סגר בחורה, מקרים חדשים בב''ש, במל''ל חוששים מגל שני ''חזק יותר''

היישוב חורה ממשיך להיות מוקד תחלואת הקורונה הגדול בנגב, אך מלבד ב''ש, ביישובים האחרים לא אותרו חולים חדשים או שאותר חולה אחד. עם זאת, המל''ל מזהיר מ''גל תחלואה שני אלים ורחב יותר''
send whatsapp messsage send FB messsage
פיקוד העורף מסייע לתושבי חורה, בין היתר בחלוקת מזון (צילום: דובר צה''ל)

124 נדבקו בקורונה ביישוב חורה - ושעות מעטות אחרי שהסגר הוסר, הוחלט במשרד הבריאות להטיל מחדש סגר מחודש, שיימשך עד ה-10 במאי. מסםפר החולים המאומתים עלה ב-19.2% ביממה אחת. מקור ההדבקה, ככל הנראה, חתונה בה שהו בני משפחה אחת, חמולה המתגוררת בחורה, באום אל חיראן ובאיזור יתיר. כבר בעבר הזהירו אנשי ציבור מפני היעדר ההשקעה בתחום הבריאות במגזר הבדואי וכשהתפרצה מגפת הקורונה, חזרו ודרשו לערוך בדיקות מקיפות ביישובים. אתמול הייתה מחאה ביישוב מיתר, שתושבי חורה מקבלים שירותים שונים בסניף הדואר ביישוב.

לדברי תושבים בחורה, היו מי שהפרו את הסגר: ''היישוב פתוח, מתניעים את האוטו ונוסעים דרך השטחים, אבל אנשים שומרים על עצמם. אלה שהיו בחתונה, ככל הנראה המשיכו להדביק אחרים - ועכשיו הלכנו לישון כשלא היה סגר וקמנו עם סגר ואי אפשר לנסוע לעבודה. כולם בבתים''.

פיקוד העורף הוא זה המסייע לתושבי חורה, בין היתר בחלוקת מזון, בהדרכה, בפתרון בעיות: ''כחלק ממאמץ ההסברה לתושבי הרשות, היום (ראשון) החל מבצע הסברה מדלת לדלת על ידי נציגי פיקוד העורף בשכונות עליהן הוטלו הגבלות ובמרחבים הציבוריים וחולקו כ-4,500 עלונים ייעודיים'', אומרים בצה''ל.

וידאו: פיקוד העורף ביישוב חורה (צילום: דובר צה''ל)
​​​​​​​

''בנוסף, כחלק ממהלך הסיוע יחולקו בהמשך השבוע כ-250 ערכות מזון ו-150 ארגזים המכילים פירות, ירקות ועוד לתושבי המועצה. מתחילת התפרצות המגפה הועברו כ-55 חולים מהמועצה למלוניות בידוד, כ-20 מתוכם במהלך סוף השבוע האחרון.

את משימת הסיוע מוביל גדוד החילוץ הבדואי של מחוז דרום, אשר אחראי על סיוע ביישובים בחברה הבדואית. כוחות מחוז דרום ערוכים ומוכנים לביצוע המשימה הלאומית להצלת חיים.

״אנחנו נמצאים בחורה במאמץ מרוכז לבלום את התפשטות הנגיף", מסכם מפקד מפקד מחוז דרום, אלוף משנה יוסי כהן. "אנחנו מבצעים פה מאמצים רבים ביניהם סיוע לנזקקים יחד עם מחלקת הרווחה בחלוקת מזון, תרופות ובהסברה מבית לבית. אני משוכנע שבמאמץ משותף נצליח לבלום את המגיפה כפי שעשינו בהצלחה גם במקומות אחרים".

7 מקרי קורונה חדשים בב''ש, אך החשש הממשי הוא מפני קריסת עסקים שתוביל למרי אזרחי
​​​​​​​
בבאר שבע נתגלו 7 מקרי קורונה חדשים במהלך שלושת הימים האחרונים, אך על פי נתוני משרד הבריאות, אין ביישובי הנגב חולים חדשים בקורונה, מלבד חולה בודד בערד ורהט. גם המחלקה לקורונה בסורוקה הולכת ומתרוקנת מחולים.  ביחידה לטיפול באירועים מיוחדים וביחידה לטיפול נמרץ היעודיות לחולי קורונה בסורוקה מקבוצת כללית, מאושפזים כעת 5 מטופלים: 2 במצב קשה, 2 במצב בינוני  ו-1 במצב קל.

שלשום שוחררה אישה בשנות ה 60 לחייה, שהייתה במצב קשה, מורדמת ומונשמת ביחידה לטיפול נמרץ הייעודית לקורונה. מצבה השתפר ולאחר קבלת תוצאות שליליות של בדיקותיה האחרונות שוחררה לביתה. מחר, חמישי, אמורים להיפתח מחדש הקניונים בבאר שבע, תחת מגבלות. גם מערכת החינוך בעיר חזרה לעבודה חלקית. עם זאת, קומות המזון, בתי הקפה, המסעדות בקניונים יהיו סגורים או יפעלו במתכונת טייק-אוואי. 

במטה לביטחון לאומי הזהירו אתמול מאווירת ''סוף קורס'': להערכתם, ישראל עומדת בפני גל תחלואה שני, אלים וקשה יותר, במהלכן עלולים לחלות עשרות אלפים, אלפים יזדקקו להנשמה ומאות ימותו. גם בכירים במערכת הבריאות שותפים לדעה זו וקוראים לרכוש אלפי מכונות הנשמה נוספות. זו הסיבה שבגללה משרד הבריאות ביקש שלא להקל בסגר. אלא שהמשך סגר על ישראל גובה מחיר כלכלי כבד. במטה לביטחון לאומי הביעו חשש ממשי מפני מרי אזרחי נרחב ואלים ומאובדן שליטה, בשל אובדן האמון במערכות הממשל. המצב עלול להיות חמור יותר בערי הפריפריה.

בין היתר, נבחנו דרכי התמודדות עם מרי אזרחי, לרבות השימוש במערכות ל''עיצוב תודעה'', מילה מכובסת לכל הדיעות לתעמולה שלטונית. ''עיצוב תודעה'', אגב, נעשה על ידי גופים שונים באמצעות הרשתות החברתיות, בין היתר על ידי דרישות להסרת פוסטים שעלולים להמריד או להציג את אותו גוף באור מגוחך, איומים בתביעות או ניסיונות השתקה. 

לא רק תחלואה: הנזק הכלכלי פוגע חזק בפרירפריה

למרות הצהרות נתניהו ושר האוצר כחלון, הפיצוי לעסקים ולעצמאים כלל לא מתנהל ''כמו בארצות הברית'': אתר רשות המסים אינ עומד בעומס, האפשרות לקבלת פיצוי נדחתה כל פעם בכמה שעות ונכון לרגע זה, 11:00 בבוקר ביום רביעי, לא ניתן להיכנס אליו, להגיש בקשה. מ', בן 35, עצמאי מבאר שבע, ניסה להגיש בקשה כמה פעמים ונמצא כ''לא זכאי''.  ''אין לי מאיפה להביא כסף ואני לא עובד בינתיים כי בענף שלי, הדרכה, הכל מושבת. למזלי, יש לי חסכונות, אבל גם שם הכסף הולך ונגמר. אני במתח נוראי, בחיים לא לקחתי תרופות, עכשיו אני על כדורי הרגעה''.

עצמאי אחר, עימו שוחחנו, גילה שהוא לא זכאי לא לאבטלה ולא לפיצוי, מאחר והעסק שלו בן פחות משנה: ''חזרתי לגור אצל ההורים, לא הייתה ברירה, אין כסך לשכירות''. עם חידוש הפעילות העסקית, בבאר שבע חוששים רבים מכך שלא ניתן יהיה לשקם את העסק שלהם: הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים הוא ברובו בדיבורים ובהצהרות בלבד וכל עסק שיקרוס בבאר שבע יוסיף מובטלים בעיר שעוד לפני משבר הקורונה רשמה שיא אבטלה מבין הערים הגדולות. 

בין אלפי המובטלים החדשים בבאר שבע בעלי עסקים השקועים בחובות, שנטלו הלוואות לצורך הקמתו של עסק שיפרנס אותם בכבוד. עד המשבר, הם העסיקו עובדים וסיפקו תעסוקה לנותני שירותים. עסקים קטנים שיקרסו בעקבות המשבר, כי נסגרו בוהראת ממשלת ישראל, לא יבואו בטענות לממשלה, בין היתר כי לנתניהו בסיס אלקטורלי נאמן בבאר שבע. הם יגיעו למחלקת הרווחה בעיריה. ללא סיוע, כפי שראש הממשלה הבטיח, באר שבע - וערים רבות אחרות בפריפריה, עלולות להתמוטט כלכלית, מכו מגדל קלפים.