''לא נאפשר להקים משרפת זבל ליד באר שבע'': האם התושבים יצליחו למנוע הפעם החלטת ממשלה?

מחאה נגד הכוונה להקים משרפת אשפה ליד באר שבע, אחרי שתושבי מעלה אדומים התנגדו שתוקם בתחומם: ''הנגב הוא מעין פח אשפה לאומי, מרכז קליטה של כל מה שלא נדרש בין גדרה לחדרה''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Jonathan McIntosh / CC BY SA 4.0

מחאה נגד הכוונה להקים משרפת אשפה ליד באר שבע.  מדובר במתקן האמור לקום בנאות חובב. בועדת המכרזים משתתפת חברה גרמנית. המתקן עתיד לטפל בשאריות פסולת שלא ניתנות למיחזור. לצדו יקום מתקן מיון של פסולת מעורבת מאזור הדרום. לחצים פוליטיים מנעו את הקמת המתקן במעלה אדומים והוא הועבר לנגב, שלאורך השנים לא הצליח למנוע מעבר אשפה מכל רחבי הארץ בתחומו. בנגב מושלכות מדי יום טונות של אשפה פירטית, מבלי שהעבריינים ייתפסו.

משרד האוצר פרסם את המכרז במאי האחרון. מדובר במכרז להקמת מתקן השבת אנרגיה מפסולת עירונית בנאות חובב. מכרז למתקן דומה שהיה מתוכנן לקום ליד מעלה אדומים (ירושלים) שפורסם לפני 4 שנים, בוטל  לפני שנתיים,  בעקבות לחצים פוליטיים של תושבים שהתנגדו.

עם זאת, מארגני המחאה לא מזדהים בשלב זה ומסתפקים בפרסום ממומן בפייסבוק. יוזמות דומות בעבר נכשלו, אחרי שנתקלו באדישות התושבים, שיותר מודאגים לפרנסתם מאשר מענייני הסביבה.
 


ערמות הפסולת הבלתי מבוקרות, עמודי העשן הסמיך העולים מנאות חובב, אור מסנוור ממגדל השמש והיד עוד נטויה. אנחנו חיים לצד זה בשלווה, מגדלים את ילדינו ונכדנו וכולנו בשתיקתנו סייענו להתעצמותה של הנחת יסוד זו ולהתממשות האבסורד העומד לקום ממש כאן, פחות מעשרה ק"מ מאיתנו, תושבי באר שבע
 המתקן מתוכנן לקום באזור התעשייה נאות חובב, כ-15 ק"מ דרומית לעיר באר-שבע. בעבר הוסכם שהמתקן יקלוט פסולת של תושבי הדרום בלבד לאחר שתושבי באר שבע והסביבה הביעו חשש כי המתקן ייצור מפגעי ריח וזיהום אוויר מטיפול בפסולת שמקורה בכל רחבי ישראל. המכרז מיועד גם להקמת מתקן למיון פסולת מעורבת, שיוקם לצד מתקן השבת האנרגיה. מתקן המיון אמור לחלץ רכיבי פסולת ברי מיחזור כך שרק שאריות המיון שאינם ברי מיחזור יועברו לטיפול במתקן ההשבה.

לפי התכנון, הקמת מתקן ההשבה תימשך 30 חודשים, והחברה שתזכה במכרז תקבל את הזכות להפעלתו במשך 25 שנה. לאחר מכן המתקן יעבור למדינה ללא עלות. במהלך פעילותו, הוא יקלוט 300,000-150,000 טונות בשנה של שאריות פסולת ממוינת.

חברה גרמנית בין יועצי וועדת המכרזים

ועדת המכרזים נעזרת ביועצים מתחומים שונים: Grotefeld GmbH – חברת הנדסה גרמנית, יואב יינון ניהול הנדסה טכנולוגיה – ייעוץ טכני, מלגר- תכנון אורבני, תחבורה, תשתיות וניהול פרוייקטים בע"מ – ייעוץ סטוטורי, ב.ל.ק BLK – ייעוץ כלכלי ומשרד עורכי דין ארנון תדמור לוי – ייעוץ משפטי.

לפני שנה, השרה להגנת הסביבה עידית סילמן ומנכ"ל משרדה גיא סמט, סימנו את יישום אסטרטגיית הפסולת (קידום מעבר מ-80% הטמנה ל-20%) כאחת המשימות העיקריות של הקדנציה. המשרד תומך בהקמת מתקני השבה כחלק מזה, ולכן סוגיית הקמת מתקני השבה הוכנסה גם לחוק ההסדרים.

מארגני המחאה מזהירים מפני אדישות התושבים

מארגני המחאה אומרים כי מדינת ישראל מושתתת על כמה הנחות בסיסיות ומתנהלת על פיהן מאז נוסדה:  ‘’אחת מהן, המלווה אותנו מאז היולדנו היא כי הנגב הוא מעין פח אשפה לאומי, מרכז קליטה של כל מה שלא נדרש בין גדרה לחדרה.  רואים את זה בצידי הדרך בנגב המהמם שלנו בדמות ערמות הפסולת הבלתי מבוקרות, עמודי העשן הסמיך העולים מנאות חובב, אור מסנוור ממגדל השמש והיד עוד נטויה. אנחנו חיים לצד זה בשלווה, מגדלים את ילדינו ונכדנו וכולנו בשתיקתנו סייענו להתעצמותה של הנחת יסוד זו ולהתממשות האבסורד העומד לקום ממש כאן, פחות מעשרה ק"מ מאיתנו, תושבי באר שבע''.

‘’כפי שוודאי לא ידוע לרובכם, הממשלה אישרה הקמתה של משריפת זבל באזור התעשייה נאות חובב. בשים בצד בשלב זה את מגוון בעלי העניין הכלכלי שדוחפים להקמת המתקן, בשתיקתנו ארוכת השנים יצרנו מציאות שבה נראה הגיוני להקים לנו על הראש משריפת זבל. אם עתידנו ועתיד ילדינו כאן בבאר שבע חשוב לנו , חובה עלינו לשנות את הנחת היסוד – הנגב, ובאר שבע בפרט אינם פח הזבל של המדינה''.