תקופה מאתגרת לעסקים הקורסים בדרום - אלה הכלים לסיוע שתוכלו לקבל

מלחמת חרבות ברזל הובילה עסקים רבים בנגב למצב של סף קריסה. בתוך המשבר, יש מי שמעניק כלים להיחלץ ממנו. עו''ד איתמר אבקסיס, מנהל סוכנות מעוף באשכול הנגב המערבי - מספר על הדרכים בהם ניתן לצאת ממשבר לצמיחה
send whatsapp messsage send FB messsage
עו''ד איתמר אבקסיס. צילום: דני בלר

מלחמת ‘’חרבות ברזל'' יצרה מציאות בה עסקים רבים בנגב צמצמו מאוד או נאלצו להפסיק את פעילותם כלל. הסיוע הממשלתי ניתן במשורה ובעלי עסקים רבים בבאר שבע סיפרו  לחדשות באר שבע והנגב, על הקושי שלהם לצלוח את תקופת המשבר. על פי דוחות שפרסמה בעבר פירמת דאן&ברדסטריט, בירת הנגב היא המובילה, מבין הערים הגדולות, בהיקף העסקים בסכנת סגירה. עם זאת, מתברר כי בעלי העסקים והעצמאים בבאר שבע לא לגמרי לבד: סוכנות מעוף מלווה אותם, עשויה להעניק להם כלים לצאת ממשבר לצמיחה, גם בתקופה מאתגרת זו.

עו''ד איתמר אבקסיס, בן 34, נשוי עם ואב ל-2, החל לכהן לאחרונה כמנהל סוכנות מעוף בבאר שבע, החולש על בירת הנגב, יישובי הלוויין מיתר, להבים ועומר, נתיבות, אופקים ויישובי הנגב המערבי.

איתמר, באר שבעי ברמ"ח איבריו, גדל, חונך ומתגורר בעיר כמובן. סיים את לימודי המשפטים במכללת ספיר. מגיע לתפקיד במעוף מהמגזר הפרטי. בעלים של משרד עורכי דין בעיר העתיקה ויזם חברתי, רואה את התפקיד כהמשך ישיר לעשייה שלו בשנים האחרונות, ולהרתמות למען עם ישראל והכלכלה המקומית.

 


המון עסקים באזור אשכול הנגב המערבי עדיין לא חזרו לשגרה האמיתית שלהם, לא חזרו לבתים שלהם. זו בעיה מהותית שאנו רואים תוך כדי המלחמה. לא פשוט להחזיק עסק באזור שלנו, בבאר שבע. בגלל זה חשוב לנו באמת להיות בשטח,לשמוע את הצרכים, ולספק את מה שאפשר לעסקים האלה
 יצא שנכנסת לתפקידך במהלך המלחמה…
''בתקופת המלחמה הייתי מגויס. התגייסתי בשביעי לאוקטובר, עוד באותה שבת. תוך כדי שירות המילואים נולדה לי ילדה והתחלתי את העבודה ב''מעוף'', כאשר הגעתי לגיחות וחזרתי וקיבלתי אפשרות גם להיות בבית עם התינוקת. כאשר נקראתי למילואים, לא הייתה שאלה בכלל''.

מצב העסקים בנגב, בעקבות המלחמה, לא קל…
''המון עסקים באזור אשכול הנגב המערבי עדיין לא חזרו לשגרה האמיתית שלהם, לא חזרו לבתים שלהם. זו בעיה מהותית שאנו רואים תוך כדי המלחמה.
''לא פשוט להחזיק עסק באזור שלנו, בבאר שבע. בגלל זה חשוב לנו באמת להיות בשטח,לשמוע את הצרכים, ולספק את מה שאפשר לעסקים האלה''.

איפה תופסת אותך מלחמת ''חרבות הברזל''?
''כל חיי הבוגרים הייתי עצמאי. והינה, הגיעה המלחמה. גויסתי בשביעי לאוקטובר לתקופה מאוד מאוד ארוכה. במהלך שירות המילואים הבנתי עד כמה העניין הלאומי, המשותף לכולנו, הוא העניין האמיתי. כמה צריכה להיות ראיה רחבה''.

''אני רואה את העבודה במעוף כהמשך ישיר לשירות המילואים, למען מדינת ישראל ולמען המשק הישראלי בכלל. מבחינתי זה עוד חזית שיש: בעזרת ה לטפח ולקדם עסקים בארץ כקטר שמניע את המשק הישראלי וספציפית בבאר שבע ובנגב המערבי''.

''במיוחד בעקבות אירועי השביעי באוקטובר, במיוחד בתקופה שאנחנו נמצאים, המציאות שאנחנו נמצאים בה, המקום שלנו בעולם. ההבנה שאנחנו צריכים לדאוג לעצמנו ולהישען על ייצור וכלכלה מקומית עד כמה שניתן. התפקיד הזה מבחינתי, הוא גיוס למשימה חשובה''

ספר לנו על סוכנות 'מעוף'': איזה שירותים היא מספקת לבעלי העסקים והעצמאים בנגב?
''מעוף הוא גוף השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. יש למעוף שלושה שירותים עיקריים: ליווי הוליסטי מקצה לקצה -one stop shop  - לפתיחה, קידום וטיפוח עסקים. השירות הראשון שאנחנו מעניקים הינו ליווי וייעוץ עסקי, במגוון מאוד רחב של תחומים, אם זה ייעוץ פיננסי, אם זה ייעוץ בשיווק דיגיטלי, תקינה, רישוי, לוגיסטיקה ועוד''.
''המשרד מספק חבילות של שעות ייעוץ מסובסדות בעלות של 80 שקלים פלוס מע''מ לשעה, עם אותם יועצים שעובדים גם בשוק הפרטי, בו אותו יועץ נותן את אותו שירות בכמה מאות שקלים לשעה. משרד הכלכלה מסבסד את הייעוץ''.

''השירות השני הינו ליווי למימון ומתן אשראי לעסקים שצריכים לקבל מימון מקרנות בערבות המדינה ומקרנות פילנתרופיות. אנחנו, במעוף, מלווים את הגשת הבקשות עד למתן אשראי''.

יש סיוע מיוחד למשרתי המילואים בשירות פעיל?
''נכון להיום, המשרתים בשירות מילואים פעיל מקבלים את השירות הזה ללא עלות. בעלי העסקים האחרים מקבלים את השירות הזה בסבסוד מאוד גבוה''.

מה חלקם של העסקים הקטנים בפעילות הכלכלית בנגב, על פי התרשמותכם מהשטח?
''למעלה מ-99 אחוזים מהמשק הישראלי זה בעצם עסקים קטנים, זהירים ובינוניים. הם אחראים על משהו כמו חמישים וחמש אחוז מהתוצר הלאומי. רובו הגדול של המשק בנוי על עסקים קטנים ובינוניים. עשיריות האחוז הנותרות שייכים לחברות הענקיות, אחראיות על ארבעים וחמישה אחוז מהתל''ג''.

''המשק צועד על העסקים הקטנים והבינוניים. חד משמעית. הם אלה שאחראים על הגדלת הפריון, הם אלה שאחראים על מקומות התעסוקה. אותם צריך לטפח, לשמור ולקדם. חד משמעית. משרד הכלכלה שם לעצמו כמטרה לעשות את זה באמצעות מעוף, שהינו גוף השטח. אנחנו ''המגפיים בבוץ'' כמו שאומרים במשרד''.

 

עו''ד איתמר אבקסיס (צילום: דני בלר)

אתה מגיע מתחום עריכת הדין ומעבודה כעצמאי. מן הסתם הקשיים והאתגרים מוכרים לך היטב…
''כל חיי הבוגרים עבדתי כעצמאי. אני יודע מה מהם האתגרים, מהם החששות, מהם הדברים שאיתם קמים בבוקר ואיתם הולכים לישון, אני באמת מבין לליבם של העצמאים ובעלי העסקים. חשוב לי להבהיר לבעלי העסקים שיש להם פה שותף מלא לכל דבר ועניין''. 

''שירות חשוב ב''מעוף'' הינו מערך הקורסים וההדרכות שלנו. יש לנו פה אקדמיה לכל דבר ועניין, עם מגוון מאוד עשיר של קורסים. יותר מארבעים קורסים שונים בתחומים העכשוויים והרלוונטיים ביותר: אם זה קורס סחר בינלאומי ואם זה בבינה מלאכותית, שיווק דיגיטלי באמצעות GPT, קורס לינקדין לעסקים, קידום בגוגל, שיווק בטיקטוק או יצירת 'ספר' והפיכת בעל העסק למותג ואוטוריטה בתחום''.
''יוזמים עסק''

''כלל הנושאים באוריינטציה עסקית, מיועדים לבעלי עסקים, אבל כמובן שגם הקהל הרחב שרוצה בעצם להעשיר את הידע שלו ולרכוש כלים, יכול להירשם לקורסים וליהנות מהם. יש לנו קורס בשם 'יוזמים עסק' שזה קורס הדגל של מעוף''.

''זה קורס שמתאים ליזמים ובעלי עסקים. שלוקח אנשים עם רעיון לעסק או אנשים עם עסק קיים ובאמת יודע לתת להם את הכלים להקמה, פיתוח, קידום וטיפוח העסק והפיכתו למצליח ורווחי. בין נושאי הקורס - פיננסים ושיווק דיגיטלי ויזמות''.

''קיימת סינרגיה מאוד יפה בין משתתפי הקורס, כך שהם מעשירים אחד את השני. יש הגבלה על מספר המשתתפים בכל מחזור כדי שהליווי יהיה צמוד ויעיל, על ידי מנחה הקורס, והקורס כולל מספר מרצים. הקורס הזה נותן מעטפת של 360 מעלות לכל יזם עם רעיון לעסק או כל עסק קיים כבר''.

מה קורה בתחום יזמות ההיי טק?
''כמובן, תחת מעוף, יש את 'מעוף טק'. כשמו כן הוא: מעוף טכנולוגיה. במסגרתו פועלים כרגע ארבעה מאיצים בהם נוטלים חלק שבעים יזמים מהנגב, זה נתון שלא נתפס. זה רק מוכיח שיש בנגב חומר אנושי מעולה וחדשנות מהמעלה הראשונה, והתפקיד שלנו הוא לתת להם במה וכלים להצלחה כדי שבעזרת ה יצליחו ויקימו בבאר דבע והדרום חברות יצרניות שמעסיקות עובדים, זה מעגל קסמים שצריך לטפח ולהגדיל כמה שניתן''.

''השירותים האלה נועדו עבור העסקים, על מנת לקדם את המשק הישראלי בכלל ואת המשק הבאר שבעי, הדרומי, העסקים בנגב, שחשוב שיבינו שיש להם כתובת. חשוב להבהיר שעסקים יכולים לקבל במסגרת מעוף ייעוץ עסקי. הייעוץ העסקי הזה יכול להיות בתחום הפיננסים לצורך העניין''.