באר שבע סוערת בעקבות החלטת מערכת הבריאות לקלוט פצועים עזתיים בסורוקה

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים להיערך לקליטת מקרים הומאניטריים מעזה ולבנון, אישי ציבור בבאר שבע הביעו דעה נחרצת בעניין
send whatsapp messsage send FB messsage

אתמול, חמישי, משרד הבריאות הוציא הנחיה לבתי החולים בארץ להיערך לקליטת אזרחים פצועים מעזה ולבנון, על בסיס הומאניטרי. משרד הבריאות נימק את החלטתו כי פצועים אלה מפונים מטעמים הומניטריים  ובהתאם לשיקולים מדיניים וצבאיים, בסיוע הצלב האדום וכוחות צה"ל, בציר בטוח ומעבר קבוע משטח הרצועה. ישראל חתומה על אמנת ז'נבה הקובעת חוקים ברורים בנושא.

החלטת משרד הבריאות יוצאת למרות התנגדות של בתי החולים בישראל לקלוט את המחבלים שביצעו את הטבח ב-7.10. המחבלים טופלו בסופו של דבר במתקן צבאי. הדרישה היא כי גם פצועים, אזרחים שאינם מחבלים, יטופלו במתקן צבאי ולא בבית חולים ישראלי. 

היום, שישי, פרסם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן תגובה זועמת: "זה שיא השיאים  לאן עוד אפשר לרדת למטה?. אחרי שמדי יום 200 משאיות הנושאות סיוע הומניטרי נכנסות לרצועת עזה וההתקפלות המבישה  בנושא אספקת דלקים וחידוש אספקת המים מישראל ישירות לרצועת עזה, מגיעה גם החלטה הזויה המחייבת בתי חולים בארץ לקלוט פצועים עזתיים ולבנונים עוד מעט ישראל גם תחזור לספק חשמל לרצועת עזה''.

כתבנו ביקש את תגובתם של אנשי ציבור בבאר שבע, באשר לשאלה  איך הם רואים החלטה זו וכיצד יפעלו אם בית החולים סורוקה ייענה לדרישה זו.

שמעון בוקר  חבר מועצה וסגן ראש העיר: ‘’שמעתי על ההחלטה ההזויה הזו וחמור יותר נודע לי שבית החולים סורוקה קלט  מחבלת פצועה שמאוחר יותר מתה מפצעיה. לנוכח דברים אלה אני מרוגז ומתוסכל מתופעות אלה. אם כבר לקבל אותם, שיקלטו אותם בקציעות במקום מיוחד. דעתי האישית שמשקפת ציבור גדול במדינה היא שמחבלים צריכים לשלם בחייהם. אין לנו עם מי לדבר  וכחבר מועצת העיר במידה ותתקבל החלטה לקלוט פצועים מחבלים בסורוקה, אפעל בכל כוחי שהדבר לא התבצע‘’.

עו''ס ג'ולי קייט, יו''ר רשימת באר שבע ביתנו ומועמדת למועצת העיר: ‘’אני מתנגדת לכך בכל תוקף!  מדוע חיילינו הפצועים צריכים לראות אוייבים, שרק לפני מספר חודשים בזזו ואנסו את בני עמינו? סורוקה בקושי עומד בעומס, כעת עלינו לפנות מקום עבור אותם העזתים שצהלו וחילקו ממתקים נוכח הפגיעה ביהודים? השתגענו?  וזאת כאשר החטופים שלנו מופקרים פצועים וחולים כבר תקופה ארוכה?  הנסיון העלוב להראות הומניות וחמלה למי שלא רואה בנו בני אדם הוא עוד הבעת חולשה מסוכנת! מספיק לרחם על האכזרים ולהפנות את הלחי השנייה!''.

לפני זמן קצר, שישי בצהריים,  פרסם שר הבריאות אוריאל בוסו הנחייה לבטל את הנוהל לקליטת תושבים משטחי עזה ולבנון בבתי החולים. בוסו ציין כי לא חל שינוי במדיניותו הברורה שלא לאפשר למחבלים ולתושבים מעזה ומלבנון להיקלט בבתי חולים בישראל. והוסיף כי המכתב שהועבר לבקשת מערכת הביטחון ולמנהלי בתי החולים נכתב ללא ידיעתו ואישורו.