בעקבות המשבר הכלכלי: התפטר מנהל מוזיאון המדע בבאר שבע

ד''ר נצח פרביאש הסביר: ''ניתן להניח שהתקופה הקרובה, שתארך ככל הנראה חודשים ארוכים ואולי אפילו שנים, תתאפיין מבחינת המוזיאון בעיקר בהישרדות''
send whatsapp messsage send FB messsage
ד''ר פרביאש עם דנילוביץ' וד''ר זוהר (צילום ארכיון)

מנהל מוזיאון המדע בבאר שבע, ד''ר נצח פרביאש, הגיש הבוקר את התפטרותו: ‘’ניתן להניח שהתקופה הקרובה, שתארך ככל הנראה חודשים ארוכים ואולי אפילו שנים, תתאפיין מבחינת המוזיאון בעיקר בהישרדות'', הסביר. בעקבות מתקפת הטרור על הנגב והמשבר הכלכלי בעקבותיה, המוזיאון נסגר. ‘’למעט פעילות חירום שביצענו במשך מספר שבועות עבור ילדי העובדים החיוניים במערכת הבריאות מיד לאחר פרוץ המלחמה, המוזיאון נותר סגור'', הסביר פרביאש את התפטרותו. 

פרביאש הצטרף לפארק קרסו בשנת 2011, כסמנכ"ל מדעי, תפקיד שכלל את עבודת האוצרות של המוזיאון שעתיד היה לפתוח את שעריו שנתיים מאוחר יותר. בסיומה של שנת 2015,  פרביאש זכה במכרז לניהול המוזיאון והפך באופן רשמי למנהל.  רק בחודש יולי האחרון צויין עשור לפתיחתו של המוזיאון. 

פרביאש הסביר כי ‘’תרומתו של המוזיאון לא התמצתה בקהל הרחב ובתלמידים. המוזיאון היה למקום שבו צעירים מוכשרים, רובם המוחלט סטודנטים למקצועות המדעים וההנדסה, קיבלו הזדמנות ייחודית לנהל תוכניות חינוכיות, שכללו לרוב ניהול עשרות מדריכים, עבודה מול גורמים חיצוניים, לוגיסטיקה מורכבת ותקציבים גבוהים. לאחר שנים אחדות, לרוב עם סיום הלימודים, היו הצעירים האלו עוזבים את המוזיאון ויוצאים אל שוק העבודה כשהם מנוסים ומסוגלים לתרום תרומה משמעותית בכל מקום אליו יפנו. כמנהל ראיתי במשימה זו שליחות של ממש ואני גאה מאוד שהיתה לנו הזכות לתרום תרומה חשובה כל-כך באיתור, הכשרה ומתן הזדמנות ראשונה לצעירים מבטיחים''.

‘’אני עוזב מוזיאון מדע שמבחינה מקצועית נמצא בשיאו'', כתב. 

‘’ניתן להניח שהתקופה הקרובה, שתארך ככל הנראה חודשים ארוכים ואולי אפילו שנים, תתאפיין מבחינת המוזיאון בעיקר בהישרדות, הפעלת תוכניות קיימות ותעסוק הרבה פחות בצמיחה ובפיתוח של תוכן חדש. נדמה לי כי תרומתי בשלב זה למוזיאון תהיה משמעותית הרבה פחות.  לפיכך, החלטתי כי זוהי נקודה נכונה לעצור בה, להעביר את השרביט הלאה ולצאת כדי לחפש את האתגרים הבאים'', הסביר פרביאש.