שעה לשיחרור החטופים: יובאו לבסיס חצרים, במקרה הצורך יטופלו בסורוקה | שידור חי

13 חטופים - נשים וילדים - מאותו קיבוץ, ישתחררו משבי החמאס ויועברו ממעבר רפיח לבסיס חצרים. מי שיזדקקו לטיפול רפואי יועברו למתחם בסורוקה
send whatsapp messsage send FB messsage
כוחות משטרה מאבטחים את אחת הזירות אליהן יגיעו החטופים (צילום: משטרת ישראל)

 

13 חטופים - נשים וילדים בני אותו קיבוץ, ישתחררו היום משבי החמאס. עיל פי התמווה מול ארגוני הטרור, בארבעת ימי הפסקת האש אמורים להשתחרר 50 חטופים. לטענת ארגון הטרור חמאס-דאע''ש, הוא "אינו יודע" איפה כל הילדים והאימהות שלהם. בשל כך,  ישוחררו בימים אלה 30 ילדים ונערים, 8 אימהות ו-12 נשים מבוגרות. ההערכה בישראל היא שהג'יאהד  האיסלמי ומשפחות פשע בעזה מחזיקות בשבויים, בהם ילדים ותינוקות.

וידאו: שידור חי ממעבר רפיח - CNN NEWS 18
 


 

הבוקר החלה הפסקת אש בשעה 7:00 בבוקר, אשר הופרה זמן קצר לאחר מכן  בירי רקטות לעבר שני יישובים בעוטף. בשעה 16:00 או 17:00 אמורים 13 החטופים לעשות דרכם לישראל בטיסה ממעבר רפיח, שתביא אותם לבסיס חצרים. שעתיים אחר כך ישוחררו 39 מחבלים פלסטינים - קטינים ונשים.

בתמורה לשיחרור 50 ישראלים, חמאס יקבל הפסקת אש, דלק ואספקה. צה''ל ימנע מפעילות יזומה, אך יגיב בחומרה לכל הפרה. ככל שחמאס יימצא יותר חטופים, כך יקבל יותר ימים של הפסקת אש, יום לכל 10 חטופים. 

 

צילום: משטרת ישראלהודעות נמסרו לכל משפחות המיועדים לשחרור, וגם לכל יתר משפחות החטופים.  רשימת השמות לא תתפרסם עד לחזרת החטופים לישראל.

החטופים יתקבלו על ידי סגן קצין רפואה ראשי ורופאים צבאיים,  מיד אחרי שיחצו לשטח ישראל. הם יועברו לבסיס חצרים של חיל האוויר. בבסיס הם יעברו תהליך ראשוני של בדיקות רפואיות ומשם תתבצע שיחת הטלפון הראשונה בינם לבין המשפחות.  מחצרים,  החטופים יועברו לבתי החולים השונים, כאשר סורוקה, בית החולים הקרוב ביותר הכין כבר מתחם מבודד ומאובטח בו גם אפשרויות לינה צמודה למשפחה. 

המשטרה מאבטחת את שלום החטופים בארץ במבצע נזכה לשם  ‘’דלתות שמיים''

בהתאם להנחיית הדרג המדיני, משטרת ישראל פרוסה במוקדים ובאתרים השונים בהתאם למתווה העסקה ומוכנה לליווי, אבטחה ושמירה על ביטחונם של החטופים ברחבי הארץ - מאות שוטרים ולוחמים ייקחו חלק במבצע. ‘’אנו רואים במשימה שהוטלה על כתפינו כזכות גדולה במאמץ הלאומי להחזרת החטופים, מייחלים ומצפים לשובם של כלל החטופים למדינת ישראל ולחיק בני משפחותיהם'', אומרים במשטרה.

אירוע חסר תקדים ברמה עולמית

אך מדינה לא חוותה אירוע דומה, בו נחטפים מבתיהם כל כך הרבה ילדים, הורים, מבוגרים וזקנים. בישראל נערכים להעניק טיפול למשוחררים, שנכון לרגעים אלה, לא ידוע מה מצבם הבריאותי. לילדים המשוחררים יוצמדו חיילים, שילוו אותם במהלך הטיסה לארץ. בין היתר, הוכנו לילדים אוזניות קטנות, על מנת לא לחוש ברעש הטיסה. הכוונה היא לנהוג ברגישות רבה בילדים, על מנת לאמוד את השפעות השבי בידי ארגון המרצחים.

בעולם יש מעט מאוד ניסיון בטיפול בילדים חטופים, בטח לא בהיקף שקרה בישראל. במערכת הרפואית גם ינסו להבין מיד עם הגעתם, מה מצבם הגופני.