מיליארד שקלים שוכבים באוצר - כי בעלי עסקים לא מודעים לזכאותם

משבר הקורונה עדיין כאן - ובתקופה לא קלה זו, חשוב מתמיד להיעזר בכלים הנכונים - במיוחד אם אתם בעלי עסק קטן או בינוני. קיבלנו מידע חשוב מלביא קייט, מנהל מעוף ב''ש ונגב מערבי
send whatsapp messsage send FB messsage
לביא קייט, מנהל מעוף באר שבע ונגב מערבי - מערך הסיוע של הסוכנות לעסקים במשרד הכלכלה והתעשייה בהרצאה מול בעלי עסקים (צילום: באדיבות מעוף ב''ש / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

סכום של כמיליארד שקלים שוכב - ומחכה לבעלי עסקים. כל מה שעליהם לעשות כדי לקבל החזרים מתוכו, הוא למלא טופס מקוון. כמה פשוט - ולא כולם מודעים. לביא קייט – מנהל סניף מעוף באר שבע והנגב המערבי סייע ללא מעט בעלי עסקים באיזור בנושא החזר ארנונה בתקופת משבר הקורונה. תלוי בסכום הארנונה העסקית שמשלם העסק (בין אם הוא קטן או בינוני), ההחזר יכול להגיע לאלפי שקלים. אולי לא משהו שקונים ממנו בית, אך בהחלט סכום שיכול לסייע לתזרים השוטף. תהליך מילוי הטופס הוא קל. אחרי שנשלח, הזכאות נבדקת וההחזר משולם. 

הדרכה לבעלות עסקים ויזמיות בב''ש (צילום: באדיבות מעוף ב''ש / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הסוכנות לעסקים בבאר שבע מציע כלים, הדרכות וסיוע לציבור בעלי העסקים, שהתמודדו - וחלק לא קטן מתמודד עדיין - עם משבר הקורונה, שעוד מעט מציין שנתיים. עוד בטרם הקורונה, באר שבע הובילה בין הערים הגדולות במספר העסקים בסכנת סגירה (על פי דאן אנד ברדסטריט). משבר הקורונה רק העצים את הבעיה. 

מקבלים כלים להצלחה: בסיום אחד הקורסים הרבים לטובת בעלי העסקים בעיר (צילום: באדיבות סוכנות מעוף ב''ש / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

''אנחנו חשים שיש פה בעיה, למרות כל התהליכים הנהדרים שקורים פה, כמו מעבר צה''ל לנגב ופארק ההיי טק ההולך ונבנה. יש בנגב ובפריפריה של ישראל, בעיה של הגעת הזדמנויות. בעלי עסקים בבאר שבע והנגב צריכים תהליך יותר ממוקד, כמו למשל, בנושא השיווק''. הסוכנות לעסקים בבאר שבע מציעה כלים והדרכות נהדרות, בעלות מסובסדת, שעד כה סייעו לרבים לשפר את התוצאות העסקיות - צריך רק לבוא ולשאול.

עסק סגור בבאר שבע (צילום: דני בלר)

''נושא המסחר המקוון והשיווק הדיגיטלי למשל, מקבלים יתר חשיבות בפריפריה וניתן ללמוד את הכלים האלה דרכנו'', אומר לביא. ואכן, חוסר ניסיון בעסקים, לצד היעדר הכרה של הכלים בעולם הדיגיטלי, עלולים להיות גורם שיפגע בעסקים. מצד שני, קידום דיגיטלי וסחר מקוון, אינם ''תורה מעולם אחר'': לביא קייט מספר לנו, כי בעלי עסקים קטנים ובינוניים רבים נעזרים בסוכנות, לומדים כלים דיגיטליים, לומדים כיצד לשווק עצמם וגם מקבלים הדרכה מפורטת, כיצד למצות את מלוא זכויותיהם.

וידאו: ראיינו את לביא קייט, מנהל מעוף באר שבע ונגב מערבי - מערך הסיוע של הסוכנות לעסקים במשרד הכלכלה והתעשייה. בסרטון הוא מסביר את הדרכים להגשת טפסי הסיוע בארנונה וכן את הכלים וההדרכות החשובות לבעלי העסקים, המוצעים בסניף הבאר שבעי (צילום ועריכה: דני בלר)


באשר לבקשת ההנחה בארנונה - לפניכם המידע החשוב

הנחה של 95% בארנונה לעסקים
כחלק מהתכנית הכלכלית לסיוע לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה, ניתן סיוע בהנחה של 95% בארנונה לעסקים שנפגעו באופן ניכר.
בידקו את זכאותכם בהתאם להנחיות ותוכלו להגיש בקשה באמצעות טופס מקוון בעמוד זה. שימו לב, ההנחה תינתן רק בגין נכסים המוחזקים על ידי העסק ומשולמת עליהם ארנונה שלא למגורים.


אילו עסקים זכאים להנחה בארנונה?
בכדי לקבל את ההנחה יש לעמוד בשני תנאים, זכאות ל"מענק הוצאות קבועות" מרשות המיסים ופגיעה בהכנסות בהתאם למחזור ולשיעור הפגיעה המפורטים כאן לפי גודל העסק.
ההנחה היא חודשיים קדימה למענק הוצאות קבועות.
לדוגמה: בקשה להנחה עבור חודשים נובמבר-דצמבר, מבוססת על ירידה בהכנסות וזכאות למענק הוצאות קבועות עבור חודשים ספטמבר-אוקטובר.
מוקד פניות טלפוני: 3569* שלוחה 1


איך מקבלים את ההנחה?
תהליך קבלת ההנחה כולל שני שלבים:
שלב 1 - קבלת מענק הוצאות מרשות המסים.
לפני הגשת הבקשה להנחה בארנונה, יש להגיש בקשה לקבלת מענק הוצאות ולקבל מרשות המיסים אישור מענק הוצאות - שימו לב, בלעדיו הבקשה להנחה לא תאושר!
לכל שאלה בנושא המענק וקבלת האישור יש לפנות למוקד רשות המיסים: 4954*

שלב 2 - הגשת בקשה להנחה בארנונה באמצעות טופס מקוון
לאחר קבלת המענק מרשות המיסים יש להגיש את הבקשה להנחה בארנונה לסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים באמצעות הטופס המקוון בהמשך העמוד

במידה והעסק עומד בתנאי הסף, הבקשה תועבר לרשות המקומית אשר תזכה את העסק בפועל.
כל הבקשות מרוכזות כל חודש עד ה-9 לחודש כולל ומועברות לבקרה ולרשויות המקומיות.
הזיכוי יינתן על ידי הרשויות המקומיות, עד לסוף אותו החודש.
כלומר, אם הגשתם בקשה החל מה-10 לחודש, היא תועבר לבדיקה ב-10 לחודש בחודש העוקב.

שאלות ופניות

מומלץ לעיין בדף השאלות והתשובות של התוכנית, לפרטים נוספים והבהרות ניתן לפנות למוקד המידע של התוכנית:

מוקד פניות טלפוני: 3569*
שלוחה 1

פניות בדוא"ל: maofarnona@d.maof.co.il

ראש עיריית באר שבע בעת חנוכת הסניף המחודש בקניון עזריאלי בנגב (צילום: באדיבות סוכנות מעוף / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

סוכנות מעוף, כך התרשמנו בביקור, עושה את המירב לסייע לבעלי העסקים הקטנים הבינוניים בבאר שבע והנגב. הכלים קיימים, מידת הצללתם מוכחת. משיחות עם בעלי עסקים שנעזרו בשירותי הסוכנות, אכן לפעמים אותם צעדים לא מסובכים, יכולים להביא עסק לכדי הצלחה - גם בימים קשים.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​