הגרזן של סמוטריץ: מס על קניות באינטרנט, שירותי סטרימינג - ורוכבי אופניים חשמליים

שר האוצר מחפש דרך לכסות את הגרעון מבלי להרגיז את חבריו לקואליציה - ועיקר הפגיעה צפויה בפריפריה: לא עוד מציאות ב''עלי אקספרס'', ביי ביי לנטפליקס ודיסני וגם מס על רוכבי אופניים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילומים: נועם מוסקוביץ / דוברות הכנסת, PIXABAY

המלחמה נמשכת - וככל הנראה לא תסתיים בחודשים הקרובים וגרעון המדינה רק תופח. באוצר בוחנים בימים אלה שורה של צעדים, אשרא איפשרו לספוג מהציבור הרבה כסף - ובקלות. על כוונת האוצר להטיל מס על קניות באינטרנט, החל מהשקל הראשון. מדובר במסים שקל להטיל ולא ירגיזו את תומכי הקואליציה. מס על הסוכר ועל משקאות ממותקים ירד מהפרק, כדי לשמור על שלמות הקואליציה.

פירוש הדבר: גם אם קניתם זוג גרביים מעלי אקספרס, תשלמו עליהם מע''מ, מכס וגם - עמילות מכס. חברות שילוח גובות על שיחרור חבילה מהמכס סכום גבוה - למעלה מ-300 שקלים. הפטור ממס על רכישות מהאינטרנט נועד בזמנו להקל על יוקר מחיה וליצור תחרות. כעת, ישראל חוזרת עשרות שנים אחרונית, בהם ייבוא חבילה מחו''ל הייתה כרוכה בהיטלים כבדים. הצעד הזה יכניס לקופת המדינה למעלה ממיליארד שקל לשנה. 

היטל נוסף מגיע בצורה של רישוי אופניים חשמליים, שיהיה קשור באגרה שנתית, דמי ביטוח והיטלים שונים. ההיטל הזה יכניס גם כסף לקופת המדינה. ההיטלים על רוכבי האופניים החשמליים יכניסו לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים, בצורה של קנסות ואכיפה מוגברת - וגם ייצור מאות משרות של פקחי תנועה. 

היטל נוסף וקל לביצוע, הוא מס על שירותי הזרמת סרטים, דוגמת דיסני ונטפליקס, שעלול לייקר אותם משמעותית. בשנהים האחרונות שירותי סטרימינג מובילים נכנסו לישראל והפכו פופולריים בזכות שידור איכותי, תכנים מובילים ומחיר תחרותי. הטלת מס יחזיר את הישראלים לתוכנות שיתוף קבצים ואתרי סרטים פירטיים. הטלת מס על שירותי סטרימינג יכניס לקופת המדינה כמה מיליונים טובים. 

אל כל אלה יש לצרף את העלייה התלולה במחירי התובלה הימית, שהולכים לזנק הודות לחות'ים  בתימן, שלא מאפשרים כבר עתה מעבר ספינות בים האדום. ישראל מייבאת בתובלה ימית את כל חומרי הגלם וחלק נכבד מהמוצרים. העליות במחירי התובלה, על פי הערכה ראשונית במאות אחוזים, יגולגלו אל הצרכנים.

תקציב השנה הקרובה הולך להיות אחד הקשים: המדינה טרם התחילה לשקם את עוטף עזה, בעלי עסקים בבאר שבע קורסים אחרי שלא הצליחו לקבל פיצוי והמסים הכבדים שנמצאים בקנה עלולים להביא להאטה נוספת, שתכה קשה בשוליה הרכים של ישראל - הפריפריה הדרומית והצפונית, שספגו נזקים אדירים.