טיפול בצלקות במאה ה-21

send whatsapp messsage send FB messsage

צלקת היא פגם אסתטי המופיע על פני העור, וצלקות מתפתחות בתהליך ההחלמה של פצעים לאחר ניתוח, טראומה, חתכים, כוויה, אקנה או זיהום. יש סוגים שונים של צלקות לכן חשוב לאבחן את סוג הצלקת והגורמים שהביאו להתפתחותה. אם בעבר נשים וגברים התעלמו מהצלקות שעיטרו את גופם, כיום רבים מעוניינים לטפל בצלקות ולהעלים אותן. במאה ה-21 יש שלל שיטות טיפול מודרניות ומתקדמות להעלמת הצלקת מהגוף, חלקן שיטות טיפול טבעיות ואחרות מבוססות על הליך כירורגי.

מהן השיטות המתקדמות והיעילות ביותר להעלמת ולטשטוש צלקות? האם חייבים לעבור הליך כירורגי? למי הטיפול יכול להתאים? כל המידע בכתבה שהכנו עבורכם ועבורכן.

העלמה וטשטוש של צלקות שטחיות יחסית

לפני בחירת שיטת הטיפול להעלמת או לטשטוש הצלקת חשוב לאבחן ולזהות את סוג הצלקת הקיימת. יש 3 סוגים עיקריים של צלקות:

צלקת קלואידית – צלקת חמורה המופיעה בגלל עודף בייצור סיבי קולגן סביב האזור הפגוע בעור, וניתן להבחין בגוש אדום ובולט במרקם גבשושי ולא אחיד החורג מגודל הפצע המקורי. הצלקת נוצרת לרוב בגלל פציעות, תאונות ופגיעות בעור.

צלקת היפטרופית – הצלקת הפשוטה ביותר שנוצרת כתוצאה מעודף בייצור סיבי קולגן והגברת הרקמה הדלקתית באזור, אך בשונה מהצלקת הקלואידית סוג זה אינו מתפשט מעבר לתחום הפצע המקורי.

צלקת אטרופית – הצלקת מתפתחת מתחת לשכבת העור החיצונית והיא שקועה ובולטת לעין, היא מופיעה בדרך כלל בגלל פגיעה ברקמות השומן ו/או השריר, לדוגמה בעקבות טיפול לא נכון בפצעי אקנה הגורם לנזקים קשים לעור.

כדי להעלים ולטשטש צלקות שטחיות יחסית ניתן לנסות שיטות טיפול כמו משחות שונות להעלמת צלקות, איפור לטשטוש הצלקות, פילינג רקמות עמוק, מדבקות ייעודיות להסתרת הצלקת ועוד. אלו שיטות המאפשרות לאדם לטשטש את הצלקות שיש על עורו ולהסיט את תשומת הלב מהן, ולו גם באופן זמני בלבד. אם הצלקת עמוקה יותר או שהיא מופיעה באזור בולט בגוף, כמו אזור הפנים, כדאי לעבור טיפול מתקדם יותר.

טיפול בצלקות עמוקות

במאה ה-21 יש מגוון שיטות מתקדמות להעלמת צלקות. אחת מהשיטות הנפוצות הביא הסרת צלקות בלייזר. הטיפול בלייזר כולל בתוכו מספר סוגי טיפולים המבוססים כולם על טכנולוגיית הלייזר. במסגרת הטיפול מקרינים קרן לייזר אל שכבות העור השונות, תוך התאמת דרגת החום על מנת להסיר רקמות עור שנפגעו ולעודד את חידוש הרקמות באזור ויצירת עור בריא במרקם חלק ואחיד.

באזורים שבהם העור עבה יותר ויש צלקת גדולה יחסית ניתן לעבור בטיפול בגלי רדיו. שיטה נוספת להעלמת צלקות מבוסס על קריותרפיה, כלומר הקפאת הצלקת באמצעות החדרת חנקן נוזלי. כמו כן, ניתן לטשטש ולהסתיר חלק מהצלקות בפנים בעזרת הזרקת חומרי מילוי, הזרקת סטרואידים או טיפול בסיליקון.

אחת מהשיטות היעילות והנפוצות ביותר הינה ניתוח מתיחת פנים . יש שתי שיטות עיקריות למתיחת פנים – מיני ליפט או ניתוח קלאסי מלא. ההליך הכירורגי כולל הסרה של שכבות עור פגועות, זהו טיפול אפקטיבי המתאים להעלמת כל סוגי הצלקות, אך חשוב לזכור כי מדובר בניתוח על כל המשתמע מכך, לכן חשוב לבחור בקפידה את הרופא הפלסטי.

טיפול בצלקות ישנות

במאה ה-21 יש טיפולים יעילים למניעת הצלקת לאחר ניתוח, זיהום או טראומה. אם יש צלקות ישנות הטיפול נחשב למורכב יותר. חשוב לזכור כי אין אפשרות לעצור את תהליך הזדקנות העור לכן עם השנים העור הופך להיות פחות אלסטי ותהליך הריפוי מפציעות ממושך יותר, ולרוב הצלקת תישאר לזמן רב ככל שמתבגרים. במקרה זה ההליך הכירורגי יהיה היעיל ביותר, אך חשוב לעבור אבחון מקצועי אצל רופא מומחה כדי להתאים את הטיפול הנכון ביותר.

*המידע בכתבה הינו כללי ונכון ליום כתיבתו, ואין לייחס לו תחליף לייעוץ רפואי.