רפואת ספורט לחיילים

מתגייסים? כבר משרתים?
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום freepik

במהלך השירות הצבאי חיילים נדרשים לבצע אימונים גופניים אינטנסיביים מאוד, המעלים את הסיכוי שלהם לנזקים ומצבים רפואיים נוספים.

אז אם את או אתה עתידים להתגייס לצבא או כבר מצויים בעיצומו של השירות הצבאי, כדאי שתדעו על כמה נזקים ומצבים רפואיים אשר נפוצים במהלך השירות הצבאי


שברי מאמץ​​​​​​​

כאשר מופעל עומס רב מדי ולאורך זמן על עצם הגפה, כף הרגל או הירך, עלול להיווצר שבר המכונה בספרות הרפואית כ'שבר מאמץ'. בשונה ממצבי שבר מוכרים הנגרמים מחבלה פתאומית כנפילה, שבר זה אינו יכול להופיע בעקבות מאמץ חד פעמי, אלא למשך הזמן בו מופעל הלחץ, השפעה רבה. אחד מהסימפטומים העיקריים של שבר מאמץ הוא הופעת כאב עז בעת ביצוע פעילות גופנית מאומצת כמו ריצה ולעיתים גם בעת פעילות יחסית מתונה כהליכה. מלבד סימפטום עיקרי זה, עשויים להופיע סימפטומים נוספים כגון: נפיחות באופן מקומי, רגישות, החרפה בכאב בעת ביצוע פעילות גופנית ולעיתים הקלה מהם בעת מצב מנוחה, אך ישנם מקרים, בעיקר במצב שבר מתקדם, שבהם הכאבים יכולים להופיע גם במצב מנוחה.


נקע בקרסול

כאשר מבצעים תנועה לא נכונה, עלולה להיגרם מתיחה של הקרסול ואף קרע של רצועותיו, מה שנקרא 'נקע'. תנועות לא נכונות עלולות להיות חדות ולגרום לזעזוע שיוביל לכאבים, אך לא בכל מקרים. נקע בקרסול יכול להופיע בשלוש דרגות:

כאשר ישנה מתיחה בלבד של רצועת קרסול אחת או יותר, דרגתו של הנקע תהיה ראשונה, והקלה ביותר. עם זאת, במידה וקיימת מתיחת יתר ואף קרע של רצועת קרסול אחת או יותר, דרגת הנקע מתקדמת יותר ונחשבת כדרגת ביניים. בדרגה השלישית והחמורה יותר ישנו קרע מלא של רצועת קרסול אחת או יותר, ובדרך כלל ילווה בכאבים חריפים יותר.

פטרת הציפורניים

פטרת הציפורניים הוא זיהום ציפורני הרגליים או הידיים כתוצאה מפטריות. תופעה זו נפוצה מאוד ושכיחות הופעתה באוכלוסייה אחד מהגבוהים, ובפרט בקרב אוכלוסיית הגיל המתקדם וחיילים. פטרת הציפורניים מתבטאת בדרך כלל על ידי מראה מעובה של הציפורן, שינוי צורתה, מראה עכור, שינוי צבעה ואף ניתוקה ממקומה.

ציפורן חודרנית

ציפורן חודרנית היא ציפורן שכיוון צמיחתה שגוי ופונה אל העור המצוי סביבה. חדירת הציפורן אל העור מביאה להופעת דלקת מקומית המלווה בכאבים, נפיחות, אדמומיות ולעיתים גם בזיהום עם הסימפטומים אותם הוא כולל. ציפורן חודרנית שכיחה בעיקר בבוהן כף הרגל, אך לא בכל המקרים. את הסימפטומים המופיעים בעקבות הציפורן החודרנית נהוג לחלק לשלוש רמות חומרה.

דרגה ראשונה- אדמומיות לצד הציפורן, נפיחות, בצקת ותחושת כאב בעת מגע

דרגה שניה- נפיחות לצד הציפורן ותסמיני זיהום

דרגה שלישית- צמיחה של רקמה פראית בצד הציפורן הפגומה

סובלים מאחת הבעיות או יותר? ד"ר דניאל וייס, מומחה לבעיות בכף הרגל כבר טיפל במאות לקוחות סובלים וגאל אותם מבעיתם מתוך מקצועיות גבוהה ביותר