30% מהדירות בבאר שבע נמכרו בהפסד ריאלי: האזהרה למשקיעים בבירת הנגב

בדיקת הכלכלן הראשי מאשרת את מה שגורמים בענף התיווך חשו בבאר שבע מזה חודשים: כשלישי מהדירות בבאר שבע נמכרות במחירי הפסד - בגלל הירידה החדה בתשואה הנדל''נית בעיר
send whatsapp messsage send FB messsage
נדל''ן בשכונה ותיקה (צילום: דני בלר)

המשקיעים יוצאים מבירת הנגב ומוכנים להיפטר מהנכס במחירי הפסד: נתונים חמורים ומדאיגים על באר שבע עולים מסקירת הכלכלן הראשי את שוק הנדל"ן למגורים ברבעון השלישי של 2023. 

באר שבע נתפסה כעיר של נדל''ן זול ותשואות חלומיות - דירות בפחותץ ממיליון וסטודנטים שמוכנים לשלם טוב עבור דירה בקרבה לקמפוס. אלא שמאז ימי הבוננזה הנדל''נית עברו מים רבים בנחל באר שבע והמלחמה בדרום גם עשתה את שלה. 
 


להערכת הכלכלן הראשי,  המשקיעים התמקדו בעיקר בתשואות כי כך סיפרו להם המשקיעים שיצאו מהעיר וגם מתווכים,  ולא בדקו את רמות המחירים בעיר
 היום, ראשון, התפרסם דוח הרבעון השלישי של השנה שעברה ממנו עולה כי רגע לפני המלחמה הענף הייתה התאוששות מסויימת מהשפל הכבד של הרבעון השני של 2023.

על פי סקירת הכלכלן הראשי  משקל המשקיעים ברבעון השלישי של שנה שעברה היה נמוך ביותר, כ-14%. הריבית הגבוהה במשק הוציאה משקיעים רבים משוק הנדל''ן לעבר השקעות פיננסיות. 

 

דירה להשכרה בבאר שבע (צילום: דני בלר)תל אביב הובילה ברבעון הזה את רכישות המשקיעים: 302 דירות. אחריה, ירושלים בה נרכשו 260 דירות להשקעה, 185 דירות בחיפה, 141 בנתניה ובאר שבע עם 121 דירות בלבד.

המשקיעים יוצאים משוק הנדל"ן: חלקם, מצליח להפיק רווח מסויים מהמכירה. בבאר שבע, 30% מהדירות שבה נמכרו בהפסד ריאלי, נתון מדאיג ביותר. בערד 14% מהעסקאות היו בהפסד.

 

בתים בשכונה ותיקה: לא תמיד נושאים בתשואה חלומית (צילום: דני בלר)על פי סקירת הכלכלן, הדרום מציב סכנה למשקיעים, מביוחד ללא מנוסים שבהם:  "יתכן כי המשקיעים שנכנסו לאזור זה זיהו הזדמנויות השקעה טובות, בין היתר על רקע מבצעי "פריסייל" של קבלנים, אולם לא מן הנמנע כי גם פערים באינפורמציה בין מי שיצאו מהשוק לבין משקיעים חדשים שנכנסו תרמו לתופעה זו''. להערכת הכלכלן הראשי,  המשקיעים התמקדו בעיקר בתשואות כי כך סיפרו להם המשקיעים שיצאו מהעיר וגם מתווכים,  ולא בדקו את רמות המחירים בעיר. 

המשקיעים בבאר שבע, על פי הסקירה, גם לא מחזיקים בנכסים לאורך זמן, במיוחד אחרי שמתבררת להם האמת המרה באשר לתשואות האמיתיות בעיר: בעוד שבתל אביב הזמן הממוצע להחזקת נכס עומדת על 30 שנה, בבאר שבע משקיעים מוכרים נכסים אחרי 15 שנה.