''לא ידרסו אותנו, יהיה פה מרד'': באר שבע נכנסת למעגל המחאות

שבוע אחרי תל אביב, גם בבאר שבע והנגב התחילו להבין את השלכות של מדיניות הממשלה - וארגוני השמאל-מרכז מעלים הילוך
send whatsapp messsage send FB messsage
''לא ידרסו אותנו, יהיה פה מרד'': באר שבע נכנסת למעגל המחאות המחאה החברתית בבאר שבע, 13 באוגוסט, 2011 (צילום: AVIVI / CC BY 2.0)

השינויים הצפויים בעקבות יוזמת שר המשפטים לוין וגורמים בממשלה שמתנגדים ל''פרוגרס'' (זכויות מיעוטים, להט''בים, חינוך ותקשורת חופשיים), מתחילים לחלחל. במוצאי שבת האחרונה נערכה הפגנה בהשתתפות עשרות אלפים בתל אביב, במותאי השבת הקרובה תתחיל מחאה דומה בבאר שבע. על פי מארגני המחאה, מדובר באירוע א-פוליטי, בו לא יישאו דברים חברי כנסת, אלא רק פעילים חברתיים. 

על פי התכנון הראשוני, באיוונט, המחאה תיערך ברחבת משכן אמנויות הבמה , במוצאי שבת, החל מהשעה 20:00. 

אבי דאבוש, ועמיר דויטשר, ממארגני המחאה, ציינו כי ''הדמוקרטיה שלנו בסכנה. התכנית שמקדם יריב לוין עלולה לפגוע אנושות במערכת המשפט שלנו ולהחליש אותה, ובכך לשנות לרעה את האיזון העדין בין הרשויות''.

''מערכת המשפט שלנו לא מושלמת, ויש הרבה מקום לשיפור. אבל כשרוצים לתקן לא עושים את זה עם מחבט ביד ולא תוך התעלמות מוחלטת מעמדתה של הרשות השופטת. כבר למדנו במקורותינו ולאורך ההיסטוריה האנושית והיהודית, כמה מסוכן כח שלטוני בלתי מרוסן. שפוגע ראשית בגר, ביתום ובאלמנה ואחר כך בכולנו''.

''תפקידה של מערכת המשפט שלנו הוא בין היתר לשמור עלינו האזרחים, מפני פגיעה של שאר הרשויות. כעת, כשהיא בסכנה, אנו האזרחים מתגייסים להגן עליה''.

מנהיגי המחאות מקפידים על מסרים ממוקדים, המצב בשטח - אחר: הרבה חששות, חוסר וודאות והפנמה שמה שהיה, כנראה עלול שלא להיות יותר. ''אנשים לא תופסים מה קורה להם מול העיניים'', אומר לנו אחד מבוגרי הפגנות המחאה החברתית של 2011. ''עשינו אז שתי טעויות: שלא המשכנו ושהתרכזנו בתל אביב ופחות בפריפריה. בממשלה הנוכחית הסתדרו להם הכוכבים לשנות את כל מה שרק מריח פלורליזם. במקרה הטוב נהפוך להונגריה''.


''הדמוקרטיה שלנו בסכנה. התכנית שמקדם יריב לוין עלולה לפגוע אנושות במערכת המשפט שלנו ולהחליש אותה, ובכך לשנות לרעה את האיזון העדין בין הרשויות''

יש אחרים שיותר אופטימיים, אבל גם חוששים משינוי פניה של ישראל. ''יכול להיווצר מצב, שבו תל אביב מתשיך ליהנות מחופש יחסי, אבל הפריפריה היא זו שתסבול'', אומרת פעילה אחרת, בוגרת המחאה החברתית. 

השתיקה המוזרה של באר שבע

מאז השבעת הממשלה, ב-29 בדצמבר 2022 וככל שנחשפו תוכניותיה לגבי מערכת המשפט, עמדות חלק מחבריה כלפי קהילת הלהט''ב, מתן השליטה על תכני מערכת החינוך בידיו של ח''כ אבי מעוז, כוונותיה לסגור את חיטבת החדשות בתאגיד השידור, ביטול הרשות השניה לרדיו וטלוויזיה וככלל - שמתברר כי שנוי פניה של ישראל, בבאר שבע שומרים על שתיקה - לא בעד ובטח שלא נגד. 

קהילת הלהט''ב בבאר שבע מפקידה לשמור על שתיקה רועמת, גם לנוכח מינויו של אבי מעוז לתפקיד סגן שר במשרד ראש הממשלה ומי שידוע כמתנגד לזכויות הלהט'''ב בישראל. 

גם אחרים בבאר שבע מעדיפים שלא להתבטא פוליטית, אפילו לא עשרה חודשים לפני הבחירות המוניציפליות. בין היתר, מתוך ידיעה כי מועצת העיר הבאה עשויה / עלולה להיראות אחרת לגמרי. גם אם לראש העירייה המכהן לא נשקפת סכנה מבחינה לפופולריות שלו, מועצת העיר, שלמעט חבר המועצה ינאי, מצביעה בעד פה אחד, ייתכן ותורכב מכוחות שמרניים יותר.

בנודע למחאות, מתחיל שיתוף יהודי בדואי, בין היתר במחאה שנערכה  בשבוע שעבר בעיר רהט. יוזמות אחרות, כרגע בשלב הדיונים, כוללות השבתות יזומות ושביתות שבת לא אלימות. החשש הוא מיד קשה ומעצרים המוניים, אם וכאשר המחאה תתפשט באופן נרחב. ​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  [email protected]

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK