משחקי הרכבה מומלצים לילדים

send whatsapp messsage send FB messsage
קרדיט תמונה: pixabay

משחקי הרכבה הם דרך מצוינת לאפשר לילדים לפתח יכולות וכישורים בדרך מהנה המתאימה לגילם. 
משחקי ההרכבה הרבים הקיימים היום מסייעים לפתח דמיון, חשיבה מופשטת, מוטוריקה עדינה, יצירתיות, תכנון ועוד. 
ישנם משחקים שונים המתאימים לרמות התפתחות וקושי על פי קבוצות גיל, אשר בהם ניתן לשחק לבד או עם חברים, דבר שמסייע גם לפתח יכולות חברתיות של שיתוף פעולה ודחיית סיפוקים. 

משחק הרכבה דורש מהילד שימוש בידיים, חשיבה מופשטת ותכנון – תכונות המפתחות את המוח בשלבי חייו השונים של הילד ותורמות להמשך חייו הבוגרים. 

משחקים חכמים לילדים

בונים בלגו - משחקים הדורשים בנייה מאפשרים שימוש רב בדמיון וכושר המצאה. לגו, משחק ההרכבה הנפוץ ביותר, כולל מגוון רחב של אפשרויות לכל גיל, החל מקוביות גדולות, צבעוניות ופשוטות להרכבה לפעוטות ועד מבנים הכוללים פרטים קטנים. בקוביות הלגו הגדולות ניתן להתחיל לשחק כבר בגילאי 4-3 וליצור עניין ויכולת הרכבה של מבנים פשוטים. יש ללגו שלל ערכות לכל גיל ולנושאי עניין לבנים ולבנות, לחובבי כלי התעופה, כלי רכב, בובות, בתים ועוד. חשוב להתאים את המשחק ליכולות הילד ולתחומי העניין שלו כדי למנוע שעמום, תסכול וחוסר עקביות. הרכבת חלקים קטנים ועדינים מצריכה פיתוח מוטוריקה עדינה יחד עם יכולת תכנון, הבנת הוראות והוצאתן אל הפועל, שיפור הקואורדינציה, הבנה ושימוש במרחב התלת ממדי. 

ערכת קוביות מגנטיות היא משחק הרכבה ובנייה תלת ממדית שבו מרכיבים עיצובים שונים של צורות, מבנים ודמויות מקוביות מגנטיות צבעוניות בסגנון פיקסל ארט. בערכה חוברת הוראות ודוגמאות של דגמים שניתן לבנות, ואפשר ליצור דגמים כיד הדמיון או להוריד דוגמאות רבות מאפליקציה מתאימה. המשחק מתאים לילדים מגיל 6 ומעלה. 

בנייה הנדסית -  פיתוח המיומנויות של תכנון, יצירתיות וראיית השלם מתוך החלקים הוא שלב משמעותי וכלי חשוב לעתיד הילדים. היכולת לקרוא הוראות הנדסיות ולהבין אותן חשובה לפיתוח תהליך ניתוח ויישום. יש משחקי הרכבה הנדסית במגוון רחב של תחומי עניין, בהם הרכבת מבנים, רובוטים, מכוניות, מטוסים, גשרים, כבישים ועוד. המשחקים כוללים חלקי הרכבה מפלסטיק או מעץ ומותאמים לגילים שונים. משחקים אלה מפתחים את תחומי העניין של הילדים ויכולים להוביל לחיפוש מידע נוסף במה שגורם להם סקרנות ומפתח יכולת למידה עצמית גם בגיל צעיר. 

פאזלים – אחד המשחקים האהובים על ילדים ולא פחות מכך על מבוגרים הוא פאזל (בעברית: תצרף). יש קופסאות הכוללות פאזלים עם מעט חלקים גדולים וצבעוניים המיועדים לפעוטות, ויש אחרים הכוללים מאות ואף אלפי חלקים ברמת קושי משתנה. יש בהתמודדות עם ההרכבה פיתוח של ראייה מרחבית, יכולת לראות את השלם ותשומת לב לפרטים קטנים. זהו אחד ממשחקי הקופסה האהובים על משפחות והוא מאפשר שיתוף וחוויה שניתן להמשיך אותה לאורך זמן עד להשלמת המשימה.  

לצד הפאזלים הסטנדרטיים, ישנם גם פאזלים תלת ממדיים המאפשרים לא רק תמונה שטוחה אלא בנייה של תמונה לכדי מבנה ממש. הפאזלים מורכבים מחלקים עם הסברי הרכבה מפורטים וברמת קושי לפי גיל. חלקי משחק ההרכבה יכולים להיות מעץ, מפלסטיק ועוד, ובחלק מהמשחקים נדרשת הדבקת היצירה המוגמרת כדי לשמר אותה. חלק ממשחקים אלה כוללים גם מנגנונים מכניים, כך שהיצירה הבנויה גם יכולה להיות בתנועה. פיתוח נוסף של התחום הביא ליכולת להפעיל את היצירה הבנויה עם שלט רחוק לכדי תנועה. פיתוח המיומנויות המוטוריות, החזותיות והקוגניטיביות כבר מגיל צעיר יכול לתרום באופן משמעותי להטמעת היכולות ולפיתוח סקרנות החשובים כל כך בעידן הטכנולוגי המתפתח במהירות שבו אנו חיים. 

כתבות נוספות למקרה שפספסת...