יום הבוחר, סיבוב רביעי: ההצבעה נפתחה, אוהל הצבעה קרס בב''ש

וועדת הבחירות באר שבע היא הגדולה בישראל: 527,550 בעלי זכות בחירה ב-173 יישובים קטנים כגדולים, ב-1,017 קלפיות ברחבי הדרום
send whatsapp messsage send FB messsage
קלפי, במערכת בחירות קודמת (צילום: דני בלר)

יום הבוחר נפתח - ועד השעה 22:00 צפויים 527,550 בעלי זכות בחירה במחוז הדרומי לממש את זכותם בדמוקרטית בפעם הרביעית תוך שנתיים, מצב חסר תקדים בישראל - ואולי בעולם. הנגב - וישראל, הולכים לבחירות תחת מגפת הקורונה, עם אחוזי אבטלה מבהילים, עם אלפי עובדים בבאר שבע שעדיין בחל''ת - ולא מבחירה ועם כמות גדולה של עסקים שלא צלחו את המשבר ונסגרו. 38 רשימות מתמודדות לכנסת ה-24.

כבר, על הבוקר, תקלה: אוהל הצבעה לחולי קורונה ומבודדים, שהוצב בסמוך לשוק העירוני, קרס בשל הרוחות העזות בבאר שבע. דיווחים דומים הגיעו מנקודות אחרות בדרום. המשטרה ערוכה בכוחות מתוגברים, על מנת לשמור על הסדר ולמנוע תקריות אלימות בקלפיות המוגדרות בעייתיות. כמו כן, המשטרה תפעל בנחישות מול כל ניסיון לבצע זיוף או להפריע למהלך התקין של הבחירות.

לראשונה בתולדותיה, ישראל מצביעה תחת מגפה: בוועדת הבחירות באר שבע המספר הגדול ביותר של קלפיות בעלות נגישות מיוחדת (221  קלפיות) וקלפיות נגישות (359 קלפיות). נכון לבוקר זה, יש בבאר שבע 419 חולי קורונה מאומתים ו-1,288 הנמצאים בבידוד ביתי, אחרי שבאו במגע עם חולה מאומת - ולא היו מחוסנים בשני החיסונים.

הסיפור האמיתי: אחוזי הצבעה גבוהים עלולים להעלות את מספר הקולות הדרושים כדי לעבור את אחוז החסימה

אחוזי ההצבעה עלו בשלשת מערכות הבחירות הקודמות, שנערכו בשנתיים האחרונות. פירוש הדבר, שמספר הקולות הדרוש לכל מנדט גבוה יותר. ארבעה רשימות נמצאות על סף אחוז החסימה - והן אלה שעלולות להרוויח או להיפגע מהמצב. הרשימות האלה, על פי כל הסקרים שפורסמו עד כה, עלולות או עשויות להכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא או האם ישראל תלך למערכת בחירות חמישית. על פי כלל הסקרים, ישראל במצב של תיקו. התזוזות של הימים האחרונים הינן בין הגושים ולא בין המחנות. מספר חסר תקדים של נסקרים מגדירים עצמם ''מתלבטים''. 

הנעלם של אחוז ההצבעה הוא זה שהפך את הבחירות הנוכחיות לבלתי צפויות. תמונת מצב ראשונית תתקבל הערב, עת יתפרסמו תוצאות המדגמים, אך תוצאות האמת יוודעו רק לקראת סוף השבוע. אחד החששות הוא כי יהיו מי שלא יהיו מוכנים לקבל את תוצאות הבחירות, יטילו דופי בעבודת וועדת הבחירות המרכזית וינסו ליזום אירועים אלימים. גם לתרחיש זה המשטרה ערוכה, גם אם ההערכה היא שלא יראו בישראל תמונות דומות לאלה שנראו בארצות הברית.


​​​​​​​