11,595 דורשי עבודה בב''ש. חשש: התו הירוק החדש יעמיק את האבטלה

רשת הביטחון האחרונה למובטלים מבוגרים נשמטה גם היא: מענק ההסתגלות לבני 67 פלוס לא ישולם עוד ורבים מהמפוטרים ירדו אל מתחת לקו העוני
send whatsapp messsage send FB messsage
לשכת תעסוקה (צילום: שירות התעסוקה / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

על פי נתוני שירות התעסוקה המעודכנים 11,595 דורשי עבודה רשומים בבאר שבע. 4,656 מהם פוטרו ו-2,384 הוצאו לחל''ת ולא הצליחו למצוא עבודה. הנתונים אינם כוללים עצמאים שעבודתם הופסקה או צומצמה, אשר להם אין רשת ביטחון כלכלית. הממשלה הצהירה שלא תסייע עוד.

בין  היתר,  נשים וגברים בני 67 ומעלה יפסיקו לקבל מסוף החודש "מענק הסתגלות" מיוחד, כ-4,000 שקלים לחודש. אלה עובדים  שהוצאו לחל"ת ולא הוחזרו לעבודתם. המענק ניתן להם כתחליף לדמי אבטלה. פירוש הדבר הוא שרבים מהם אזרחים וותיקים, עלולים לרדת אל מתחת לקו העוני.

עיקר הפגיעה בשוק העבודה בבאר שבע הוא בקרב עובדים בלתי מקצועיים ובקרב עצמאים זעירים, השקופים למעשה למערכת. אף כי לפני הבחירות דובר רבות על רשת ביטחון לעצמאים, בין היתר על ידי אביר קארה (ימינה). בתחילת החודש דובר על גיבוש תוכנית סיוע לעצמאים שפרנסתם נפגעה בעקבות משבר הקורונה. צוות מקצועי, הכולל את סגן השר אביר קארה, מנכ"ל משרד רה"מ, יאיר פינס, והממונה על התקציבים במשרד האוצר, יוגב גרדוס אמור לסיים את עבודתו בבעוד כ-30 ימים,והמלצותיו אמורות להשתלב  במסגרת התקציב ובתוכנית הכלכלית שיוגשו בנובמבר. 

מה שיכול ךהוסיף אל מספר המובטלים, הוא התקנות החדשות של התו הירוק, שייכנסו לתוקפן בעוד פחות משבוע. על פי התקנותהחדשות מי שלא יתחסנו בחיסון שלישי ולא יעברו בדיקות על חשבונם, עלולים להיפגע בתשלום דמי האבטלה ופיצויי הפיטורין שלהם.

ההסתדרות הגישה ערב החג את עמדתה בעניין שתי הצעות חוק של הממשלה: חוק פיצויי פיטורים וחוק הביטוח הלאומי (זכאות לדמי אבטלה למי שהופסקה עבודתו בשל אי-התחסנות נגד נגיף הקורונה וביצוע בדיקות).

בהתייחס להצעת החוק הראשונה, נכתב: ''ההסתדרות שותפה לצורך בעידוד ההתחסנות ושמירה על משק פתוח ככל שניתן, אך מתנגדת לתזכיר החוק (שלפיו עובדים שלא התחסנו נגד קורונה ומסרבים להיבדק לא יוכלו להתפטר ולקבל פיצויים כאילו פוטרו) מאחר שהוא קיצוני, בלתי סביר וצפוי להביא לפגיעה לא מידתית בציבור העובדים. לעמדת ההסתדרות, הצעת חוק זו יוצרת נורמה חדשה ומסוכנת במשפט העבודה של התפטרות לכאורה, שאינה אלא פיטורים הלכה למעשה, תוך שלילת הזכויות של עובד מפוטר. הצעת החוק הזו עומדת בסתירה לעקרונות היסוד של דיני העבודה והביטחון הסוציאלי''.

''פיצויי פיטורים הם המשאב הכלכלי שמאפשר לעובד להתקיים עד מציאת מקום עבודה חלופי, ופגיעה בהם תטיל מעמסה על הקופה הציבורית. בנוסף, שלילת פיצויי הפיטורים מסכנת גם את החיסכון הפנסיוני של העובדים, ולרבות בהסדרים פנסיוניים שעוגנו בהסכמים קיבוציים במהלך שנים ארוכות. חלק מפיצויי הפיטורים מופקדים בחיסכון הפנסיוני ומשמשים להגדלת הקצבה בעת פרישה''.

''בחלק מהסדרי הפנסיה שלילת פיצויי הפיטורים משמעה מתן אפשרות למעסיק למשוך לזכותו כספים הנמצאים בקרן הפנסיה של העובד, משיכה שתפגע אנושות בקצבה עצמה בעת פרישה ואף עלולה להביא לביטול זכות העובד לקצבה פנסיונית''.

לעמדת ההסתדרות, ייתכן מצב שבו עובד צבר זכויות במשך עשרות שנים ועקב השינוי בחוק יאבד את הזכויות הללו. מדובר בענישה לא מידתית, על אחת כמה וכמה שעה שהעובד לא עשה מעשה המנוגד לחוק.

בנוסף, הצעת החוק יוצרת תמריץ שלילי למעסיק לא למצוא חלופות העסקה לעובד ולמהר לסיים את העסקתו, ובכך ליהנות מפיצויי הפיטורים ודמי ההודעה המוקדמת שנשללים. לפי עמדת ההסתדרות, אין לשלול פיצויי פיטורים והודעה מוקדמת ויש למצוא פתרונות אחרים לעידוד התחסנות, בדיקות ושמירת בריאות הציבור.

בהתייחס להצעת החוק השנייה: ''לפי ההצעה, מפוטר שלא יציג תו ירוק ייחשב כמתפטר לעניין מועד תחילת הזכאות לקבלת דמי אבטלה (כלומר: דחיית המועד ב-90 ימים). ההסתדרות מתנגדת להצעת החוק, בין היתר מאותם טעמים עקרוניים שפורטו קודם לכן בהתייחס להצעת חוק פיצויי פיטורים. צירוף שתי הצעות החוק פירושו כי לאדם שעבודתו תסתיים, גם אם פוטר, לא יהיו כל מקורות הכנסה – לא פיצויי פיטורים, לא הודעה מוקדמת ולא דמי אבטלה למשך 90 ימים. גם כאן, כמו בתזכיר חוק פיצויי פיטורים, נעשה שימוש בזכויות סוציאליות שתכליתן לאפשר קיום מינימלי לעובד בנסיבות של אובדן מקור הפרנסה, כבאמצעי ענישה''.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "המאבק בנגיף הקורונה חשוב מאין כמוהו, וכולנו שותפים למאמץ להחזיר את המשק לפעילות מלאה. לכן, אני קורא לכל העובדים בישראל ללכת להתחסן. עם זאת, ההסתדרות לא תיתן יד לפגיעה במקורות ההכנסה של העובדים ובחיסכון הפנסיוני שצברו במשך עשרות שנים. מדובר בתקדים מסוכן ובפגיעה קשה בציבור העובדים, ולא נסכים לכך".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com