''חינוך ורווחה אינם מותרות'': היישוב הבדואי אל-קסום נערך בכוחות עצמו לחירום

המועצה של היישוב הבדואי לקחה יוזמה להעניק שירותים לתושבים במגוון תחומים, מחינוך לילדים ועד לרווחה
send whatsapp messsage send FB messsage
ביעדר ממ''דים, המועצה יצקה מיגוניות מחול (צילום: מועצת אל קסום)

מועצת אל קסום לא מחכה לסיוע מבחוץ ופועלת באופן מיידי למען תושביה. עם קבלת ההחלטה על חזרה ללימודים מרחוק החלו במועצת אל קסום להיערך ולמפות את צרכי התושבים לקיום תקין של התחלת הלמידה מרחוק.

במועצה מבהירים כי נושא החינוך הוא הראשון במעלה מבחינתם ואיננו בגדר מותרות,  על כן, מיד עם הבנת הצרכים והאתגרים העומדים בפני משפחות המתגוררות בתחומי המועצה, היא החליטה לפעול באופן מיידי לצמצום פערים ומתן אפשרות להצטרפות ללמידה מרחוק לכל הילדים.
 


הטיפול הפסיכולוגי התמקד בתחילת הלחימה במעגל הקרוב להרוגים ועד היום ממשיכים להעניק שירות גם למעגלים הרחבים יותר במשפחה וכן תלמידי בתי הספר בהם לומדים ילדי המשפחות. באשר לפצועים שהועברו במהלך בימים האחרונים לבתי החולים, מלווה הצוות הפסיכולוגי באמצעות ביקור בבתי החולים ובבתים הפרטים
 במסגרת זאת החלו במועצה לארגן ציוד מתאים לתלמידים כדי שיוכלו לקיים שגרת לימודים תקינה ככל האפשר בימים קשים אלו. עומר אבו עסא מנהל אגף החינוך באל קסום, הנחה את צוות עובדי האגף לחלק לתלמידים טאבלטים שיסייעו להם להמשיך ללמוד גם מרחוק ופגש מקרוב את התלמידים ששמחו לדעת שיש מי שדואג להם גם בימים אלו.

במקביל, צוות הרווחה של המועצה המשיך בפעילותו החשובה בשלושת השבועות האחרונים וחילק גם השבוע סלי מזון לפי צורך. כמו כן, עם ההגעה אל המשפחות דאגו הצוותים לשלומם של התושבים ובחנו את כלל הצרכים של המשפחות, תוך מתן מענה מקיף והיערכות לימים הבאים ככל שידרשו לכך.

השירות הפסיכולוגי מטפל במשפחות שנפגעו מירי טילים

כמו כן, החל מפרוץ הלחימה מחלקת השירות הפסיכולוגי בניהולה של ד"ר  סחר אלצנע וסגנה ד"ר חסן גנאיים התגייסו לפעילות יום יומית לטובת המשפחות שנפגעו כתוצאה מפגיעת הטילים, אשר גרמה לפציעתם של רבים ולהריגתם של 6 מתושבי המועצה.

הטיפול הפסיכולוגי התמקד בתחילת הלחימה במעגל הקרוב להרוגים ועד היום ממשיכים להעניק שירות גם למעגלים הרחבים יותר במשפחה וכן תלמידי בתי הספר בהם לומדים ילדי המשפחות. באשר לפצועים שהועברו במהלך בימים האחרונים לבתי החולים, מלווה הצוות הפסיכולוגי באמצעות ביקור בבתי החולים ובבתים הפרטים.

בנוסף, נפתח קו לפניות תושבים במצוקה המקבלים טיפול פסיכולוגי על ידי השירות הפסיכולוגי החינוכי הקו זמין בכל שעות היום. יחד עם זאת, הוכנו ונשלחו ע"י השירות הפסיכולוגי החינוכי חומרי עזר והסברה, הרגעה,תמיכה,דרכי טיפול אשר הופצו בקרב התושבים.

ראש המועצה סלאמה אל אטרש מסר: "אנו במועצת אל קסום מתמודדים בימים קשים אלו עם מורכבויות רבות ומגוונות. אך חשוב לי להבהיר כי חינוך ורווחה מבחינתי אינם מותרות ואנו קשובים כל הזמן לצרכים של התושבים. כעת עם ההחלטה להתחיל למידה מרחוק הבנו שיש צורך לחבר משפחות לאמצעים דיגיטליים שיאפשרו קיום תקין של למידה. לכן גם פעלנו להשלמת חלוקה של ציוד בהקדם. בנוסף, צוותי הרווחה והשירות הפסיכולוגי של המועצה עובדים מסביב לשעון ומגיעים לכל משפחה שזקוקה לסיוע בימים אלו. אנחנו מקווים לימים טובים יותר".