סוף לחגיגת האופניים החשמליים: הממשלה מקימה מאגר, רוכבים מחוייבים ברישום

לוחיות זיהוי, בדיקת תקינות, אכיפה מוגברת: בממשלה החליטו שגם החלופה הזולה והזמינה לרכב הפרטי תוסדר ברישוי - בינתיים ללא תשלום
send whatsapp messsage send FB messsage
איש מד''א על אופניים חשמליים (צילום: קפדניקו / CC BY SA 4.0)

מערכת רישום הקורקינטים והאופניים החשמליים של ישראל עלתה לאוויר. על פי תקנות משרד התחבורה, בעליהם של מאות אלפי כלים חשמליים בארץ נדרשים כבר עתה  להיכנס למערכת הרישום שהיא מאגר נתונים ארצי. הרוכבים יחוייבו להתקין לוחית רישוי ורוכבים חוששים שזה לא ייגמר בלוחית בלבד, אלא שהממשלה מצאה פרה חולבת נוספת.

מערכת רישום הכלים החשמליים של משרד התחבורה עלתה לאוויר לאחרונה בהשקה שקטה.  כל מי שברשותו קורקינט או אופניים שמונעים במנוע חשמלי חייב להירשם באתר משרד התחבורה כבעליו של הכלי החשמלי ולהפוך לחלק ממאגר נתונים ארצי אשר מכיל את נתוני כל הכלים הממונעים, הכולל גם את נתוני בעליהם. לרוכבים ניתנה תקופת הסתגלות של חצי שנה במהלכה הם מחוייבים לבצע את הרישום. מתחילת אוגוסט  תתחיל אכיפה, בדומה לזו של רכבים פרטיים ללא לוחית רישוי. אופניים או קורקינטים שלא יישאו לוחית רישוי עלולים להיות מוחרמים ובעליהם חשופים לקנס. 

מערכת הרישום,  "מוביליטי" שמה, פועלת הן באפליקציה והן באתר משרד התחבורה. "מטרת המערכת לתת מענה לרישום כלי תחבורה קלים כמו קורקינט ואופניים חשמליים עבור אזרחים תושבי ישראל מעל גיל 16 שוהים זרים וחברות השכרה", אומרים במשרד התחבורה. הרישום לעת עתה, הוא ללא תשלום אגרה.

על פי הערכות, בבאר שבע לבדה אלפי אופניים וקורקינטים חשמליים ולאו דווקא בידי בני נוער: משפחות רבות, שידן אינה משגת להחזיק מכונית משתמשות באופניים חשמליים ככלי תחבורה, בהם עובדי משמרות ועובדי לילה במקומות בהם אין הסעות. בבאר שבע גם נעשה מאמץ לסלול שבילי אופניים והיא אחת הערים המובילות בתחום. בכמעט כל הצירים הראשיים יש כיום שבילי אופניים מסודרים - בהם טוביהו ורגר. 

עלות אופניים חשמליים יחסית סבירה: 2990 שקלים לדגם בסיסי ותקני. יש גם דגמים יקרים, עם סוללות בקיבולת גבוהה יותר. סוללה בסיסית מספיקה לנסיעה של 30 ק''מ (לצורך המחשה: נסיעה הלוך חזור מהגרנד קניון לשכונת רמות תותיר אתכם עדיין עם 50% סוללה). בדיקה לא מדעית של הרוכבים בעיר, מראה כי המבוגרים מקפידים על חבישת קסדה ואי שימוש בסלולרי ומצויידים בתאורה, במעמד לטלפון ובמערכת דיבורית. 

‘’אין לי בעיה להתקין לוחית ואם כבר, שיחרטו את מספר הלוחית על האופניים, למנוע גניבות, שזה מכה בבאר שבע'', אומר הבוקר מקסים, שנוסע לעבודה שלו בעמק שרה מהבית בשכונה ט'. ‘’רק שלא יתחילו עכשיו עם טסטים וכל מיני דברים. תשאירו את האופניים למי שאין להם אפשרות אחרת. זה לא לוקסוס''.

אופניים חשמליים נמצאים בשימוש חלק מארגוני ההצלה, בהם מגן דוד אדום וכונני איחוד הצלה.