מעמד נדיר: נתניהו השתתף בדיון על הפשיעה בחברה הערבית

נתניהו: ''אני ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל''. איימן עודה: ''הציבור הערבי שבע מההבטחות הריקות שלו נתניהו''. האם הממשלה תצליח למגר את הפשיעה במגזר?
send whatsapp messsage send FB messsage
השר אוחנה וח''כ מנצור עבאס (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

מעמד לא שגרתי היה היום, שני, בוועדה למיגור הפשיעה בחברה הערבית, לנוכח השתתפותו של ראש הממשלה בינימין נתניהו, 
שפתח את הדיון ואמר: ''אני רואה את עצמי כראש הממשלה של אזרחי ישראל כולם. בדקתי מה עשו הממשלות בראשותי מבחינת סגירת פערים בחברה הערבית שהיא חלק אורגני מהחברה הישראלית. מ-2010 ההקצאות שלנו עולות על כל מה שהוקצה בממשלות קודמות ובהיקפים גדולים''.

''זה משקף תפיסת עולם שירשתי מחוזה המדינה הרצל ומז'בוטינסקי, לפיה כל ילד ואדם ביישוב מוסלמי, בדואי, נוצרי, צ'רקסי ואחר הוא אזרח שווה שמגיעים לו את אותם שירותים כמו לכל אזרחי המדינה וזה מחייב סגירת פערים. אנחנו רואים שיפור גדול, צעירים וצעירות רבים עם תארים אקדמאים, כניסה לתחומים טכנולוגים ואחרים רבים. יש לנו עוד מלאכה לפנינו''. 

בדיון מיוחד בראשות חה"כ מנסור עבאס (הרשימה המשותפת) התכנסה הוועדה המיוחדת למיגור הפשיעה בחברה הערבית של הכנסת הבוקר, לדון בעניין קידום תכנית הממשלה למיגור הפשיעה בחברה הערבית. בדיון השתתפו, בנוסף לראש הממשלה,  גם יושב ראש הכנסת חה"כ יריב לוין, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, וסגן השר במשרד רוה"מ חה"כ פטין מולא. 

​​​​​​​הוועדה שמעה את נציג משרד ראש הממשלה אורן כהן, שהביא בפני הוועדה את תכנית החומש לשנים 2021 – 2025 שתעסוק בטיפול בתופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. התכנית תכלול דרכי התמודדות בתופעה בדגש על הנושאים קרי: מאבק בפשיעה החמורה והרחקת גורמי פשיעה מהשלטון המקומי ועוד.

בסוף הדיון התייחס ראש הממשלה נתניהו לירידה בשיעורי התעסוקה בקרב צעירים ערבים: "משהו קורה כאן, וזו לא הקורונה. הכלכלה לא משתנה בין לילה". ראש הממשלה הורה לאנשי משרדו להקים צוות מיוחד לבדיקת הנושא: " יש לזה השלכות רחבות בכל תחומי החיים כולל האלימות. אני רוצה לקבל תוך ששה שבועות דיווח מה קורה כאן, רק כך נוכל לטפל". וכמו כן נקב ראש הממשלה בציר הזמנים של הצגת התכנית ואמר כי התכנית הממשלתית תובא לאישור הממשלה תוך שבועיים.

וידאו: ראש הממשלה משתתף בדיון (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​


בסיום הדיון אמר  ח"כ איימן עודה יו"ר המשותפת  לתקשורת :"הציבור הערבי שבע מההבטחות הריקות של נתניהו הוא מבטיח הבטחות שווא הציבור הערבי רעב לשים סוף למגיפת הפשיעה ושבע מההבטחות הריקות של נתניהו לא נתחנף לראש הממשלה שמסית נגדנו או לממלא מפכ"ל מוטי כהן  שטוען שהתרבות שלנו אלימה כדאי שיתחילו לעשות את העבודה שלהם המדד היחיד לתוכנית למיגור הפשיעה תהיה ירידה בכמות הנרצחים ולא העלייה בכמות ההבטחות שנשמעות משרים."

ח"כ סעיד אלחרומי, תושב הנגב, אמר לכתבנו: ''אומנם יש לנו מהעבר אכזבות מהממשלה לגבי החלטות שלא התבצעו ולא יצאו לפועל או נמוגו. אבל דווקא התרשמנו היום מאנשי המקצוע שנכחו בדיון , ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומשאר האנשים שיש להם כוונות טובות ,מה גם שראש הממשלה התחייב שתוך שבועיים אם  הכל יהיה מוכן הוא יעלה את זה להחלטת ממשלה וזה צעד  בכוון הנכון''.

"אומנם בתוך המשותפת יש לנו מעט חילוקי דיעות בקשר למספר דברים אבל העיקר הוא שיש לנו תוכנית שצריכה מעט ליטוש והכנסת כמה דברים שהאוכלוסייה הערבית רוצה אותה .כך שאני מקווה שתוך שבועיים התוכנית תובא לשולחן הממשלה''.