''פגיעה קשה והחרגה לרעה'': ראש עיריית באר שבע בהתראה חמורה

במכתב דחוף לשר האוצר וליו''ר וועדת הכספים, רוביק דנילוביץ' מתאר את הפגיעה הקשה בבאר שבע, בירת המחוז שספג את מתקפת הטרור הקשה בתולדות ישראל
send whatsapp messsage send FB messsage
עסק סגור בבאר שבע (צילום: דני בלר), ראש עיריית באר שבע (יח''צ)

‘’פגיעה קשה והחרגה לרעה'', כך מכנה ראש עיריית באר שבע, במכתב דחוף לשר האוצר סמוטריץ' וליו''ר וועדת הכספים, משה גפני, בעניין היעדר מתווה פיצוי לעסקים בבאר שבע בזמן מלחמה.  ‘’בשעת חירום זו ורגע לפני שמתקבלת החלטה על פיצוי למגזר העסקי, אני פונה אליכם בבקשה לקרוא את תמצית המסמך שמתאר באופן ברור את הפגיעה הקשה
וההחרגה לרעה של המגזר העסקי בעיר באר שבע - מטרופולין איזור הדרום''.
 


‘’כ-80% מהעסקים בבאר שבע הם עסקים זעירים - עצמאים או מעסיקים עד 4 עובדים. מאז מבצע ‘’שומר חומות'' המערכת העסקית בעיר לא יציבה ומושפעת מהמצב הביטחוני.
העיר באר שבע משויכת לאשכול סוציו אקנומי - 5''.
 
במסמך המצורף למכתב, ראש עיריית באר שבע מודה כי ‘’מצבו של המגזר העסקי בעיר באר שבע, טרם המלחמה, היה קשה ולא יציב (הממונה על אגף התקציבים באוצר וצוותו מודעים לנתונים שהוצגו להם).

‘’לראשונה, המדיניות בה נהגו כל ממשלות ישראל לאורך כל השנים בהן התנהלו סבבי לחימה (התייחסות לעד 40 ק''מ) שונתה!.  ‘’בעבר, מתווה יצוק איתן (במתכונתו החדשה עד 20 קיימ) חל גם על העיר באר שבע'', כתב.

פרנסתה של העיר באר שבע, כמטרופולין, תלויה בערי האיזור - אשר ספגו פגיעה קשה במתפקת הטרור ובחלקן, פונו מתושביהן. כפי שפרסמנו לא אחת בחדשות באר שבע והנגב, ראש עיריית באר שבע כתב בפניה, כי באר שבע היא העיר היחידה מבין הערים הגדולות בישראל שבה מספר סגירות העסקים גבוה ממספר פתיחות העסקים. דברים אלה פורסמו שנה אחרי שנה בדוח של פירמת דאן אנד ברדסטריט.

 

צילום: דני בלר

‘’מגמה זו חוזרת על עצמה בשנים האחרונות ומעוררת חשש לגבי יציבותה של הכלכלה המקומית לאורך זמן'', כתב דנילוביץ'.

‘’כ-80% מהעסקיס בבאר שבע הם עסקים זעירים - עצמאים או מעסיקים עד 4 עובדים. מאז מבצע ‘’שומר חומות'' המערכת העסקית בעיר לא יציבה ומושפעת מהמצב הביטחוני.
העיר באר שבע משויכת לאשכול סוציו אקנומי - 5''.

על פי הנתונים, בשנת 2021 סנגרו 925 עסקים. בשנת 2022 המגמה החריפה ונסגרו   1,042 עסקים, מהם  כ- 480 עסקיס צעירים.

‘’המערכת העסקית בעיר באר שבע נפגעה אנושות מאז תחילת מלחמת ייחרבות ברזל'', עסקים רבים בבאר שבע לא פותחים או פותחים חלקית בצורה מצומצמת, בהתאם להנחיות פיקוד העורף והעדר מרחבים מוגנים, חלק מהעסקים אינס יכוליס לפתוח את עסקיהם. ישנם עסקים שעד היום סגורים בשל העדר מרתבים מוגנים (בעיר העתיקה)''.

‘’התנועה בעיר ירדה למינימום, הן בקרב תושבי העיר והן מתושבי המטרופולין שבאר שבע בירתו, לרבות תושבי העוטף, אשר בדר''כ צורכים את כלל השירותים והקניות שלהם בבאר שבע,אך לאור הלחימה אינם מגיעים לעיר. חלקם הגדול התפנה למרכז הארץ, אילת וים המלח. אוניברסיטת בן גוריון, מכללת סמי שמעון וכל המוסדות האקדמאים סגורים, וקהל של כ-30,000
סטודנטים כמעט ולא נמצא בעיר''.

מסמך: המכתב המקורי (סריקה)