תחלואת קורונה גבוהה בנווה זאב, י''א, נחל עשן, ה', ו' החדשה ורמות

מערכת הבריאות בדרום לא קורסת והאיזור לא מוכה אסון, אך בכירים במערכת הרפואית קוראים לנקוט בצעדים הפשוטים - עטיית מסכה, ריחוק חברתי, שמירה על היגיינה, כי מציאות הקורונה תלווה אותנו עוד זמן רב
send whatsapp messsage send FB messsage
תחלואת קורונה גבוהה בנווה זאב, י''א, נחל עשן, ה', ו' החדשה ורמות מחלקת טיפול נמרץ קורונה בסורוקה (צילום: דוברות סורוקה)

מערכת הבריאות בדרום אינה קורסת - למעשה רובם המכריע של חולי קורונה מטופלים בקהילה, אך הוירוס הולך ללוות אותנו, את כולנו, עוד זמן רב - ועל כן, יש להקפיד על אותם כללים בסיסיים - בראש ובראשונה עטיית מסכה, שמירה על ריחוק חברתי, מניעת התקהלויות ושמירה על היגיינה.

ד''ר סרגיי פז הוא מנהל רפואי בשירותי בריאות כללית וראש חמ''ל הקורונה. הוא מספר כי אם בגל הראשון נמצאה תחלואת קורונה בעיקר במגזר הבדואי, בגל הנוכחי נצפית תחלואה בערים יהודיות - בהן באר שבע, נתיבות, שדרות, אשקלון וקריית גת. בערים היהודיות בולטת נתיבות, בה התחלואה עומדת על 167 ל-100,000 איש, פי 3 מאשר בבאר שבע. ''יש לזה קשר לצפיפות האוכלוסיה בקהילה החרדית וגם בגלל שהיא עיר קטנה. מצב דומה מצאנו בירוחם, בה בכל מסודות חינוך נמצאו תלמידים מאומתים לקורונה. במרחב דרום נמצאה תחלואה גבוהה גם בקריית גת, בקרב האוכלוסיה החרדית שמתגוררת בצפיצות.באשקלון ישנן ארבע שכונות אדומות, מהן שלוש חרדיות. הכל קשור לעטיית מסכות. גבר עם זקן, גם אם האו עוטה מסכה, נמצא בסיכון של 50 אחוזים להידבק, מאחר והמסה אינה מכסה את כל פניו. אך אחרי שאחד הרבנים בנתיבות חלה בקורונה, חל שינוי במודעות הציבור לעטיית מסכות ונראתה ירידה בתחלואה'', מספר ד''ר פז. 

''נכון לרגע יש יש בקופת חולים כללית במחוז הדרום 3,150 חולים פעילים חברי הקופה - מתוכם 7 מונשמים. מתחילת המגפה נפטרו 74 מהמבוטחים שלנו, רובם בני 75 ומעלה. הנפטר המבוגר ביותר היה בן 108. 90 אחוזים מהחולים המאומתים מטופלים בקהילה, במלוניות או בביתם''.

השאלה שחייבת להישאל: האם מערכת הבריאות בקריסה?

''לא מדובר בקריסה של בתי החולים. בית החולים ערוך למצב של עשרות מונשמים בו זמנית ונכון להיום ישנם רק 7 מנושמים. בתי החולים ערוכים לעוד מכונות הנשמה, עד לכ-500 איש''. 

אחד החששות הוא מפני תחלואת השפעת, שהשנה תצטרף אל תחלואת הקורונה

''אנחנו רואים ירידה של 70 אחוז תחלואת שפעת. באותן מדינות בהן יש כרגע חורף. אחת הסיבות היא עטיית מסכה, הקטינה מאוד את ההדבקות. עטיית מסכות שומרת לא רק עלינו, היא שומרת על הורינו, על הסבים וסבתות. דבר פשוט כמו עטיית מסכה, שמירה על כללי הריחוק החברתי ומירה על ההגיינה - חשובים ביותר להקטין את התחלואה''.

ביממה יש כרגע 200 חולים חדשים, רובם מבאר שבע. השכונות בהן התחלואה גבוהה במיוחד הן נווה זאב, י''א, נחל עשן, ה', ו' החדשה ורמות. ''אף אחד לא חסין, השמירה על הכללים  - חשובה ביותר'', אומר ד''ר פז. 

פרופ' ויקטור נובק, מנהל מחלקת פנימית קורונה בסורוקה (צילום: דוברות סורוקה)​​​​​​​

גם פרופ' ויקטור נובק, מנהל מחלקת פנימית קורונה בסורוקה אינו מדבר על קריסת המערכת, כי אם על חובה של כולנו לשמור על הכללים - על מנת לאפשר לצוותים לתת מענה מיטבי מבלי להישחק.  ''באופן כללי יש עלייה בתחלואה בנגב, כמו בשאר חלקי הארץ. ישנה גם עליה בחולים קשה''.

המערכת עומדת בפני קריסה?

''לא ממש לא. אני לא בין הפסימיים. בנוסף לתפקידי במחלקת הקורונה, אני בעל תואר PHD באפידמולוגיה. אני יכול להגיד לך כי כרגע בתחלואה מתרקרבת בכלל הארץ לכ- 10 עד 15 אחוזים. היקפי התחלואה יחייבו אותנו להעירכות מחדש. אני חושב שצריכים להיות קשובים לעניין הבריאות הנפשית של הצוותים שלנו. כציבור, עלינו לעשות הכל למנוע את את העילה בתחלואה בעיקר על ידי שמירה על הכללים הפשוטים של עטיית מסכה, שמירת מרחק, מניעת התקהלויות ושמירה על ההיגיינה''.

ועוד דבר: בכל הקשור לניבוי התנהגות המחלה - הדבר בלתי אפשרי. ''כל המדולים עד כה נכשלו. אנחנו לא יודעים לנבא את התנהגות הווירוס. אין ניסיון עם הוירוס הזה, הוא לא עובר מוטציות ולא מבינים כמה זמן תופס החיסון הטבעי לאחר המחלה. לא מדובר במחלה קטלנית ואלימה, עדיין תמותה די נמוכה. יש חולים צעירים אך הגיל ממוצע של נפטרים הוא 80+, אין מדלים אפקטיביים. הטקטיקה הנכונה היא לנקוט את אותם צעדים פשוטים ולא לצפות לתוצאות מחר בבוקר. אנחנו נחיה עם הנגיף עוד הרבה זמן''.

מה קורה בסורוקה? 46 מאושפזים במחלקת הקורונה, 5 מונשמים, 1 מחובר למכונת לב-ריאה

במחלקה פנימית לחולי קורונה וטיפול נמרץ פנימי קורונה בסורוקה מקבוצת כללית, מאושפזים כעת 46 מטופלים:
26 במצב קשה ( מתוכם 5 מונשמים, 1 מחובר לאקמו), 1 במצב בינוני - 19 במצב קל.
באזורנו ישנם כעת 2,885 מאומתים פעילים באזורנו. ו-1,641  מאומתים חדשים. במיון הנשימתי בסורוקה התקיימו השבוע מעל 700 ביקורים, במעבדה לוירולוגיה בבית החולים בוצעו בשבוע החולף למעלה מ-12,577 בדיקות מהן מעל ל 9% נמצאו חיוביות.