איפה ומתי הייתה החשיפה הגבוהה ביותר לחולי קורונה בב''ש?

עיריית ב''ש יצרה מפה המציגה מקומות ומועדים בהם שהו חולי קורונה מאומתים. הממצאים מעניינים: עיקר החשיפה התרחשה בסופרמרקטים גדולים, בימי רביעי סביב השעה 9:00 בבוקר
send whatsapp messsage send FB messsage
כך מראית מפת החשיפה של ב''ש (צילום: עיריית באר שבע)

האם מדיניות הבידוד והסגרים של קבינט הקורונה שגויה ומקומות ההדבקה בפועל שונים ממה שהקבינט גורס? עיריית באר שבע מפרסמת הערב מפת נתונים, מבוססת על מידע של משרד הבריאות, שמפריכה את מדיניות הסגרים והאיסורים.


איפה הייתה החשיפה הגבוהה ביותר לחולי קורונה מאומתים בבאר שבע? עיריית באר שבע בהובלת אגף חדשנות מערכות מידע ותקשורת, יצרה מפה המציגה מקומות וזמנים בהם שהו חולי קורונה מאומתים בבאר שבע בפרט ובכלל ברחבי הארץ, בהתאם לנתוני משרד הבריאות.  מפת מיקומי החשיפה מאפשרת לבדוק היכן דווחו מקרי הדבקה של חולי קורונה.  כאמור, במקומות שמופיעים במפה, לפי משרד הבריאות, נרשמה חשיפה לחולי קורונה בשבועות האחרונים.

בבאר שבע, מתברר כי מרבית מקרי החשיפה לחולים מאומתים היו בסופרמרקטים גדולים, בימי רביעי, סמוך לשעה 9:00 בבוקר. מקרי חשיפה בודדים נרשמו בקניונים בעיר ועוד פחות מכך - בבתי ספר. בשוק העירוני בבאר שבע למשל - היה מקרה בודד. כך גם בבתי כנסת.

המפה, כאמור, מבוססת על מידע שמספק משרד הבריאות וזהו אותו מידע אליו נחשפים מקבלי ההחלטות. על פי מידע זה, דווקא אותם מקומות שנחשבו מדביקים, אינם כאלה. 

בינתיים, בבאר שבע מנצלים את מה שנראה כהפוגה לפני הסגר השלישי והטלת עוצרי לילה, להצטיידות. בקריית הממשלה, למשל, בכל החנויות הפקידו על הכללים. לקוחות המתינו בחוץ, הקהל ברובו המוחלט עטה מסכות. במזנונים הוצבו סימוני מרחק והלקוחות שמרו על המרחקים. 

בבאר שבע ממהרים להצטייד לפני הסגר השלישי (צילום: דני בלר)

עם זאת, ישנה התמרמרות רבה על ההבדלה בין קניונים, לבין חנויות רחוב ומתחמי קניות. כ', זכיין שביקש להישאר בעילום שם, מושבת מעבודה מאז ראש השנה. ''אני רואה סופרים מפוצצים, אך אני לא יכול לפתוח את חנות הנעליים שלי שגם ככה אפשר להכניס בה בקושי אדם אחד. חוץ מזה, כולנו יודעים שיש מקומות שחוגגים ומצפצפים על החוק. אני שומר חוק, אבל קרסתי כלכלית. זה כנראה העסק הראשון והאחרון שלי'', אמר. 

לקוחות ממתינים בתור מחוץ לחנות הלבשה. מצטיידים בבגדים לימים הקרים לפני שיוטל סגר נוסף (צילום: דני בלר)​​​​​​​

''אני לא מזדהה, כי אני חושש שינקמו בי. אבל המצב שלי לא שונה מבעלי חנויות אחרות. השוק העירוני סגור - וזה טימטום. זה מקום באוויר הפתוח וגם שם הסוחרים אכלו אותה. אז לי אסור למכור, אבל בסופרים התחילו למכור נעליים, ואנשים קונים מסין ויש גם מי שמוכר לך מתחת לשולחן''.

קבינט הקורונה מבהיר כי השלב השלישי, בו אמורים להיפתח קניונים ומתחמי קניות - לא ימומש, בשל העליה בתחלואה בימים האחרונים. בשביל באר שבע ויישובים גדולים אחרים בנגב, זו מכה כלכלית שככל שנמשכת, יהיה קשה להתאושש ממנה.

למפה של עיריית באר שבע