מסירים את הכפפות: עצור בהפגנה סוערת בבאר שבע, בעקבות חסימת שדרות רגר (תיעוד)

משפחות החטופים מעלות הילוך: ההפגנה השבועית בבאר שבע, המאופיינת בממלכתיות, הפכה לאירוע סוער, בו דרשו ללכת לבחירות: שדרות רגר נחמסו, איש אקדמיה נעצר
send whatsapp messsage send FB messsage
צילומים: תניא ציון וולדקס Tanya Zion-Waldoks

כבר לא עוד אירוע ממלכתי, מאופק וכואב: משפחות החטופים חברו למחאה לקיום בחירות עכשיו, בעקבות המחדל שהוביל לטבח ה-7.10 - וערכו אתמול, מוצאי שבת שבת, הפגנה סוערת ברחבת משכן אמנויות הבמה, שגלשה לחסימת שדרות רגר, הדלקת אבוקות ועימותים עם המשטרה. בניגוד לשבועות קודמים, הפעם השתתפו באופן בולט ארגונים פוליטיים, בהם החזית הורודה ופעילים להט''ביים. פרופ' ניר בן טל מאוניברסיטת תל אביב נעצר, הפגנה סוערת נערכה מול תחנת המשטרה בבאר שבע.
 


‘’מלחמה בטרור כן, אבל מלחמה בחפים מפשע לא. הרעבת עם שלם במרחק של 30 דקות נסיעה מבאר שבע כענישה קולקטיבית זה לא אנושי ולא מוסרי .ילדים טובעים בים בשביל להגיע למנת אוכל מוצנחת מהאוויר מול העיניים של כל העולם. את המחיר הזה כולנו נשלם ובעצם לא רק אנחנו אלא הדור הבא או הדורות הבאים שנשאיר להם שכנים שרוטים עמוק וגדלים על שנאה ונקמה''
 בחודשים האחרונים מתנהל קמפיין נגד משפחות החטופים. כאילו שלא מדובר באחים שלנו, בחלק מהעם שלנו באנשים יקרים שהופקרו על ידי המדינה. הפכו את משפחות החטופים לאויבי העם . 
מחדל השביעי באוקטובר  הם סיבה מספיק טובה בגללה צריכה הממשלה הרעה הזאת ללכת הביתה, אבל לא רק'', אמרה יסמין סאקס פרידמן - חברת כנסת מטעם מפלגת יש עתיד תושבת באר שבע.‘’אז למה להדיח את כל הממשלה יחד? בואו נדיח אותם אחד אחד. שר האוצר סמוטריץ על תקציב פוליטי - אתה מודח! שר הכלכלה ניר ברקת  על זה שהמונופולים מעלים מחירים פעם שלישית השנה –אתה  מודח! יריב לוין -  שר המשפטים על זה שיצרת את הקרע בעם - אתה מודח! שר השיכון גולדקנוף שאתם מסרבים לשאת בנטל - אתה מודח! שר המסורת עמיחי אליהו  שהצבעת נגד עסקת חטופים ומחזיק בתקציב של מיליונים במשרד מיותר - אתה מודח! השר דודי אמסלם – על הרעל והתבערה ושאתה מבלה בטברנות ביון - אתה מודח ! השר לביטחון לאומי – איתמר בן גביר, על 10 נשים שנרצחו מתחילת השנה, על עליה תלולה באלימות על חוסר מקצועיות על 53 כתבי האישום שלך גם אתה – מודח! השר בני גנץ אתה מחזיק בחיים את הממשלה הנוראית הזו שממשיכה להביא עלינו אסונות נוספים אם לא תתעשת גם אתה תהיה בסוף מודח.
הניסיון שנקרא ממשלת ימין ימין על מלא נכשל כשלון חרוץ! חזית בצפון חזית בדרום , מאה אלף עקורים מביתם , 1400 נרצחים , פיגועים יומיומיים , מאות חטופים , עליות מחירים ללא שליטה שחיתות שלטונית וכספים מגזריים מה עוד צריך לקרות כדי שתקחו אחריות?''.יעל יחיאלי - מייסדת מיזם 5050 - שותפות ושוויון מגדרי. בבאר שבע: ‘’ביום שאחרי הבחירות הקודמות, נובמבר 2022 כשהבנתי איך הולכת להיראות הממשלה הרעה הזו, הקמתי את מיזם 5050, עם חזון ברור – 50% נשים בכל מוקדי קבלת ההחלטות.  במרץ ציינו את יום הנשים הבין לאומי ומדינת ישראל ירדה בשנה הזו למקום ה 83 במדד השוויון. בשבוע שעבר ישראל איבדה את דירוגה כדמוקרטיה ליברלית במדד VDEM, הממשלה הזו לוקחת אותנו לתהום. ואנחנו חייבים וחייבות להיות אלו שיעשו את התיקון. ואין דמוקרטיה בלי שוויון''.

בבחירות האלו לראשונה במדינת ישראל נבחרו 20 מועצות עם 5050 חברי וחברות מועצה. ברוב המקומות בארץ יש כיום יותר חברות מועצה מאשר בעבר. קשה להיות אופטימית בימים אלו, אבל אין לנו ברירה. 5050 שותפות של גברים ונשים זה תיקון. תחשבו איך הייתה מתנהלת המלחמה הזו אם היו 5050 בקבינט המדיני בטחוני, ראינו במלחמה הזו את הלוחמות, הטנקיסטיות, הטייסות, החובשות, נשים נמצאות בלחימה, אבל במוקדי קבלת ההחלטות אין נשים. וזו המשימה שלנו עכשיו''.ד״ר מאזן אבו סיאם - חבר מועצת העיר רהט: ‘’176 ימים בהם 134 חטופים, נשים, גברים ומבוגרים חולים, רעבים ומפוחדים אשר עבורם כל דקה בשבי זה נצח. 176 ימים בהם אין עדיין אחראים בדרגים הפוליטיים ומחפשים אשמים במטרה לגלגל את האחריות ואת הכישלון. 176 ימים בהם המדינה כשלה לשמור על ביטחון אזרחיה ומפזרת נשק בשביל להגיד כן נכשלנו ותגנו על עצמכם. שר ביטחון לאומי אשר מתגאה בחלוקת 100 אלף נשקים לאזרחי מדינה והופך את האזרחים למיליציות חמושות, הרי נשק זה בסופו של דבר יסיים את דרכו במלחמת רחובות ובאלימות בתוך המשפחות וחלק ממנו יתגלגל לפשיעה בחברה ערבית.
אירוע השביעי לאוקטובר הם תוצר של התדרדרות של שנים. ממשלות נתניהו לדורותיהן זנחו את המצב הפנימי של המדינה והממשלה הנוכחית עם שריה המשיחיים והתנהגותם הלא אחראית, הפיכה משטרית, התגרות בפלסטינים ובמסגד אלאקצא הובילה את המדינה לאסון, ראש הממשלה זנח את הסוגיה הפלסטינית וחשב שתוך כדי הסכמי אברהם הסוגיה תיעלם לחלוטין או תידחק לשוליים. הסכמי אברהם היו אמורים להתקיים בין הנהר לים''.‘’מלחמה בטרור כן, אבל מלחמה בחפים מפשע לא. הרעבת עם שלם במרחק של 30 דקות נסיעה מבאר שבע כענישה קולקטיבית זה לא אנושי ולא מוסרי .ילדים טובעים בים בשביל להגיע למנת אוכל מוצנחת מהאוויר מול העיניים של כל העולם. את המחיר הזה כולנו נשלם ובעצם לא רק אנחנו אלא הדור הבא או הדורות הבאים שנשאיר להם שכנים שרוטים עמוק וגדלים על שנאה ונקמה''.

‘’עולמית, התמיכה במדינת ישראל נופלת נפילה חופשית , העולם נחשף למה שקורה בעזה הרבה יותר מאשר הישראלים. האנטישמיות מגיעה לממדים חסרי תקדים. "המלחמה לא תיגמר כי אין מטרה מדינית, לא תיגמר כי אין תוכנית ליום שאחרי, לא תיגמר כי הסקרים לא טובים עבור ראש הממשלה אשר ההחלטות שלו מושפעות מסקרים בלבד, לא תיגמר כי צריך להתמודד מול מלחמת חרבות ברזל 2 וזה עם ומדינת ישראל נגד ראש הממשלה וממשלתו, אבל תיגמר שיצאו הרבה מאות אלפים לרחובות ולהודיע לממשלה בקול ברור, נכשלתם והפקרתם את האזרחים וחובתכם להחזיר את המנדט לעם.