דנילוביץ': ''הטרור האזרחי משתלט, מדובר במלחמה על הדמוקרטיה''

ראש עיריית ב''ש כינס הבוקר מסיבת עיתונאים בה התייחס לירי והדקירות אתמול בסורוקה ומצב הביטחון הירוד בב''ש: ''נשק חם נמצא בכל מקום בחברה הישראלית. מקרים של רצח הפכו לדבר שבשגרה ואף אחד לא מתעורר''
send whatsapp messsage send FB messsage
ראש עיריית ב''ש במסיבת העיתונאים (צילום: דני בלר), חמולות מתפרעות בסורוקה (צילום ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: דני בלר ומשה פריאל

ראש עיריית באר שבע ממעט לדבר ישירות עם כתבים מקומיים, אם בכלל. רוב הראיונות שלו בשנים האחרונות היו לכלי תקשורת ארציים וסביב נושאי פיתוח העיר. אלא שרצף אירועי האלימות והפלילים בבאר שבע בחודשים האחרונים, שהחלו ביתר שאת בעת מבצע ''שומר החומות'' והתחושה שתושבי העיר אינם בטוחים עוד, גרמו לו היום לשנות ממנהגו ולכנס מסיבת עיתונאים, אירוע חריג בקדנציה שלו. נדמה כי הקטטה האלימה בסורוקה, במהלכה נדקרו מתפרעים, נורו יריות באוויר על ידי בני אחת החמולות ויודו אבנים לעבר חדר המיון, עד כי פעולתו הופסקה והשוהים בו הועברו למקום מבטחים - אלה מהווים את קו פרשת המים.

על הנייר, התוכניות של עיריית באר שבע ושל השר לביטחון פנים נראות מרשימות: פלוגות מג''ב, מצלמות אבטחה, הקמת יחידות מיוחדות, הבטחות אין ספור לתקציבים ופרויקטים עם שמות מפוצצים. במציאות, מי שגרים בבאר שבע חשים את אובדן הביטחון יום-יום, שעה-שעה. אם זה מעשי שוד אלימים, אם זה רימון המתפוצץ בלב שכונת מגורים, אם אלה נשים וסטודנטיות המוטרדות מינית, בעלי עסקים שממהרים לסגור עם רדת החשכה, כדי לא ליפול קורבן לשודדים. אם אלה גניבות רכוש וגביית דמי חסות. אם זוהי התנהגות פרועה בכבישי העיר, במרכזי קניות ובפארקים. 

וידאו: מסיבת העיתונאים בעיריית באר שבע (צילום: דני בלר, מתוך השידור חי של ברנז'ה NEWS)


המשטרה, יש להבהיר, פרוסה בכוחות שיא. שוטר מתחנת באר שבע מספר, שאין כבר דבר כזה שוטרים יושבים במשרדים: כל מי שכשיר פיזית, משתתף בסיורים 24/7. בנוסף ליחידות היעודיות שהוקמו בתחנת באר שבע ובעיירות, מופעלים אמצעים גלויים וסמויים, בהם יכולות טכנולוגיות חדשניות, המסייעות לאתר עבריינים ולהביא אותם לדין. עיריית באר שבע מפעילה 2,600 מצלמות אבטחה.

אלה שכל אלה ככל הנראה כבר אינם מספיקים: צריך להגיד את זה בצורה ברורה, חדה ובלתי משתמעת לשתי פנים, גם אם זה יכעיס או יפגע ביוקרתו של מישהו: באר שבע איבדה את הביטחון האישי. בבאר שבע הייתה תמיד פשיעה, קטנה כגדולה, בממדים המאפיינים ערים בגודלה ובמצבה הסוציו-אקונומי. קטטות היו בסורוקה, אך הן היו מבודדות, ולעיתים, התבררו כזעמם של מי שהתבשרו בשורת איוב. לא אלימות, לא יריות, לא דקירות. זעקות שבר על בן משפחה,לא אלימות כלפי רופאים או מאושפזים. 


"אני מלא הערכה למשטרת ישראל. לקצינות ולקצינים. לשוטרות ולשוטרים. הם עובדים סביב השעון ואני נמצא איתם בשטח. המדינה צריכה להחליט לתגבר אותם. אני יודע מה המגבלות שלהם. הבעיה הרבה יותר מורכבת. הכתובת היא כתובת אחת: ממשלת ישראל, מדינת ישראל, קובעי המדיניות. המדינה צריכה לקבל החלטה, אולי קשה לה. צריך לקרוא לילד בשמו: המדינה צריכה לקבל החלטה להתחיל להילחם בטרור האזרחי עד חורמה. מדינה שמתפארת בידה הארוכה, זו שיודעת להגיע לארכיון הגרעין האיראני – לא יודעת לטפל בחמולות ומליציות ולהגיע אליהן?"
בשנים האחרונות תדירות התקריות האלימות בסורוקה עלתה, אך לא רק בבית החולים הבאר שבעי: מרכזי קניות הפכו מוקדי חיכוך, כבישי העיר הפכו לג'ונגל, העיר העתיקה, שכל כך הרבה הושקע בה להפוך אותה לפנינה תיירותית עם נכסי תרבות ייחודיים, הפכה לזירת קרב של כנופיות. 

וידאו: התפרעות החמולות בסורוקה: ירי חי, דקירות, אבנים (סרטוני רשת, ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


באר שבע לא הייתה כזו, אבל בשנתיים האחרונות משהו השתנה בה. לא בכדי, ראש עיריית באר שבע דיבר היום, כשניכר עליו שהוא נרגש וכועס. כל מה שנבנה בשנים האחרונות, בעבודה סיזיפית כמעט, נמצא בסכנה.

"אנחנו נמצאים במשבר. בשעת חירום לאומית", פתח ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' את דבריו. "צריך לקרוא לילד בשמו: אני תמיד ממלכתי, אך מדובר במלחמה אמיתית על הדמוקרטיה של כולנו. יש כאן טרור אזרחי שמתחיל אט אט להשתלט על המדינה. זה קורה בכל מקום. נשק חם נמצא בכל מקום בחברה הישראלית. מקרים של רצח הפכו לדבר שבשגרה ואף אחד לא מתעורר''.

''מישהו צריך לבוא ולדבר קודם כל עם הציבור הישראלי. הוא מאבד את הביטחון האישי שלו. ציפיתי הבוקר שראש הממשלה והשר לביטחון פנים יהיו כאן. כי אתמול קרה מקרה חמור מאוד. מה שקרה אתמול זה אובדן שליטה של מדינת ישראל. קברניטי המדינה היו צריכים להיות פה ולדבר במסר חד וברור. כי בכל רגע נחצה עוד קו אדום", אמר.

"הגיע הזמן לעשות לזה סוף. אני לא מתחמק, לא בורח. אני נמצא מול הציבור ומתראיין'' (הערה: יותר לכלי התקשורת הארציים). ''אני לא מתחבא. אין לי את כל התשובות, אבל בכל זאת אני כאן. אני כאן, מכיוון שמישהו אחר היה צריך להיות כאן בחודשים האחרונים ולדבר עם הציבור ולהסביר מה עושה המדינה. באילו פעולות היא נוקטת להחזיר את הביטחון האישי".

וידאו: האלימות אתמול בסורוקה - אבנים, סכינים וירי מנשק חם בין שתי חמולות יריבות (סרטוני רשת ללא קרדיט, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


ראש עיריית באר שבע נפגש ושוחח, לעיתים על בסיס יומיומי עם כל השרים לביטחון פנים שהיו ברצף הממשלות הלא יציבות של השנים האחרונות: גלעד ארדן, עו''ד אמיר אוחנה והנוכחי  - עומר בר לב. בממשלה, כך נדמה, באר שבע מקום רחוק מהלב ואיש מהרשימה לא מיהר לקחת החלטות קשות: לא הטלת עונשי מינימום, לא הפעלת שב''כ אל מול הטרור האזרחי ולא הפעלת כוחות גדולים לא בקרב האזרחים הנורמטיביים, אלא בקרב העבריינים פורעי החוק. יש למדינה דמוקרטית כלים למרר את החיים לפושעים. בנגב הם לא ננקטו. האזרחים הנורמטיביים, יהודים ובדואים כאחד, שילמו ומשלמים את המחיר.

דנילוביץ' מודע למאמצי המשטרה בנגב ובכלל: "אני מלא הערכה למשטרת ישראל. לקצינות ולקצינים. לשוטרות ולשוטרים. הם עובדים סביב השעון ואני נמצא איתם בשטח. המדינה צריכה להחליט לתגבר אותם. אני יודע מה המגבלות שלהם. הבעיה הרבה יותר מורכבת. הכתובת היא כתובת אחת: ממשלת ישראל, מדינת ישראל, קובעי המדיניות. המדינה צריכה לקבל החלטה, אולי קשה לה. צריך לקרוא לילד בשמו: המדינה צריכה לקבל החלטה להתחיל להילחם בטרור האזרחי עד חורמה. מדינה שמתפארת בידה הארוכה, זו שיודעת להגיע לארכיון הגרעין האיראני – לא יודעת לטפל בחמולות ומליציות ולהגיע אליהן?".

שנים מדברים בנגב על אובדן המשילות. בתחילת גל הפשיעה היה אף ניסיון לתאר כל דיווח על עבריינות כ''בעל אג'נדה'', כ''לא פטריוטי'', כ''משחיר פנים'' ובניסיון לפגוע בשמה הטוב של העיר. היום כבר אי אפשר להתעלם ממה שקורה, על בסיס יומיומי בבאר שבע:  "ככה פתאום התעוררנו?'', שאל דנילוביץ'.  ''ראינו את זה ב'שומר החומות'. רחובות מדינת ישראל מוצפים באקדחים וכלי נשק אוטומטיים. מה קורה לנו? איפה המשילות? זה מה שקורה כשלא מגיבים בהתחלה. כאשר מבליגים או לא מגיבים בנחישות להטרדה. הטרדה הופכת לאחר מכן לאונס. וכאשר יש קטטה ולא מגיבים אליה בחריפות אז שולפים סכינים ואחר כך יריות וכלי נשק אוטומטיים''. 

"מה הדבר הבא? עוד קו אדום נחצה. ועוד קו אדום נחצה. הציבור רוצה תשובות. אנחנו רוצים פתרונות. הגיע הזמן לשנות את כללי המשחק. להפסיק להגיב לפשיעה. אנחנו כל הזמן מגיבים לפשיעה. הגיע הזמן לרדוף אותה. ליזום ולפעול בנחישות. לא מבצע. דרוש טיפול שורש. ואת זה לא אני צריך להגיד אלא ראש הממשלה והשר לביטחון פנים ושר הביטחון וכל מי שמרכיב את הממשלה הזו,
תפתיעו, תשתמשו בכלים לא-קונבנציונליים''.

''לא את עיר המטרופולין צריך לסגור''

"בסוף זו הדמוקרטיה של כולנו. וכאשר המציאות משתנה אי אפשר לטפל בה באותם כלים. צריך למצוא כלים חדשים לא קונבנציונליים ומפתיעים. לא את עיר המטרופולין צריך לסגור. מדינה ריבונית שיודעת לשלוט לא צריכה לסגור את רחובות הערים. אנשים לא צריכים לפחד להסתובב בה, יהודים ולא יהודים. המדינה צריכה לרדוף אותם בבתים שלהם. בסליקים שלהם. לא אנחנו צריכים לפחד אלא הם".

"יש נבחרי ציבור שאומרים שלא צריך לעשות זאת. מה פתאום. כשיש מלחמה משתמשים במודיעין וכל הכלים. כל יחידה מובחרת. בדיוק מה שקרה לנו עם עזה. זה התחיל בטפטוף. בראשית הכהונה שלי אמרו שאין להם את היכולות ושזה לא יגיע. וזה עבר לאשדוד, לאשקלון, לתל אביב, לראשון לציון. אין סוף לפשיעה. זה יגיע וזה הגיע לכל מקום. ממשלת ישראל תתעוררי. הציבור מאבד את הביטחון. התייצבו מול הציבור. זה נכון. צריך להתמודד עם מציאות מורכבת".

כתבנו הפוליטי משה פריאל שאל: "אין זה סוד כי מערכת המשפט היא החוליה החלשה ,האם לא חשבת לצרף אליך ראשי יישובים נוספים בדרום ולהיפגש עם ראשי מערכת המשפט של מחוז הדרום ולשאול אותם בין השאר לגבי האג'נדה שלהם?"

דנילוביץ': "אני בשלושה וארבעה החודשים האחרונים יזמתי כמה מפגשים יחד עם ראשי יישובים בנגב ,דברנו והעלנו כמה רעיונות ויוזמות ,נפגשנו  בין השאר עם מפקד המחוז ניצב פרץ עמר שלזכותו יאמר שהוא תמיד זמין ונגיש ,יצאנו עם צוותים לסיורים ועשינו כמיטב יכולתנו.

לפני שלושה חודשים בקשתי להיפגש עם נשיאת בית המשפט המחוזי ,כבוד השופטת יפה כץ, ונשיא בית משפט השלום גביזון וביחד עם ניצב פרץ עמר,העברנו את רחשי ליבו של הציבור באיזור הנגב ,ואת רחשי ליבי כאיש ציבור שבאמת קשר את גורלו ואת מפעל חייו עם העיר והאזור .

אתם מכירים אותי כולכם אני לא אדם קיצוני ולא אדם משתלח,אני מאמין וחושב שכולנו צרכים לחיות פה ביחד ולכולנו יש מקום .

אני מאמין שזו מדינה יהודית שצריכה לתת את כל הזכויות והכבוד למיעוטים שבה והיה חשוב לי בשיחה אתם לומר להם מה מתרחש ומה מבעבע בקרב הציבור כאן בנגב.

עברנו הרבה מאוד תקופות לא פשוטות ומערכות .ובסך הכל דברים התנהלו בצורה טובה אני חושב שנקודת המפנה והשינוי ותמרור האזהרה הגדול החל במבצע שומר החומות ,נפל דבר לא רק בבאר שבע ובנגב בכל רחבי המדינה נפל דבר .
יש טובים ממני ומבינים ממהי במדינת ישראל  אפרופו דמוקרטיה שמגינה על עצמה  וכולם צרכים להבין כל מי שהרים ידו על המדינה במבצע שומר החומות אם המדינה לא תבוא אתו חשבון בצורה הכי נחושה אנחנו נהיה פה בבעייה כי זה יהיה רק הפרומו לקראת מה שיקרה בעתיד וצריך לומר את האמת."

בעוד נערכה מסיבת העיתונאים בעיריית באר שבע, הובאו להארכת מעצר כמה מהמעורבים בקטטה. מעצרם הוארך הבוקר בחמישה ימים. הקטטה האלימה בסורוקה פרצה,על פי החשד, בשל סכסוך דמים בין שני משפחות, טאלאלקה ואלקסאסי. מדברי  נציג המשטרה בדיון, האירוע התחיל בקטטה אלימה בצומת שוקת והתגלגל לבית החולים סורוקה, בו הפך לקטטה אלימה, שכללה ירי מנשק חי.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com