בושה: במקום סיוע, הממשלה עוזרת לעסקים בבאר שבע לפשוט רגל

הקריסה הכלכלית בנגב: שר המשפטים, יריב לוין, חתם על הודעה בדבר פתיחת מסלול חדלות פירעון ושיקום כלכלי בלשכת ההוצאה לפועל בבאר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
עסק שנסגר בבאר שבע (צילום ארכיון: דני בלר)

שר המשפטים, יריב לוין, חתם על הודעה בדבר פתיחת מסלול חדלות פירעון ושיקום כלכלי בלשכת ההוצאה לפועל בבאר שבע. החל מיום 1 בינואר 2024, יופעל מסלול חדלות פירעון ושיקום כלכלי גם בלשכת ההוצאה לפועל בבאר שבע. במשבר הכלכלי הקודם, של מגפת הקורונה  בין החודשים ינואר- נובמבר 2020 הוגשו בבאר שבע 3261 בקשות, כפי שעלה מתשובת  הממונה על חדלות פירעון והליכי שיקום כלכלי לשאלת חדשות באר שבע והנגב.
 


נוכח מלחמת חרבות ברזל והקשיים הכלכליים הפוקדים את הציבור באזור הדרום, נכון וראוי להקים, גם אם באופן מיידי, את מסלול חדלות הפירעון והשיקום הכלכלי, גם בלשכת ההוצאה לפועל בעיר באר שבע
 


בחודש ספטמבר 2019 נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. במסגרת החוק נקבע כי חייבים יחידים אשר סך חובותיהם אינו עולה על 150,000 ₪ (כיום  161,236 ₪) יוכלו לפתוח ולנהל את הליכי חדלות הפירעון והשיקום הכלכלי שלהם בפני רשם הוצאה לפועל ייעודי לכך, ברשות האכיפה והגבייה. 

מאז תחילת החוק נוהלו כ- 23,480 הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי כאמור ברשות האכיפה והגבייה, במסגרת 7 לשכות במחוזות השיפוט ברחבי הארץ (בלשכת נצרת למחוז הצפון, בלשכת חיפה למחוז חיפה, בלשכת כפר סבא למחוז המרכז, בלשכת תל אביב למחוז תל אביב, בלשכת ירושלים למחוז ירושלים, ובלשכות אשקלון ואילת למחוז הדרום).

 

צילום המחשה: דני  בלרבשל היעדר סיוע ממשלתי - עסקים קורסים בנגב

בעקבות המלחמה שפרצה אחרי מתקפת הטרור על הנגב, בעלי עסקים ועצמאים רבים בבאר שבע מדווחים על ירידה חדה בהכנסותיהם ועל סיכוי סביר שעסקיהם יקרסו, אחרי שהסיוע שהובטח על ידי הממשלה כמעט ולא מומש. בעלי עסקים ועמצאים מבאר שבע מתריעים, מעל כל במה אפשרות, על מצבה החמור של העיר, שכבר חווה את אחד המשברים הכלכליים החמורים בתולדותיה.

בדברי ההסבר להודעת השר נאמר, כי על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, הליכי חדלות הפירעון הנפתחים בידי חייבים יחידים בסכומי חובות נמוכים, יתנהלו בלשכת ההוצאה לפועל בה פועל מסלול חדלות פירעון, בין במחוז בו נפתחו מרבית תיקי ההוצאה לפועל ובין במחוז בו מתגורר היחיד או שבו נמצאים עסקיו או נכסיו.

עוד נאמר בדברי ההסבר להודעה, כי לאחר בחינת נתונים בחדלות פירעון במחוז הדרום עלה, כי מרבית החייבים מתגוררים בקרבת לשכת באר שבע וסביבתה מאשר בקרבת לשכת ההוצאה לפועל אשקלון. על כן, כדי לתת שירות מיטבי ויעיל יותר הוצע להוסיף לשכה זו. כמו כן, הקמת מסלול חדלות פירעון ושיקום כלכלי נוסף במחוז הדרום, באמצעות לשכת ההוצאה לפועל בבאר שבע, יש בה כדי להנגיש ביתר שאת את השירות החשוב לתושבי הדרום, לשם חיזוקם בהתמודדותם עם קשיים כלכליים ומשפטיים בעטיה של מלחמת חרבות ברזל.

 

עו״ד אורי ולרשטיין, ראש רשות האכיפה והגבייה ועו״ד אלעד דנוך יו״ר מחוז הדרום בלשכת עורכי הדין (צילום ללא קרדיט)

מנהל רשות האכיפה והגבייה, אורי ולרשטיין, בירך על חתימת שר המשפטים על ההודעה להפעלת מסלול זה ואמר, כי "נוכח מלחמת חרבות ברזל והקשיים הכלכליים הפוקדים את הציבור באזור הדרום, נכון וראוי להקים, גם אם באופן מיידי, את מסלול חדלות הפירעון והשיקום הכלכלי, גם בלשכת ההוצאה לפועל בעיר באר שבע. ברחבי מחוז הדרום, יופעלו מעתה מסלולי חדלות הפירעון והשיקום הכלכלי בלשכות: אשקלון, באר שבע ואילת. רשות האכיפה והגבייה תמשיך לפעול ככל הניתן להנגשת שירותיה לציבור ולהקל על כלל בעלי הדין, לקוחותיה, נושים, חייבים, ועורכי דינם כאחד".

יו״ר מחוז דרום בלשכת עורכי הדין, אלעד דנוך בירך על ההחלטה לפתוח מסלול חדלות פירעון ושיקום כלכלי בלשכת ההוצאה לפועל בבאר שבע וציין כי ההחלטה על הפתיחה הגיעה לאחר פניות שנערכו על ידי לשכת עורכי הדין במחוז הדרום לאורי ולרשטיין, ראש רשות האכיפה והגבייה. דנוך ציין כי:  "חייבים רבים מתגוררים בבאר שבע וסביבתה - הקמת מסלול חדלות פירעון ושיקום כלכלי נוסף תנגיש את השירות החשוב למאות אלפי תושבי הדרום, ולעורכי הדין בדרום, ותסייע להם להתמודד טוב יותר עם קשיים כלכליים ומשפטיים בעקבות המלחמה".

קרא עוד באותו נושא:
עליה מדאיגה בבקשות לפשיטות רגל בב''ש והנגב: 3,261 מתחילת השנה