חוק הגנה על צרכנים מוחלשים יטיל עונשים כבדים על מבצעי עסקאות עוקץ

החוק מוכן לקריאה שניה ושלישית והוא יגן על עשרות אלפי צרכנים מוחלשים, בהם קשישים ונכים, הנופלים קורבן לעסקאות נוכלות
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דני שם טוב / דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, החלה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית, אליה הוצמדה הצעת ח"כ מירב כהן, להגנה על הצרכן מפני עוסקים המבצעים הפרה בנסיבות מחמירות, כדי לחזק את ההגנה מפני עושק קשישים.

לפי ההצעה, במקרה שבו הממונה על הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן יקבע כי עוסק הוא מפר בנסיבות מחמירות הוא יוכל להעביר את המידע להוצאה לפועל ולחברות האשראי. כך ניתן יהיה לבחון לעצור את התשלומים לאותו עוסק, וכן ניתן יהיה למנוע ממנו לפתוח תיקי הוצאה לפועל נגד צרכנים חדשים שאותם הונה העוסק ולסגור תיקים קודמים שפתח.

נציגת הרשות להגנת הצרכן, עו"ד אילנה מזרחי, הסבירה כי מדובר על תיקון של שלושה חוקים, בהם חוק הגנת הצרכן, חוק שירותי תשלום וחוק ההוצאה לפועל, שכולל מכלול הוראות שמטרתן "לסגור את הברז לעוסקים שיפרו את החוק בנסיבות מחמירות, כדי שלא יוכלו לפגוע יותר בצרכנים. אנחנו פוגשים עוסקים שלא מורתעים מהעיצום הכללי הקיים היום, וצריך למנוע מהם לפגוע בצרכנים. התיקון מבקש להסמיך את הממונה על הגנת הצרכן לקבוע תנאים בהם עוסק הוא מפר בנסיבות מחמירות, ולהעביר את הקביעה הזו לנותני שירותי תשלום ומנהל הוצל"פ".

עו"ד מזרחי הסבירה, כי מי שיפעיל השפעה לא הוגנת, יסרב להחזיר תמורה ללקוח שיש לו זכות לבטל עסקה ויבצע זאת באופן חוזר ונשנה – יקבל הודעה מהרשות להגנת הצרכן על כך שבכוונה לקבוע שהוא מפר בנסיבות מחמירות. העוסק יוזמן לשימוע תוך שבועיים, ולאחר מכן אם תהייה נגדו קביעה שהוא מפר בנסיבות מחמירות המידע יועבר לחברות שירותי תשלום ולהוצאה לפועל. בשלב ראשון, הוסיפה עו"ד מזרחי, התשלומים לאותו עוסק יעצרו והכספים יוקפאו בחברת התשלומים או בהוצאה לפועל. לאחר שתהייה קביעה סופית שהעסק הוא מפר בנסיבות מחמירות – תיקי ההוצאה לפועל הרלוונטיים יסגרו והכספים שהוקפאו יוחזרו לצרכנים.

היו"ר ביטן ביקש פעולה בתהליך מהיר והבהיר: "אם לא יהיה תכלס לא נעביר את החוק. אם קבעתם שהעוסק הוא מפר בנסיבות מחמירות ונותנים לו הודעה – אז לא צריך יותר שום דבר אחר והכל צריך להיעצר. אני לא מוכן לתהליכים ארוכים. קבעתם? אז תסגרו את התיקים ואת כל העניין. לא צריך בדיקה על בדיקה". הוא אף הזהיר מפני מצב שבו העוסקים יערבבו תיקי הוצאה לפועל עם עניינים אחרים, ואמר כי בשביל זה קיימת הרשות, כדי לבדוק ולסייע לצרכנים.

ח"כ מירב כהן אמרה, כי "הצעת החוק באה למגר תופעה מאוד קשה של עושק קשישים. ההצעה תסגור את החמצן לנוכלים ולא תאפשר להם גישה לארנק של קשישים וצרכנים מוחלשים אחרים, כמו בעלי מוגבלות, חסרי ישע וכאלה שיש להם קשיי שפה. הצעת החוק תחסום את הגישה של הנוכל לארנקים של אנשים. ליוויתי מאות אנשים שנעשקו ע"י נוכלים שלקחו להם כסף מכרטיס האשראי, והצעת החוק הזו כבר 6 שנים בקנה, היא תאפשר בבת אחת לעצור את הסליקה מכל כיוון לאותה חברה. חברת אשראי שלא תשתף פעולה תהייה חשופה לעיצום כספי. חברות האשראי רוצות בחוק הזה, כי זה גם אינטרס שלהם. בצד ההוצל"פ תהייה הקפאת הליכים, כי ברור שהעסק גנב אבל הוא עדיין גובה חובות באמצעות הוצל"פ. הרבה פעמים הכתובת על הקיר, אבל הנוכל ממשיך לחייב זקנים והצעת החוק הזו תעצור את התופעה הזו. מאז המלחמה יש התגברות גדולה בתופעה הזו".