הקלות, לצד אזהרות: מותר להתרחק מהבית, מעקב השב''כ יימשך

בצעדים מדודים - ועם אפשרות לחזור לסגר: ישראל מתחילה לצאת ממגפת הקורונה. מגבלת ה-100 מטרים הוסרה, בתי קפה ישארו סגורים. השמחה, עם זאת, מוקדמת: עסקים קורסים, מיליון איש מובטלים
send whatsapp messsage send FB messsage
ראש הממשלה מציג את נתוני התמותה מקורונה (צילום: תקשורת רוה''מ)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

שורה של הקלות, לצד הצבת תמרורני אזהרה: ראש הממשלה פירט את שלבי ההמשך בתוכנית האסטרטגית ליציאה ממשבר הקורונה - שעיקרם: המשך הריחוק החברתי, המשך איכון שב''כ על הטלפונים הסלולריים, לצד ביטול מגבלת 100 המטרים. כמו כן, במהלך מסיבת העיתונאים הוצג מנגנון הפיצוי לעצמאים ובעלי עסקים, שעד כה זכה לביקורת רבה, מאחר והמערכת הבנקאית, שהייתה אמורה לאשר הלוואות בערבות המדינה, פעלה לאט. אחת הבעיות החמורות של משבר הקורונה היא קריסת עסקים (שהיא חמורה יותר בפריפריה), קריסתם הכלכלית של עצמאים ועסקים קטנים וממדי אבטלה שעלולים להוביל לאסון חברתי. 

בתחילת דבריו, נתניהו ביקש לטפוח על שכמה של הממשלה: "ההתמודדות עם הקורונה היא ללא הפוגה. ריפיון פירושו סכנה השגנו הצלחה גדולה מאוד. "בתחילת המשבר, ב-18 לחודש מרץ היינו עם 118 נדבקים יומיים, היה שיא של למעלה מ-700, אתמול היינו עם 31 בלבד. זה הישג גדול, מספר המחלימים עולה על מספר הנדבקים''.

וידאו: מסיבת העיתונאים המלאה (צילום: תקשורת ראש הממשלה)


"המאמץ העיקרי שלנו היה להציל חיים אין פה שום הגזמה 255 אנשים נפטרו בישראל ואנחנו כואבים עם משפחות המתים. המגמה בישראל היא חיובית השגי ישראל מול הקורונה משמש מודל לכל העולם ישנם ניסיונות לבטל את ההישגים זה לא האקלים, אנחנו משמשים מודל לעולם . ההצלחה שלנו מבוססת על סגירת הגבולות, הבידוד החברתי והמעקב הדיגיטלי. ההצלה שלנו מבוססת על היענות של האזרחים בלעדיכם לא היינו מצליחים. החזרת המשק ,המרחב האישי והמרחב הציבורי תלויה במשמעת שלכם אם נגיע ל100חולים חדשים שאינם ממוקדי ההתפרצות נעצור את ההקלות. אם נגיע להכפלה כל עשרה ימים או 250 חולים קשים נעצור את ההקלות''.

איכון השב''כ הוא חסר תקדים במדינה המוגדרת דמוקרטית. החשש הוא מפני המידע שנאגר, אופיו והיקפו. הממשלה אישרה את הארכת סמכות שירות הביטחון הכללי לאכן טלפונים של אזרחים ששהו ליד נשאי קורונה, עד שתושלם חקיקה בנושא.  בג"ץ הזהיר  מ"מדרון חלקלק", אך ציין כי אם יותנע הליך חקיקה, הוא יאפשר את המשך השימוש באיכון שב"כ לעוד כמה שבועות. מבקרי האיכון טוענים, כי נעשית חדירה לפרטיותם של אנשים ויש מעקב מתמיד אחרי תנועותיהם, דבר שלא אמור להיעשות במדינה דמוקרטית אלא רק למטרות סיכול.

נתניהו פירט את ההקלות: "מותר לצאת מהבתים לכל מרחק .מותר לבקר את סבא וסבתא אבל לפי הכללים לא לחבק ,לא לנשק ולשמור מרחק. ב-14 ביוני נבטל לחלוטין את מגבלות ההתקהלות''.

על הסיוע לעסקים הקורסים אמר: "הבאנו מיליארדים לעסקים, אך הכסף נעצר בגלל הבירוקרטיה. הקניונים והשווקים יפתחו כבר ביום חמישי השבוע. המסעדות ייפתחו בהמשך, מאחר ואין לנו שליטה על ההתקהלות שם''. ענף המסעדנות חטף מכה אנושה, יחד עם ענפי הבילוי. בבאר שבע לבדה עומדות סגורות מסעדות ותיקות, שהושקעה בהן מחשבה רבה. מועדונים, משכן התרבות, מקומות להופעות ובתי קולנוע עומדים סגורים - ואלפי עובדים יושבים בבית, ללא פרנסה, שלא לדבר על המשקיעים.

הסיוע לעסקים, אמר נתניהו, הפך לפשוט וישיר יותר: על מנת לקבל את הסיוע, עצמאים ובעלי עסקים יידרשו למלא הצהרה באיזור האישי במס הכנסה, לאחריה יידעו בו במקום אם הם זכאים לסיוע או לא, כאשר ''הפעימה השניה'' וכן מענק, יופקדו לאחר 48 שעות. 

נתניהו בישר כי ב-10 למאי הגנים יחזרו לפעול, ב-14 ליוני גם ההשכלה הגבוהה תחזור לפעול . ''אנחנו שוקלים להחזיר את הטיסות ולחבר שוב את ישראל לעולם'', בישר. אכן, בעולם התעופה מדברים על סביבות יוני-אוגוסט, כתאריך להחזרה חלקית של הטיסות, אך במתכונת שונה, שתהווה אתגר לחברות העוסקות בטיסות לואו-קוסט בפרט ולענף התעופה בכלל.

נתניהו הזהיר: "ייתכן שהנגיף יתפרץ שוב מחדש בצורה חמורה יותר ,אנחנו נהיה מוכנים,יותר. אנחנו נערכים לקבל גל שני של התפרצות עוד לפני שנקבל את החיסון לקורונה''. במהלך מסיבת עיתונאים סיפר, כי בישראל נערכים מחקרים מתקדמים למציאת חיסון לקורונה והוא מקווה כי הפתרונות כאן, יהיו בין המובילים בעולם. 

הותר לפרסם: ''פריצת דרך משמעותית'' במכון הביולוגי בנס ציונה, המעורב בפיתוח חיסון לקורונה

הערב הותר לפרסם כי שר הביטחון, נפתלי בנט, ביקר הבוקר (ב') במכון הביולוגי בנס ציונה, שם הוצגה בפניו פריצת דרך משמעותית במציאת נוגדן לנגיף הקורונה. מדובר בנוגדן שתוקף את הנגיף באופן חד שיבטי ויודע לנטרל אותו בגוף החולים.

עפ"י חוקרי המכון, בראשות פרופ' שמואל שפירא, שלב הפיתוח לנוגדן הסתיים. כעת, ימשיך המכון בהליך רישום הנוגדן כפטנט ובשלב הבא יפנו החוקרים לחברות בינלאומית במטרה שאלו יוכלו לייצר את הנוגדן בכמויות מסחריות.

סוגיות משפטיות כאלה ואחרות ייקבעו בהמשך ע"י הייעוץ המשפטי למערכת הביטחון. טרם נקבע שם לנוגדן.

שר הביטחון, נפתלי בנט, אמר: "אני גאה באנשי המכון הביולוגי שהביאו לפריצת דרך אדירה. היצירתיות והמוח היהודי הביאו להישג מדהים זה. מערכת הביטחון כולה תמשיך לפעול בחזית המערכה מול הקורונה".