באר שבע לא תקבל פיצוי נזקי מלחמה מוגדל בדצמבר

אכזבה וכעס בבאר שבע: לפי התקנות שפרסם האוצר, יישובים בקו ה-7-40 ק''מ מהגבול בעזה יקבלו פיצוי מוגדל על הפגיעה בהכנסותיהם רק עד נובמבר. עסקים רבים מדווחים על קשיים בהמשך פעילותם
send whatsapp messsage send FB messsage
עסק סגור בבאר שבע (צילום: דני בלר)

בעלי העסקים בבאר שבע רותחים מזעם, אחרי שמשרד האוצר פרסם היום, רביעי, את החלטתו בעניין הפיצוי למגזר העסקי בגין הנזקים הכלכליים של המלחמה. על פי ההחלטה, יישובים  בקו ה-7-40 ק"מ מהגבול בעזה - דוגמת באר שבע, נתיבות ואופקים,  יקבלו פיצוי מוגדל על הפגיעה בהכנסותיהם בחודש נובמבר בהיקף זהה לאוקטובר, אך בדצמבר יקבלו מענקים לפי הנוסחה שניתנה לשאר הארץ .

בעלי עסקים ועצמאים רבים בבאר שבע מדווחים על קושי בקבלת הפיצוי, גם אם נפגעו קשה מהמלחמה ומהעובדה שחלק מקהל לקוחותיהם פונה מביתו. בבאר שבע הזהירו לא מעט בעלי עסקים כי הם על סף קריסה. המשבר הכלכלי חוצה  ענפים: נדל''ן, חקלאות, ביגוד ועוד. המצב קשה עוד יותר אצל עצמאים בעלי מחזור נמוך, אשר היקף הפיצוי שהם מקבלים על החודשים בהם לא עבדו הוא כ-1,500 עד כ-3,000 שקלים. 

כזכור, ועדת הכספים אישרה לאחרונה את הארכת תוכנית המענקים בגין ירידה בהכנסות בעקבות המלחמה גם לחודש דצמבר. בדרום התוכנית כוללת יישובים עד 40 ק"מ מהגבול בעזה.

רק לאחרונה התריעו בעלי עסקים בעיר, באשר למצבם החמור והעניין אף נידון בכנסת. בעלי עסקים ועצמאים  רבים גוייסו  למילואים, בעסקים אחרים קהל הלקוחות אפילו לא מגיע, בגלל שאין לו כסף פנוי או כי ראש המשפחה מגוייס. בענף הנדל''ן, דחיית הפתיחה של שנת הלימודים האקדמית ואלפי סטודנטים שגוויסו בצווי 8, פגעו קשה בבעלי דירות להשכרה, שמתחילים להציע את נכסיהם למכירה.