סוף לתעשייה אכזרית שמגלגלת מיליונים: איסור זיווג ומכירת כלבים אושר בקריאה ראשונה

כלבים גזעיים הפכו בידי אנשים חסרי מצפון מחיות בית חביבות למכונות הרבעה לשם רווח כספי. חוק בכנסת שם סוף לנוהג האכזרי
send whatsapp messsage send FB messsage
המחשה. קרדיט: Image by Тимур Бах from Pixabay

ועדת החינוך, התרבות והספורט בראשות חבר הכנסת יוסף טייב אישרה היום (חמישי) לקריאה ראשונה את התיקון להצעת חוק צער בעלי חיים ולפיו ייאסרו זיווג ומכירה של כלבים על ידי בית גידול לכלבים, או מי שעוסק בכך למטרות רווח, אלא אם ניתן לכך היתר על ידי וטרינר רשותי. הרבעת כלבות לשם מכירת גורים הפכה לתעשייה אכזרית שמגלגלת מיליוני שקלים, כאשר נתגלו מקרים של כלבות וכלבי הרבעה וגורים שהוחזקו בתנאים נוראיים. בנוסף, כלבים שנקנו הפכו ל''נכס'' כאשר בעליהם מנסים למכור אותם כשנמאס להם מאחזקתם.

פעילים למען בעלי חיים סיפרו לחדשות באר שבע והנגב, כי תופעת מכירות הגורים שנולדו בחוות פירטיות הפכה נפוצה גם בבאר שבע, לא אחת דרך רשתות חברתיות. 

על פי החוק, היתר לזיווג ומכירה יינתן לפי תנאים שיקבע השר בתקנות, ורק אם מדובר בכלבים המיועדים לשמש כלבי נחייה או שירות או לצרכי מערכת הביטחון או לשם גידול וטיפוח כלבים גזעיים לפי סטנדרטים בינלאומיים. הצעת החוק אוסרת גם על פרסום של מכירת כלבים על ידי מי שאינו מחזיק בהיתר. בהתאם להצעת משרד החקלאות הוספה להצעת החוק גם הוראה המחייבת בעלים של כלב שגילו עולה על שנה לעקרו או לסרסו, למעט מי שניתן לו היתר או מסיבות רפואיות. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת חנוך מילביצקי ויסמין פרידמן והיא נועדה, בין היתר, להסדיר את פעולתם של בתי הגידול לכלבים ולצמצם את תופעת הכלבים הנטושים בישראל.

ח"כ יסמין פרידמן, מיוזמי הצעת החוק: “צעד חשוב לקראת איסור זיווג ומכירה וישים סוף לחוות הרבעה פיראטיות ולסחר לא חוקי.” הצעת החוק אושרה לקריאה ראשונה ברוב של 5 תומכים ללא מתנגדים. הצביעו בעד: חברי הכנסת יסמין פרידמן, חנוך מילביצקי, יוראי להב הרצנו, טטיאנה מזרסקי ויו"ר הוועדה יוסף טייב