לשחרר את הג'ורה: הפיתוח הבאר שבעי שיפתור את סתימות הביוב

רק לאחרונה עמלו אנשי מי שבע כ-18 שעות על שחרור קו הביוב של שכונת רמות, שנסתם מחצי טון מגבונים. סטודנטים מבן גוריון מצאו דרך להפטר מהמגבונים בביוב - על ידי חיידקים. איך זה עובד?
send whatsapp messsage send FB messsage
הצוות במעבדה (צילום: באדיבות הסטודנטים המשתתפים בפרויקט)

קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ייצגו את ישראל בתחרות בינלאומית יוקרתית עם פריצת הדרך אליה הגיעו בשיא תקופת הקורונה: פיתוח שיסייע בבעיית הסתימות בקווי הביוב הנגרמים כתוצאה מהשלכת מגבונים לאסלה.

מידי שנה נזרקים בישראל מעל ל-3.5 מיליארד מגבונים ובתקופת הקורונה מספר זה נמצא במגמת עלייה משמעותית. המגבונים הפכו לחלק מחייהם של הישראלים בשנה החולפת וחלקם הגדול מושלכים לשירותים במקום לפח האשפה. כתוצאה מהשלכת המגבונים, נוצרות סתימות בקווי הביוב ונפגעות תשתיות מכוני טיהור השפכים בשל הצפות הביוב. בנוסף לפגיעה הסביבתית והבריאותית, ישנה פגיעה כלכלית לא קטנה: בבאר שבע לבדה, תאגיד המים העירוני מי שבע מתמודד עם סתימות שפיתחתן מצריכה עבודה של עשרות שעות, כאשר הנזק הכלכלי מוערך במילוני שקלים. רק לאחרונה עמלו אנשי תאגיד המים בערב ראש השנה, על מנת לפתוח סתימה בשכונת רמות, שנגרמה כתוצאה מחצי טון מגבונים, שסתמו את קו הביוב הראשי של השכונה.

מאות קילוגרמים של מגבונים שחלוצו מקו הביוב של שכונת רמות בב''ש (צילום: מי שבע)

קבוצת הסטודנטים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב החליטה למצוא דרך יעילה לפירוק המגבונים בביוב - הנדסה גנטית של חיידקי הביוב כך שיוכלו לעכל ולשבור את סיבי המגבון ולגרום לפירוקם. במילים פשוטות יותר: הסטודנטים לקחו חיידק והעניקו לו יכולת ביולוגית שאיננה קיימת אצלו - היכולת לפרק חומרים. כך, ברגע שמגבון מגיע לצנרות הביוב הוא יוכל להתפרק לחומריו הטבעיים ולהתכלות בצורה טבעית וידידותית לסביבה.

קבוצת הסטודנטים, WIPEOUT, תציג את הפיתוח שלה בחודש נובמבר בגמר התחרות iGEM. התחרות הבינלאומית בביולוגיה סינטתית נחשבת כיום לאחת מהחשובות והיוקרתיות ביותר בזירה המדעית העולמית ויתמודדו בה השנה מאות נבחרות מהאוניברסיטאות המובילות בעולם. המתמודדים נדרשים לבצע מחקר עצמאי, לגייס את המימון הנדרש ולהציג את התוצאות בגמר.

וידאו: פרויקט ווייפ-אאוט (צילום: אוניברסיטת בן גוריון)

שבעת הסטודנטים לתואר ראשון מגיעים משלוש פקולטות שונות: מדעי הטבע, הנדסה וניהול. כל אחד מהם עם הידע האקדמי שלו ויחדיו הצליחו הסטודנטים לפצח את הפתרון. עם זאת, העבודה על הפרויקט לא הייתה קלה- משבר הקורונה התחיל בדיוק עם תחילת עבודתם והם נאלצו להתאים את עצמם למציאות המשתנה. לקיים פגישות צוותיות בזום ולהגיע למעבדות תחת מגבלות שהשתנו פעמים רבות. "היינו צריכים להמציא את עצמנו מחדש כל פעם בתקופה הזו. התחלנו לעשות ניסויים, בום, סגר. הפגישות עברו לזום, היינו צריכים להתעדכן כל פעם האם מותר להגיע לאוניברסיטה או לא ובמקביל להמשיך לקדם את הפרויקט בטירוף כדי שנוכל להגיע לגמר התחרות כמו שחלמנו", מספר קפטן הקבוצה, עומר קרישנר.

חברי צוות פרויקט WIPEOUT: עומר קרישנר, טליה שלר, ניצן נימני, ג'ודית ניסל – מדעי-החיים. גל דודיאן – פסיכולוגיה-ביולוגיה. רעות יעקובי – הנדסת ביוטכנולוגיה. דורון זיו – ניהול מלונאות ותיירות.

קרא עוד:

חצי טון מגבונים הוצאו מקו הביוב הראשי של שכונת רמות

כך גורמים תושבי באר שבע נזק במיליוני שקלים לצנרת הביוב