מדאיג: באר שבע ירדה 3 מקומות במדד החופש

הממצא העגום של מדד החופש של תנועת ''ישראל חופשית'': באר שבע יורדת 3 מקומות בדירוג, אך יש בה גם כמה נקודות חוזק מפתיעות
send whatsapp messsage send FB messsage
באר שבע (צילום: דני בלר)

נתון מעורר דאגה ב'מדד החופש' לשנת 2022 של תנועת "ישראל חופשית": באר שבע יורדת 3 מקומות, למקום ה- 15 ואילו דימונה זוכה לציון נמוך במיוחד. ויש גם הפתעה: תל אביב היא לא העיר החופשית ביותר בישראל.
 
עורכי הדוח מסבירים שבאר שבע הפסידה נקודות משום שלא נענתה לבקשה לפרסם את התקציב העירוני שלה והורידה את אחריותה למניעת כניסה של עמותות דתיות לבתי ספר.

מדד החופש העירוני של ישראל חופשית מתפרסם השנה על רקע שינוי מהותי בהנהגת המדינה, כאשר בעת פרסומו נרקמת קואליציה שונה בתכלית מזו היוצאת. שנה ושלושה שבועות כיהנה הכנסת ה-24, ועל פי מדד החופש העירוני, האופטימיות היחסית בנושאי דת ומדינה חלחלה גם לעיריות: בשנה החולפת היינו עדים לשיפור הן בממוצע הארצי והן במידת החופש בערים שבקצוות, כאשר לראשונה שש ערים חוצות את ה-70%.

מנכ"ל ישראל חופשית, אורי קידר: "זו השנה החמישית בה אנו מוציאים מדד החופש העירוני, ולצד העלייה הניכרת במאמצי העיריות לשפר את תחום הדת והמדינה בגזרתן, הכנסת ה-25 מביאה עמה סכנת הידרדרות ממשית בכל התחומים אותם אנו מודדים. אין לי צל של ספק שכשחברי הממשלה המסתמנת מתבטאים בנושאי דת ומדינה ומביעים עמדות קיצוניות וחשוכות שמקומן בימי הביניים הם מתכוונים לזה''.

''בכל מקום שבו יוכלו לפגוע בחופש של כולנו ובקיומה של ישראל כמדינה חופשית וליברלית הם יפעלו במלוא המרץ, ונתניהו שהביא את שותפיו הקיצוניים לעמדות השפעה חסרות תקדים לא ירסן אף אחד מהם. לראשי העיריות תפקיד מהותי במאמצי הבלימה שמתקרבים אלינו, לשמור בעירם על החופש של תושביהם, אבל הם לא לבד במערכה. הציבור הישראלי יעמוד על רגליו האחוריות לפני שיתן לגורמים חשוכים לקחת אותנו אחורה".

על פי המדד, תושבי באר שבע נהנים מ-38% חופש. בנושא הלהט''ב, באופן מפתיע, באר שבע זוכה לציון 10 מתוך 10: העירייה תומכת ומפיקה את מצעד הגאווה ואירועים נוספים באמצעות בית גאה. העירייה תומכת בבית הגאה, ויש עו"ס לקהילה. העירייה פתחה קליניקה למשפחה הגאה. ובנוסף איגי ותה"לה פועלים בתמיכת העירייה.  באר שבע נמצא בצמרת הדירוג, יחד עם תל אביב.
מצב זה עלול להשתנות עם כניסת הממשלה החדשה - ולא רק בבאר שבע. 

העיר דימונה גם שיפרה מאוד את יחסה לקהילה וזוכה לציון 7 צוך 10:  יש אירוע גאווה ("שבוע ההבנה") במתנ"ס (המתנ"ס ממומן ע"י העירייה, לוגו על פוסטר). יש עו"ס לקהילה. ובעיר יש קבוצת איגי.

בבאר שבע יש קבורה אזרחית באמצעות מנוחה נכונה, אך בניגוד לתל אביב, אין בה אפשרות לרישום זוגות אזרחי. 


ומהי העיר החופשית בישראל? לא תל אביב, אלא הוד השרון. הדברים שהעלו את העיר אל המקום הראשון הם בין היתר הצטרפות למיזם "נעים בסופ"ש" המאפשר תחבורה ציבורית בשבת, תחילת קבורה אזרחית בבית העלמין העירוני והקמת מרשם זוגות עירוני שמאפשר לזוגות ידועים בציבור לקבל שירותים עירוניים כזוג. 


​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK