אושר תקציב העיר ב''ש: כמעט 2 מיליארד שקלים

שנת 2021 הולכת להיות שנה תקציבית מאתגרת: גם בחירות לכנסת וגם חוסר וודאות בכל הקשור למגפת הקורונה. ראש עיריית ב''ש קרא לאשר את התקציב, אותו כינה ''זהיר''
send whatsapp messsage send FB messsage
אישור התקציב במועצת העיר (צילום: דוברות עיריית באר שבע)

אושר פה אחד תקציב עיריית באר שבע לשנת 2021 - הנאמד בכ-2 מיליארד שקלים. התקציב העירוני, מהגדולים ביותר בתולדות באר שבע עומד על 1.918 מיליארד ₪. למעלה ממחצית מהתקציב מיועד לתחומי חינוך, רווחה ושירותים חברתיים, איכות סביבה וקהילה. העירייה לא העלתה את הארנונה לשנת 2021 ואף הפחיתה מהתעריפים את שיעור עליית מקדם מדד הארנונה.

העיר באר שבע, כמו כלל הרשויות בישראל, תיאלץ להתמודד עם הרבה חוסר וודאות: איש לא יודע מתי תוקם הממשלה ואם לא תהיה מערכת בחירות חמישית. חודשים רבים יחלפו עד שיאושר תקציב למדינת ישראל, כאשר ברקע - שיעורי אבטלה מבהילים והיעדר ידיעה באשר לעתיד מגפת הקורונה. הכלכלה המקומית נפגעה קשה ואף כי קיים מתווה ליציאה מהסגר הנוכחי, הכולל את חידוש המסחר, בישיבת מועצת העירייה דיברו היום על היום האחרי הקורונה, שיהווה אתגר אמיתי לכלל המערכות.

התקציב השוטף של העירייה, שאושר הערב, יעמוד בשנה הקרובה על 1.918 מיליארד ₪. מדובר בתקציב מהגדולים בתולדות באר שבע. יש לציין שבתוך עשור הוכפל תקציב העירייה. תקציב הפיתוח תוקצב לשנת 2021 בכ- 170 מיליון ש"ח. בעיריית באר שבע אומרים כי התקציב מבטא את המשך קידומה ופיתוחה של באר שבע כמטרופולין הרביעי של מדינת ישראל לצד הרחבת השירותים כל העת למען התושבים ובעלי העסקים בעיקר בתקופה מאתגרת זו בעקבות משבר הקורונה.
 
באמצעות התקציב תמשיך העירייה לבסס ולבצר את השירותים הניתנים לתושבי העיר בכל תחומי החיים בדגש על תחומי החינוך, התעסוקה, איכות החיים והסביבה, התרבות והקהילה. העירייה תמשיך לקדם את התוכניות והפרוייקטים הגדולים עליהם היא אמונה: טיפול בשכונות הוותיקות והחדשות כאחד, הסכם הגג, פיתוח וקידום מוקדי תעסוקה מתקדמים לצד חיזוק עסקים מקומיים ותעשייה, שיקום העיר העתיקה, פיתוח השוק העירוני, פיתוח תחום התחדשות עירונית ועוד.
 
עיריית באר שבע לא העלתה את הארנונה לשנת 2021 ואף הפחיתה מהתעריפים את שיעור עליית מקדם מדד הארנונה. כמו כן, גם בשנת 2021 בפעם האחד עשר ברציפות מסיימת העירייה, שהינה אחת מ - 26 רשויות איתנות, את שנת התקציב באיזון תקציבי.
 
מדברי ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': " משבר הקורונה הביא עימו אתגרים בינלאומיים חסרי תקדים, אשר אותותיהם ניכרים גם בכלכלה העולמית ומוצאים ביטוי גם בהתנהלות המדינה והרשויות המקומיות.
 
תקציב 2021 מוגש השנה בחודש פברואר, לאור אותו משבר והצורך לעצור ולחשב מסלול מחדש נוכח השפעות הקורונה. הקורונה עדיין כאן וגם אם התחלואה תרד והאוכלוסייה ברובה תתחסן, השפעותיה הכלכליות ילוו אותנו השנה ובשנים הבאות.
 
צמצום בהכנסות העירייה בשנה האחרונה וכצפי לשנה הבאה, היעדר תקציב מדינה וצמצום השקעות גלוגבלי, מחייבים את כולנו לנקוט במשנה זהירות ובאחריות רבה.
 
עלינו לשמור על מסגרת תקציב התואמת את המציאות של ימינו ואת העתיד הקרוב, שיצריך אותנו לנקוט בצעדים חשובים לשיקום הכלכלה והמסחר, ליצור מנועי צמיחה חדשים ואמצעים חדשים לחיזוק העיר.
 
בד בבד, כפי שפעלנו מאז תחילת המשבר, נמשיך לסייע למגזר העסקי - המהווה מנוע צמיחה חשוב לעיר, בהקלות לעסקים, על מנת שיוכלו לשרוד את המשבר לצד תמריצים ליזמים לעידוד השקעות בעיר העתיקה, באזורי התעשייה, באזורי התעסוקה המתקדמים של העיר, בשכונות הותיקות ובאזורי הקניות והמסחר.

וידאו: ישיבת אישור התקציב במועצת העיר באר שבע (מתוך השידור החי / צילום: דני בלר)


המציאות של ימינו מחייבת אותנו לחשוב מחוץ לקופסה, לבחון רעיונות חדשים, ליזום ולחדש. משיכת משקיעים לעיר, חברות הייטק, מפעלים ותעשיה מתקדמת ומסחר, לצד הערכות לקראת קליטת יחידות המודיעין והתקשוב של צה"ל לעיר יתרמו רמות לצמיחה כלכלית והתפתחות העיר.
 
משבר הקורונה השפיע עמוקות על ילדי וילדות העיר. נשאף לצמצם את הפערים הלימודיים והרגשיים ולהוביל מערכת חינוך מצויינת, מגוונת ומעשירה, בתוכניות מקוריות ובמרכזי המצוינות במגוון התחומים. זאת לצד טיפוח ערכי נתינה והתנדבות.
 
משימה חשובה נוספת לשנה הקרובה, שיקום עולם התרבות שנפגע קשה בתקופת הקורונה. נמשיך לסייע ולתמוך בעוגני התרבות, האמנות והפנאי בעיר ולפתוח חדשים, בעיקר בעיר העתיקה. כמו כן, נסייע לאלו שידם אינה משגת. נפעל לחזק ולטפח בעלי צרכים מיוחדים במגוון פרויקטים. "
 
בסיום דבריו הודה ראש העיר לכל השותפים לחזון ולעשייה העירונית. על המחויבות הרבה, האחריות והמאמץ במימוש החזון לחזק ולבסס את באר שבע כמטרופולין של איכות במדינת ישראל.
 
חבר המועצה משה ינאי, מהאופוזיציה, אמר בישיבה כי העירייה צריכה להתנהל כמו עסק גדול. ''אנחנו, בעלי העסקים, לא אוהבים הלוואות. במקומן, אנחנו מצמצמים הוצאות ומנסים להגדיל את הרווחים. בשנה שכזו, אולי עדיף לה לעירייה שלא ליטול הלוואות, אלא לקמץ בדברים שאינם הכרחיים, לדחות אותם לאם וכאשר ישתפר המצב''. חבר מועצה יוסי דלויה העלה רעיון של גיוס כספים באמצעות מלוות (סוג של אגרות חוב עירוניות). רעיון דומה הועלה בשנות השמונים על ידי מי שהיה סגן ראש עיריית באר שבע, אריק ניסן ז''ל. ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' בירך על הרעיונות השונים וציין כי מדובר בתקציב זהיר, כאשר עיריית באר שבע תתנהל השנה במשנה זהירות, אך עם רצון גדול לתת את מלוא השירותים לתושבים ולהמשיך בפיתוח העיר.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​