הבחירות המקומיות: האם מועצת העיר באר שבע עומדת בפני שינוי דרמטי?

פחות מעשרה חודשים לבחירות המוניציפליות - ובבאר שבע מחממים מנועים: דמויות ותיקות יעזבו את הזירה הפוליטית המקומית וסוגיית הביטחון תעצב את הרכב מועצת העיר הבאה. סקירה ראשונה בסדרה
send whatsapp messsage send FB messsage
כסאות מוסיקליים. מי יישבו במועצת העיר ב-1 בנובמבר 2023 (צילום: דני בלר)

לאחר 14 שנים בהם רוביק דנילוביץ׳ מכהן כראש עיר אהוד ללא עוררין, בהן פיתוח העיר שינה את פניה בכל התחומים, עיר מטרופולין של ממש. שכונות חדשות, פארק הייטק, פארקים וגנים ציבוריים גדולים, אירועים ותרבות שלא נראו לפני כן  קבעו יסודות לעיר צעירה ורעננה שמתפתחת וגדלה כעיר מטרופולין שמספקת לתושביה ולישובים הסובבים אותה את כל הצרכים.

גם הפעם, הבחירות לראשות העיר לא יעניינו את התושבים יותר מידי, אם בבחירות הקודמות הקודמות זכה דנילוביץ ל-93 אחוזים מסך המצביעים וגם בסבבים הקודמים גרף את מרבית הקולות הסיפור הוא אינו על ראשות העיר.

בתקופה מאתגרת כמו שנה זו, ישנן השפעות חיצוניות  לתחום המוניציפלי, בהן  אובדן בטחון ועליה בפשיעה, לצד המחלוקות הגדולות אותן אנו חווים בימים אלה, בעקבות הכוונה להנהיג רפורמה במערכת משפט ומציאות אינפלציונית מלווה אי וודאות הכלכלית, הדי הפוליטיקה הארצית נשמעים גם בשיח הציבורי אצלנו בנגב.

הנקודות המרכזיות שיעלו במערכת הבחירות הקרובה וישפיעו הם בעיקר הבטחון האישי, התפתחות העיר וההתייחסות לשכונות הוותיקות.


מועצת העיר באר שבע התאפיינה עד כה ביכולתה לסגור דברים בשקט. לא זכורים בה משברים קואליציוניים, ויכוחים גדולים או אירועים גורליים. ההצבעות הן פה אחד, כולל של סיעת היחיד באופוזיציה. לסיעתו של ראש העירייה רוב מוחלט במועצת העיר וחברי מועצה ממושמעים. היא יכולה להעביר כל החלטה, אבל מועצת העיר כמעט מונוליטית, עם אופוזיציה של איש אחד.

ברשימת דרך חדשה של רוביק דנילוביץ׳ 16 מנדטים בשיטת הריץ׳ רץ׳ מתוך 27 מושבים במועצת העיר.ברשימה מסתמן שיהיו חילופים גדולים בהם האפשרות כי כמה דמויות מוכרים יעזבו: כבר מחודש אפריל טל אל על הודיע לראש העיר על כוונתו לסיים  את תפקידו בתום הקדנציה, ורוביק יצטרך לחפש את המחליפה האולטימטיבית שתתאים כאשת מקצוע בתחום ההנדסה.

סגן ראש העיר טל אל על, הודיע על פרישה (צילום: דני בלר)

ד״ר חפצי זוהר הינה יד ימינו של רוביק (הסגנית הבכירה) שרצה איתו מהרגע שישב על כסא ראש העיר והחליפה אותו בתפקידו הקודם. היא מנהלת ביד רמה את ישיבות המועצה. זוהר מקדמת את ענייני החינוך והמצויינות בחינוך בעיר. זוהר טרם הודיעה על כוונותיה הפוליטיות. ד''ר זוהר כי אחת הדמויות הבולטות בעירייה ובמועצת העיר.

ד''ר חפצי זוהר, סגנית ראש העיר באר שבע (צילום: אייל מנקיטה)

עם זאת, לתפקיד מ״מ וסגן ראש העיר מחזיק תיק החינוך עלה לא פעם שמו של שלומי נומה – מנכ״ל כיוונים,  אשר לאורך השנים הוכיח ניהול מקצועי ובצורה שקטה, הוביל את החברה לשינויים וייעול, צלח את תקופת הקורונה והעצים את פעילות החברה והתפתחותה כחברת בת של עיריה המנהלת את תרבות הפנאי של העיר. בבורסת השמות הבאר שבעית נומה זוכה למקום גבוה.  נומה עצמו מעדיף לנהל את ענייניו בשקט ולפעול בצורה מחושבת. הוא טרם הודיע על כוונותיו הפוליטיות, אם יש לו כאלה. 

בישיבת מועצת העיר התלוצץ ראש העירייה על בורסת השמות והזכיר גם את עוזרו, צביקה כהן, שעובד מאד קשה, מסייע לידו במקצועיות ויש לציין, בצניעות רבה. ככל שידוע, כהן אינו מעוניין להיכנס לחיים הפוליטיים, אלא להמשיך בעשייה החשובה שלו. 

שלומי נומה. מנהל את חברת כיוונים במקצועיות ובשקט והביא אותה להישגים (צילום: פרופיל פייסבוק)

גם על שאר הרשימה רובצת עננה לגבי המשך דרכם של חבריה. כך למשל, אברהם ויינברגר, טען באוזני מערכת חדשות באר שבע והנגב שהוא מסיים את הקדנציה ופורש אך יהיה לצידו של רוביק בכל אשר צריך.

במהלך הקדנציה הנוכחית בלטה במיוחד חברת המועצה ברשימת דרך חדשה ומנכ״לית הפרינג׳, אפרת זיו אספיס, ביוזמות שונות ופעילויות למען תושבי העיר וככל הנראה תקודם ברשימה. אפרת זיו אספיס מחוברת מאוד לא רק לעשייה האמנותית, אלא גם לקהילה בבאר שבע, יוזמת וחושבת מחוץ לקופסא, כמו למשל ביומה לציין את חג הבנות של יהודי טוניס. מי שעובדים במחיצתה מעידים על ''מקצוענית עם לב''.


רשימת הליכוד:
בבחירות הקודמות, הצליחה מפלגת השלטון להכניס 2 נציגים למועצה את שמעון בוקר ואת ד״ר רותי פרנקל.

ד''ר רות פרנקל - אהובה ומקובלת על חלקים גדולים של הציבור בבאר שבע (צילום: דודו גרינשפןׂׂ)

שמעון בוקר בחצי הקדנציה השניה משמש כסגן ראש העיר (ללא שכר) ומעורב בנעשה בעיר העתיקה. בפריימריז לרשימת הליכוד לכנסת נחל כישלון. הוא היה בטוח שיכבוש את השריון של משבצת הנגב, אך כמו תמיד, הוויכוחים הפנימיים פגעו ב״ליכוד״ בשורות הסניף בבאר שבע. 

לגבי ד''ר פרנקל, היא נהנית מאהדה רבה בקרב הציבור הבאר שבעי. עם זאת, גם היא טרם הצהירה על כוונותיה הפוליטיות, אם כי רבים יצטערו אם היא לא תהווה חלק מהעשייה העירונית.

המפלגות הדתיות:
סיעת ש״ס
– בקדנציה הנוכחית היו 2 מושבים לש״ס, יו״ר הסיעה עופר כרדי ואיש החסד אליעזר חסידיאן. כרדי כיהן שסגן ראש העיר בחצי הקדנציה הראשונה בה פעל רבות למען אוכלוסיות קשות יום בעיר.

עופר כרדי. פעל רבות למען ציבור שכבות המוחלשות (צילום: פייסבוק אישי)

בבחירות הקרובות למוניציפלי, כאשר תנועת ש״ס התחזקה בשורותיה בכנסת ואיחוד השורות הביא לתוצאות מרשימות, עופר כרדי הציב יעד להגדיל גם את כוחה של הסיעה במועצת העיר באורח משמעותי. צריך לזכור, שלא תמיד יש התאמה בין ההישגים לכנסת לבין המקומי. חיזוק כוחה של ש''ס יבוא ככל הנראה, על חשבון אחת הרשימות האחרות.

באשר לחיבור עם סיעות או כוחות אחרים, אומר כרדי: ''בינתיים הולכים כש''ס. אנחנו בסימן עליה הן במישור המקומי והן במישור הארצי. אנחנו משקיעים הרבה בקשר עם התושב, יש לנו קשר מצויין עם ראש העירייה ועם שרי הממשלה, בהם שרים של ש''ס המצאים במוקדי ההחלטות. אני מקווה ומרגיש, בעזרת השם, שנצליח להגדיל את כוחנו במועצה''.

דגל התורה (גשר)
בשלושת הקדנציות הקודמות לנוכחית סיעת דגל התורה היתה מחוברת כחלק מרשימתה של ש״ס בבחירות האחרונות הציבו רשימה נפרדת בראשות שמעון טובול וזכו להצלחה עם שני מושבים וחצי קדנציה של סגן ראש עיר. שיתוף הפעולה בין הרשימות לכנסת ככל הנראה יוביל לשיתוף פעולה גם במוניציפלי. להבדיל מהרישמות בכנסת, במוניציפאלי החיבור בין שתי הרשימות החרדיות לא נועד לשרת קהל ממגזר אחד. טובול מעורב מאוד בעשייה בתחום הבטחון לטובת כלל התושבים. 

הבית היהודי
בקדנציה של 5 שנים במוניציפלי היו 3 (או 4) סבבי בחירות לכנסת בהם מפלגת הבית היהודי שגרף 2 מנדטים והכניס את גדי מזוז ואת יוסי דלויה למועצה (עם חצי קדנציה שני של תפקיד סגן ראש עיר בשכר).

רב גדי מזוז, סגן ראש העיר הנוכחי ומי שפועל רבות בתחום הרווחה (צילום: פייסבוק אישי)

בבחירות הקרובות, שוררת בינתיים אי וודאות לגבי רשימה חליפית או תפקידים ברשימות אחרות הן לגבי גדי מזוז ויוסי דלויה. בשיחות לא פורמליות, דלויה חושב להקים סיעה חדשה ועצמאית (אלא עם ראש העיר יפנה אליו להכנס ברשימתו). גם כאן, מדובר בשני אישי ציבור הנהנים מתמיכה רחבה, אנשי עבודה ושטח - מזוז בתחום הרווחה, דלויה בתחום הקהילה העסקית והיזמים. שניהם נעימי הליכות, קשובים לציבור וידועים כאנשי עשיה.

יקים סיעה חדשה? יוסי דלויה (צילום: יח''צ)

רשימת אור למועצה
בקדנציה הקודמת, משה ינאי התמודד גם ברשימה למועצה וגם לראשות העיר, טעות אסטרתגית מאחר והיה ידוע מראש כי אחוזי האהדה לראש העיר המכהן  גבוהים. כספים רבים הושקעו בקמפיין מאסיבי בו הצליח להכניס רק מנדט אחד למועצה. ינאי מהווה את סיעת האופוזיצה היחידה במועצה, אופוזיציה של איש אחד. הוא גם אחד הקולות הבולטים במועצת העיר. 

''הפעם אתמודד מועצה בלבד, בניגוד לפעם הקודמת בה התמודדתי לראשות העיר. אגבש רשימה, יש לי אנשים טובים, אך נגבש דברים בזמן הקרוב, אנחנו כשמונה חודשים לפני הבחירות ונעשה את הדברים בצורה טובה'', מספר ינאי, אחד מחברי המועצה הוותיקים.

משה ינאי, יתמודד למועצה (צילום: דני בלר)

בקדנציה הנוכחית, ראוי לציין שזהו האופוזיציונר היחיד שעבד יחד חברי המועצה, הגיש הצעות לסדר רבות, סייע לתושבים לאורך כל הקדנציה מול הרשויות השונות ותרומתו בולטת מאוד בעיר. בבחירות הקרובות, ינאי מתכוון להתמודד למועצה ולהמשיך להיות לוחם הצדק למען התושבים.

סיעת באר שבע ביתנו
בבחירות הקודמות רגע לפני שנסגרו הרשימות החליטו בישראל ביתנו להעמיד מועמדים גם למועצה  דבר שהכניס את את ויאצ׳סלאב רוזנברג עם מושב אחד. התחושה היא כי תרומתו לא הורגשה כלל גם לא בקרב העולים החדשים מחבר העמים.

בבחירות האחרונות לכנסת, ריעננו שורות ומינו את ג׳ולי קייט ליו״ר הסניף עם הצהרה מובהקת שהיא תוביל גם את הרשימה למועצה לאחר שהעתיקה את מקום מגוריה ממיתר לבאר שבע.

עו''ס ג'ולי קייט, פעילה מאוד בקהילה ובעשייה בבאר שבע (צילום: אייל מנקיטה)

לעו״ס ג׳ולי קייט נסיון עשיר במוניציפלי כחברת מועצה מקומית מיתר וניהול הקמפיין בבאר שבע של ישראל ביתנו. ג׳ולי אהודה מאוד בתקשורת הארצית ומשתתפת בפאנלים רבים בטלויזיה. היא פעילה חברתית שפועלת בקרב קהילת העולים וקהילת העסקים בעיר בתקופת הקורונה.

''בלי קשר לבחירות, אני עוסקת בסיוע לקהילה, כי אני רואה בזה חלק מהעשייה שלי. אנחנו שמונה חודשים לפני הבחירות וזה מאפשר לנו לעשות דברים בצורה מושכלת''. קייט רואה עצמה כנציגתם לא רק של יוצאי חבר העמים, אלא של כלל הציבור, דבר הבא לידי ביטוי בעשייה שלה. ''בין אם אלה בעלי עסקים, כי אני עצמאית, עולים או ותיקים, אני עושה למען הקהילה בחפץ לב'', אומרת ג'ולי קייט.

נציגות של סיעת קהילה במועצה
את הקדנציה החלה המועצה בנציגות של מושב אחד בו כיהנה ח״כ יסמין סקס פרידמן כחברת מועצה ונתמכה על ידי מפלגת יש עתיד. כשנבחרה לכנסת פינתה את מקומה ובמקומה נכנס צח ברק. כיום עדיין לא ידוע אם מפלגת יש עתיד תמשיך לספק תמיכה לסיעה זו.

ישנם חברי מועצה נוספים שהיו רק על הנייר חברי מועצה אך המיקרופון כלל לא נפתח במהלך הישיבות מועצה או שמם לא הוזכר כלל בשום פעילות למען העיר באר שבע, ורצוי שיוחלפו.

תחזיות למתמודדים נוספים שמתהדדים להציג רשימות וכולם על טהרת החזרת המשילות והבטחון לעיר:

עוצמה יהודית
רשימת עוצמה יהודית זכתה לאהדה רבה בקרב תושבי הדרום ובאר שבע בפרט לבחירות לכנסת,  וחלק נכבד מההצלחה נזקפת לח״כ אלמוג כהן שצמח בעיר באר-שבע בה היה בעלי ''בית הפנקייק'' שנאלץ לסגור שעריו בעקבות מצב העסקים בעיר והבטחון של התושבים.

חבר הכנסת אלמוג כהן במליאת הכנסת. צילום: דני שם-טוב, דוברות הכנסת

במהלך התקופה שקדמה לבחירות האחרונות לכנסת הקים את הוועד להצלת הנגב ואת סיירת בראל.

כחלק מהתוכנית של מפלגת עוצמה יהודית, התכנון הוא להניע רשימות גם להתמודדות במוניציפלי והביקוש גובר לאנשי מעש שיעזרו במקצת לבעיות הבטחוניות בדרום.

רב סרן שמועתי מציב שני מתמודדים הטוענים לראש הרשימה ומשמשים כעת כסגני ראש העיר: גדי מזוז ושמעון טובול אך בתוכניות המוסדרות של המפלגה טרם מצאו את הנציגים הראויים לראש הרשימה ונציגיה.

מסקרים ממוקדים, הפוטנציאל של רשימה כזו עומד על 5 מנדטים, על רקע בשל חוסר הבטחון של תושבי העיר, המצב הקיים בו יש רצף שגרתי של פריצות, גנבות, פשיעה בה מעורבים תושבי המגזר הבדואי ועוד.

עדיאל חדד, מתמודד לראשות עיריית באר שבע (צילום: אלבום פרטי)

מתמודד נוסף לראשות העיר -  סא״ל עדיאל חדד - תושב שכונת רמות הקורא תיגר לרוביק דנילוביץ׳ ומבקר את עשייתו ברשתות החברתיות.

ציפורה חלפון
לפני שתי קדנציות ציפורה חלפון התמודדה בראש רשימת צח למועצת העיר. היא  השקיעה כספים ונחלה הפסד, כאשר לא הצליחה להכניס אפילו מושב אחד וגם הפסד כספי. בבחירות הקרובות השם של ציפורה עולה גם במגעים בין פעילים חברתיים שונים.

ציפורה חלפון. תחבור לפעילים חברתיים ברשימה קהילתית? (צילום: עצמי, אבלום)​​​​​​​

למערכת נודע שטרם קיבלה את ההחלטה אם ואיך להכנס לזירה הפוליטית בה ישנם מספר אופציות ובינהם גם התמודדות בפריימריז לליכוד או הקמת סיעה חברתית בטחונית שתאגד גם את פעילי השכונות ובינהם גם פעילים חברתיים נוספים.

ארגון תושבים למען הנגב
הפגנות, שיח ציבורי וראיונות לתקשורת מובילים את הארגון שבראשו עומד יהודה בננו יחד עם יוחאי פרץ ועודד פאשה במחשבות להקים רשימה למועצה שתחרוט על דגלה את מיגור הפשיעה והחזרת הבטחון לתושבים.

ניסיון העבר מוכיח, כי לא תמיד לייקים ברשתות מתורגמים למנדטים וכי ברגע האמת, ההצבעה מתכנסת לרשימות מוכרות. הנעלם הגדול ברשימות בעלות אג'נדה בטחונית היא כמה מהבטחות הבחירות יצליחו לממש עד למועד הבחירות. לאירוע בטחוני גדול, חלילה, או להסתבכות של ישראל במערכה ארוכה, עלולה להיות השפעה על התמיכה ברשימות. עם זאת, ייתכן כי יוזמות משטח יצליחו לתרגם את התמיכה בהן לקולות למועצה.

השאלה הגדולה: הרכב המועצה

סיעתו של דנילוביץ', היא בעלת הרוב במועצה וזה מאפשר לו לנווט את ענייני העיר בשקט יחסי. האם במועצה הבאה תהיה הצטרפות אוטמטית של הסיעות או שזו תלווה בדרישות קואליציוניות? שוב, המפה הפוליטית עשויה-עלולה להשתנות בחודשים הקרובים.


​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK