''העזתים יועברו לנגב, עזה תנוקה'': חתנו ויועצו של טראמפ חושף את ''עסקת המאה החדשה'' (תיעוד)

תכירו את השכנים החדשים: ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של דונאלד טראמפ ואחד ממקורבי נתניהו, מציע להעביר את אוכלוסיית עזה לנגב, לנקות את הרצועה מטרור. האם טראמפ כנשיא יממש את ''עסקת המאה''?
send whatsapp messsage send FB messsage
פרופ' מסעוד וקושנר בדיון בהארוורד (צילום מסך, וידאו - MIDDLE EAST INITIAVE / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

תושבי הנגב קמו הבוקר מופתעים למשמע האפשרות שאלה יהיו השכנים החדשים שלהם: ג'ראד קושנר, חתנו של נשיא ארה''ב לשעבר דונאלד טראמפ, מציע להעביר את תושבי עזה לנגב, עד ש''עזה תנוקה''. דואלנד טראמפ נהנה מפופולריות רבה בימים אלה בסקרים ועשוי להיבחר שוב כנשיא ארצות הברית. הוא אף הזהיר מכך שאם לא ייבחר לנשיא, ארה''ב תשקע באנרכיה. לפחות חלק מהסקרים בארצות הברית צופים ניצחון מוחץ לטראמפ בבחירות לנשיאות ארצות הברית. 

ברצועת עזה חיים כשני מיליון תושבים. התכונית החדשה מדברת על פינויים לנגב המערבי, בו יחיו באיזור מתוחם ומאובטח, למשך תקופה ארוכה, במהלכה עזה תנוקה מטרור ותשוקם. בסוף התקופה, שעלולה לארוך שנים רבות, הם יוחזרו לעזה החדשה. 
 


זה לא יהיה הדבר הפופולרי לעשות, אבל אני כן חושב שזה יהיה הצעד הנכון כרגע. (להעביר) לשטח אזור בנגב, ליצור שם אזור מאובטח, להוציא את האזרחים החוצה, ואז להיכנס ולסיים את העבודה
 הרעיון אינו חדש: קושנר  הציע במה שכונה "עסקת המאה",  להעביר שטחים מהנגב המערבי לפלסטינים. חלקים גדולים מהנגב אכן ריקים, בחלק מהערים הגירה שלילית לטובת מרכז הארץ וישראל מתקשה ליישב אנשים רחוק ממקורות פרנסה ואפשרויות קידום. ב-15 בפברואר, יו"ר הפקולטה של ‘’יוזמת המזרח התיכון'' פרופסור טארק מסעוד ויועצו הבכיר לשעבר של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר דנו במדיניות האמריקנית בנושא יחסי ישראל-פלסטין,  הטרור העזתי והמשך הלחימה, במסגרת מפגשים במרכז בלפר, באונברסיטת הרווארד. 

קושנר אמר  כי על ישראל "ליצור אזור מאובטח בנגב, להוציא את האזרחים מעזה - ולסיים את העבודה… אני יושב במיאמי ביץ' עכשיו ואני מסתכל על המצב וחושב: מה הייתי עושה אם הייתי שם? אני יודע שזה לא יהיה הדבר הפופולרי לעשות, אבל אני כן חושב שזה יהיה הצעד הנכון כרגע. (להעביר) לשטח אזור בנגב, ליצור שם אזור מאובטח, להוציא את האזרחים החוצה, ואז להיכנס ולסיים את העבודה".

עסקת המאה של טראמפ: להעביר שטחים בנגב לעזתים, תמורת הכרה בהתנחלויות

‘’עסקת המאה''  - תוכנית השלום של טראמפ, ששמה הרשמי: ‘’שלום לשגשוג'',היא תוכנית הכוללת הצעה להסכם שלום לפתרון הסכסוך הישראלי–פלסטיני, שגובשה על ידי ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. פרטי התוכנית פורסמו בבית הלבן ב־28 בינואר 2020 במעמד הנשיא דונלד טראמפ וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. חתנו של טראמפ הוא אחד מאדריכלי התוכנית ואחד האנשים המשפיעים ביותר על הפוליטיקה האמריקאית.

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשתו שרה נתניהו, יועצת לנשיא ארצות הברית איוונקה טראמפ, ובעלה יועץ בכיר לנשיא ארצות הברית ג'ארד קושנר. האם אחרי ההצהרה יישארו חברים טובים? (צילום: אבי אוחיון - לע''מ)במסגרת התוכנית, יהיו חילופי שטחים, כאשר במקביל להכרה בהתנחלויות ביהודה ושומרון, תהיה הרחבה של 20% של רצועת עזה, באזור חולות חלוצה ופתחת ניצנה. כעת, בתוספת, הנגב ישמש בית זמני למיליון וחצי עזתים, עד לשיקום הרצועה. קושנר מתנגד להקמת מדינה פלסטינית ואמר כי ‘’זהו רעיון סופר גרוע שמתגמל את מעשי הטרור".

עם זאת, קושנר אמר כי טרם שוחח עם ממשלת ישראל על ההצעה להעביר פלסטינים לנגב.

לדבריו "נכס על קו המים של עזה יכול להיות בעל ערך רב, לו רק תושביה היו מתמקדים בפרנסה ולא בכל הכסף שהולך לרשת המנהרות ולתחמושת במקום לחינוך וחדשנות". 

לעסקת המאה המקורית התנגדו מרבית מדינות אירופה. בקרב ההנהגה הערבית בישראל התוכנית התקבלה בדחייה. יו"ר תע"ל חבר הכנסת אחמד טיבי ציין שהוא מתנגד לעסקה. תושבים ערבים במשולש ובנגב המערבי הביעו ביקורת על חילופי השטחים המוצעים.

בציונות הדתית הובעה התנגדות לתוכנית, בהם קונגרס הרבנים "פיקוח נפש" המאגד כארבע מאות רבנים ישראלים. כמו כן, הרבנים שמואל אליהו, אליקים לבנון יוסף גערליצקי, דוב ליאור, יהושע שמידט וישראל אריאל. ב־10 ביוני 2020 התקיימה הפגנה של חסידי חב"ד ופעילי ימין בכניסה לירושלים נגד תוכנית המאה. דניאלה וייס ותנועת תנועת "נחלה" פתחו בקמפיין נגד התוכנית. גם מפלגת עוצמה יהודית הביעה התנגדות חריפה לתוכנית.