מבצע הרואי: פרננדו מרמן ולואיס הר חולצו בחיים מבניין בלב רפיח אחרי 129 ימים בשבי

צה''ל מתיר לפרסם כי במבצע משותף של צה''ל, שב''כ ומשטרת ישראל (ימ''מ) ברפיח, חולצו הלילה שני חטופים ישראלים, פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70)
send whatsapp messsage send FB messsage
החטופים שחולצו, הר ומרמן, המסוק שהביא אותם לארץ (צילומים: רשתות, דובר צה''ל)

הודעה דרמטית, הבוקר, שני, משותפת לדובר צה״ל, דוברות שב״כ ודוברות המשטרה: הותר לפרסום כי במבצע משותף של צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל (ימ"מ) ברפיח, חולצו הלילה שני חטופים ישראלים, פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) אשר נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7/10. על פי ההודעה, מצבם של השניים טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר. ‘’כוחות הביטחון ימשיכו לפעול בכלל המאמצים להשבת החטופים'', אומרים בצה''ל.

שני החטופים הוחזקו בקומה שנייה בבניין בלב רפיח. מהמידע המותר לפרסום עולה, כי המבצע ארך כשעה, במהלכו התנהלו חילופי אש כבדים  מול גדוד "שאבורה" של ארגון הטרור חמאס. חייל נפצע באורח קל. שני המשוחררים הועברו במסוק לבית החולים שיבא, שם עוברים סדרת בדיקות. מצבם מוגדר טוב, על פי דוברות בית החולים.

סמוך לשעה 1:00 בוצע מבצע החילוץ בו חולצו בשלום פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) שנחטפו מניר יצחק ב-7 באוקטובר. השניים הוחזקו על-ידי חמאס ברפיח. 

 

 פרננדו סימון מרמן  ולואיס הר (צילומים: רשתות חברתיות, ללא קרדיט)במבצע נטלו חלק כוחות שב"כ וימ"מ, בשיתוף חיל האוויר ושייטת 13 ואוגדה 98 עם חטיבת השריון 7. הכוח הגיע  לבניין בלב רפיח, בו הוחזקו החטופים בקומה השנייה, פרצו לתוכו  וחילצו את החטופים בשלום. המבצע, נערך תוך מתן מעטפת אווירית וחיפויים נוספים.

בין היתר נודע, כי הכוחות פוצצו את דלת המבנה, ירו לכוונות  וחילצו בהצלחה את החטופים. שמהחל המבצע,  נפתחה אש מהמבנה וממבנים סמוכים, והתפתח  קרב ממושך, במהלכו הותקפו מהאוויר עשרות מטרות חמאס.

 

נחיתת המסוק בשיבא (צילום: דובר צה''ל)

דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי, מסר הבוקר הצהרה מיוחדת: "הלילה החזרנו את לואיס ופרננדו הביתה במבצע חילוץ משותף של צה"ל, שב"כ והימ"מ. הייתה כאן מעטפת אווירית שלוותה בגל תקיפות רחב של חיל האוויר. זה מבצע שנערכנו אליו זה זמן, נעשו ההכנות הנדרשות. בשעה 1:49 הכוחות פרצו למבנה בלב רפיח. שם, בקומה השנייה, הוחזקו לואיס ופרננדו. לוחמי הימ"מ חיבקו והגנו בגופם על לואיס ופרננדו והחל קרב נועז וחילופי אש כבדים עם מחבלים רבים".

לחטופים בעזה אמר: "אם אתם שומעים אותי, דעו לכם שאנחנו נחושים מאוד להשיב אתכם הביתה, ולא נחמיץ אף הזדמנות כזאת. אנחנו לא שוכחים לרגע שבעזה עדיין מוחזקים 134 חטופים". 

משפחותיהם של מרמן והר סיפרו כי מצב בריאותם סביר יחסית, אך הם רזים באופן קיצוני, אחרי שהורעבו במכוון על ידי שוביהם, אנשי ארגון הטרור.