אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מייסדת מרכז מחקר לדיפלומטיית ספורט

''אנו רואים יותר ויותר מדינות המשתמשות בספורט לטובת קידום הערכים והאינטרסים שלהן ומיתוגן בזירה הבינלאומית'', אמר פרופ' שרון פרדו שיעמוד בראש מרכז המחקר
send whatsapp messsage send FB messsage
פרופ' שרון פרדו. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

מרכז לדיפלומטיית ספורט ראשון מסוגו בארץ נוסד בימים אלו באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, במטרה להעמיק את ההבנה של יחסי הגומלין בין ספורט לדיפלומטיה.. יותר ויותר מדינות מבינות את תפקיד הספורט בזירה הדיפלומטית הבינלאומית כמקור לקידום ערכים ואינטרסים. 

כך למשל, 'דיפלומטיית הפינג- פונג' חיממה את יחסי ארה"ב וסין בעבר, ביפן עושים כבוד לתרבות הכדורגל וקטאר זכתה למעמד בינלאומי גם בעקבות אירוח מונדיאל 2022. כעת, עם הקמת המרכז לדיפלומטיית ספורט (Center for Sports Diplomacy - CSD) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, חקר תפקידו של הספורט בדיפלומטיה יאתגר גישות מסורתיות הממוקדות במדינה וישפוך אור על מספר רחב של תחומי ידע רלבנטיים. בכלל זה יחסים בינלאומיים, מדע המדינה, ניהול, תקשורת, רפואת חירום, דיפלומטיה תרבותית ודיפלומטיה ציבורית.

מרכז המחקר צפוי לקיים כנס שנתי בינלאומי להצגת תוצרי המחקרים, ייצג את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בכנסים בינלאומיים, יטפח ויקדם שיתופי פעולה מחקריים בארץ ובעולם. חוקרות וחוקרי האוניברסיטה מתחומי ידע שונים חוברים יחד לקיום מחקרים משותפים חוצי דיסציפלינות בתחומי המחקר של המרכז החדש. למעשה, המרכז יהווה גשר של העברת ידע, קידום והעמקת חקר דיפלומטיית הספורט בישראל ובעולם, יפעל בשיתוף פעולה עם חוקרות וחוקרים, דיפלומטיות ודיפלומטים, ספורטאיות וספורטאים, מוסדות ספורט, רגולטורים וארגוני חברה אזרחית מישראל ומהעולם.

"ספורט הוא בסיס נוסף למיתוג מדיניות ולשינוי ולשיפור תדמית של מדינות", ציין פרופ' שרון פרדו שיעמוד בראש מרכז המחקר. "אנו רואים יותר ויותר מדינות המשתמשות בספורט לטובת קידום הערכים והאינטרסים שלהן. על רקע אירועי השעה זהו ממד נוסף שעשוי לסייע לדיפלומטיה הישראלית".

פרופ' פרדו, חבר סגל במחלקה לפוליטיקה וממשל ונשיא העמותה הישראלית ללימודים בינלאומיים, מסביר: "ספורט מעורר השראה, מאחד אנשים ויש לו את העוצמה לשנות מציאות. דיפלומטיית ספורט היא שימוש מודע, אסטרטגי ומתמשך בספורט, בספורטאיות ובספורטאים ובאירועי ספורט על-ידי מדינות וישויות בלתי מדינתיות לקידום מדיניות, סחר, פיתוח, חינוך, בריאות הציבור, תדמית, מוניטין, מיתוג וקשרים בין אנשים."

"אוניברסיטת בן-גוריון מאז ומעולם ראתה חשיבות בהשפעתם של מחקרים המשלבים בין תחומי ידע. על-ידי חיבור בין ספורט ותרבות לבין מדיניות ויחסים בינלאומיים, המרכז החדש שלנו ישפוך אור בנושא השפעת הספורט על הקשרים הגלובליים בין מדינות ויציב את האוניברסיטה כמובילה בתחום צומח זה", ציין פרופ' דניאל חיימוביץ, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.