הנגב, ארץ הפרוטקשן: הדוח החמור של ארגון ''השומר החדש''

דוח חמור של ארגון השומר החדש: 90% ממשתתפי סקר, בעלי עסקים וחקלאים בנגב - הודו: ''נפגענו מהפרוטקשן''. 55% נהנשאלים הודו: ''לא פנינו למשטרה, חששנו''
send whatsapp messsage send FB messsage
הנגב, ארץ הפרוטקשן: הדוח החמור של ארגון ''השומר החדש'' פשיעה חקלאית (צילום: השומר החדש)

ארץ הפרוטקשן: דוח חמור של ארגון ''השומר החדש'' חושף ומציף את מה שרבים חוששים לדבר עליו - 90 אחוזים מהעסקים והחקלאים נפגעו מתופעת דמי החסות. התופעה פוגעת בכל מדינת ישראל, אך חמורה בנגב ובגליל, שהפכו לשטח הפקר של ממש. השיטות ידועות: המרחב מחולק לפי חמולות. הקורבנות מקבלים הצעה לשכור שומרים, כדי שלא יהיה נזק. אם מסרבים, יספגו נזקים כבדים, הרבה יותר משכרו של שומר.

הפרוטקשן נעשה באופן חוקי לגמרי: הקורבנות מוציאים תלושים, השומרים מועסקים עם כל התנאים. ''הייתה תופעה של גניבת מיכלי פסולת בניין'', סיפר לנו קבלן. ''אני לא יכול לעבוד ללא שתהיה מכולת אשפת בניין, אחרת אני חוטף קנס. אם גונבים לי המכולה, שעולה אלפי שקלים, אני צריך להבא אחרת. אז אני משלם ל'שומר'. זה עולה לי זול יותר''. 

מפת הפרוטקשן (איור: השומר החדש)

תופעת הפרוטקשן קיימת בערים וגם במשקים החקלאיים. בעל עסק בעיר העתיקה של באר שבע סיפר לנו, לא מכבר, כי יש מי שמעדיפים לסגור את העסק. ''גם ככה חצי מת. אחרי רדת החשיכה לא באים והסטודנטים מעדיפים את המקומות שלהם'', סיפר לנו לא מכבר בעל עסק בתחום המזון. ''כשאתה מתחיל לקרוס, אתה מוכר את העסק ומה שיש בו לראשון שמציע לך כסף טוב. זה אולי לא פרוטקשן ישיר, אבל המצב לא טוב. בבאר שבע לא מדברים על זה. מנסים לצייר תמונה יפה''. 


האם הממשלה החדשה, שבין היתר נבחרה בשל האג'נדה הביטחונית שלה, חיזקה את תחושת הביטחון אצל הנשאלים? בקרב המגזר הערבי ישנו שיפור מסויים בתחושת הביטחון, בקרב היהודים, לא חל שינוי. 


אכן, רק לאחרונה, בתדרוך כתבים, הודו במשטרה שבבאר שבע יש תופעת פרוטקשן, אבל המשטרה עצמה לא יודעת את היקף התופעה. השנה, נאמר בתדרוך, היא החליטה לעבור מהגנה להתקפה ולהתחיל באיתור אקטיבי של מוקדי פרוטקשן, בין היתר על ידי תשאול יזום של בעלי עסקים. השוטרים לא צריכים ללכת רחוק: החמולות מסמנות את איזורי השליטה בגראפיטי.

הדוח מביא, בין היתר, ממצאים על תחושת הביטחון של תושבי ישראל, בהם מי שנוסעים בכבישי הדרום: 80% מהיהודים מרגישים פחות בטוחים לנסוע בכבישי הנגב בהשוואה לערבים (37%).

האם הממשלה החדשה, שבין היתר נבחרה בשל האג'נדה הביטחונית שלה, חיזקה את תחושת הביטחון אצל הנשאלים? בקרב
המגזר הערבי ישנו שיפור מסויים בתחושת הביטחון, בקרב היהודים, לא חל שינוי. 

איור: השומר החדש

נסחטים ולא פונים למשטרה:  ''המשטרה לא מצליחה לטפל בדברים בסיסיים, איך היא תטפל בזה?"

55% מהנשאלים הודו כי לא פנו למשטרה אחרי שחוו ניסיון סיחטה. בין התשובות שנתנו:
''גובי דמי החסות פועלים באופן 'חוקי' ע"י חברות שמירה". ''מי יבוא לעבוד אצלי? השוטרים? אין לי אפשרות להביא קבלן אחר".

''אין טעם. הם באים ומציגים את עצמם כחברת השמירה האזורית''.

''המשטרה לא מצליחה לטפל בדברים בסיסיים, איך היא תטפל בזה?"

בגלל שכל השכנים משלמים, לא רציתי להיות בפרונט של המאבק".

''אני צריך להתפרנס מבניה. פניה למשטרה לא תפסיק את דרישותיהם לקבל תשלום עבור שמירה לגיטימית. אז אני משלם".
''המשטרה לא פועלת למגר את האיומים, ועצם הדיווח חושף אותי כמדווח ומעלה את הסיכון ואת הגברת הלחץ".
''זו הנורמה, אין מה לפנות למשטרה, חבל על הזמן".
''תגובתם הייתה שאין פתרון בשטח פתוח, אז למה לפנות?"
''השוטרים מאוימים, הפרקליטים מאוימים והשופטים מאוימים. משפט צדק לא יהיה. תבינו שכדור עולה שקל, כל מערכת המשפט שעולה הון לא משיגה את התוצאה".
''כי צריך להעיד ואז הבדואים ינקמו וישרפו לך את הבית או יפגעו לך במשפחה, אין הרתעה בכלל".

חממת קנאביס בנגב (צילום: משטרת ישראל)

הנגב, אסם הסמים של ישראל

הדוח החמור מקדיש פרק לסוגיית גידול הסמים בשטחי האש בנגב: ''מציאות קשה זו מתרחשת מדי יום דווקא באותם שטחים שסגורים לכניסת אזרחים מתוקף צו אלוף, שאמורים להיות מיועדים לאימוני צה״ל ומפוקחים יום ולילה בידי גורמי הבטחון; דווקא תחת אפם של חיילים, קצינים ואלופים, התרחב מעגל הפשיעה למחוזות אדירים. הנתונים מדברים על 2,000 חממות
סמים שאותרו ברחבי הנגב בשנים האחרונות באין מפריע''.

''ישנם אלו המביטים על סוגיית גידול הסמים בשטחי האש בנגב ומסיקים שזוהי בעיה מקומית, הנוגעת להתמודדות צה"ל עם מחוללי הפשיעה. אך אי אפשר להתעלם מכך שיחד עם אותו מערך גידול סמים, צומחת ומתפתחת תשתית פשיעה עמוקה שמזינה מעגל קסמים של המשכיות חממות הסמים והזנת צירי פשיעה נרחבים נוספים''.

''במהלך מבצע 'סוף עונה' שהוביל אלוף פיקוד הדרום, אליעזר טולדנו, כחלק מפעילות ׳מגן הנגב׳ בחורף 2022 ,במטרה להשמיד את חממות הסמים בנגב, חיסל הצבא יחד עם גורמי האכיפה מאות חממות''.​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  [email protected]

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C​​​​​​​