בעלי החיים בפינת החי של קיבוץ בארי חולצו לבית חדש ובטוח (תיעוד)

בעלי החיים ישהו בביתם החדש עד אשר הקיבוץ, ש-130 מחבריו נרצחו, ישוקם
send whatsapp messsage send FB messsage
עוברים למקום מבטחים: מפנים את פינת החי של קיבוץ בארי (צילומים ו-וידאו: רשות הטבע והגנים)

בעלי החיים בפינת החי של קיבוץ בארי, אחד היישובים שספג את הפגיעה הקשה ביותר במתקפת הטרור על נגב - פונו למקום מבטחים, בן בעלי החיים ישהו באווירה רוגעת וישתקמו. בין בעלי החיים שפונו, ננדו, תוכונים, יונים וברווזים. הפינוי התאפשר בתיאום עם גורמי צבא וביטחון. פינת החי כמעט ולא נפגעה במתקפת הטרור, בה נרצחו 130 מחברי הקיבוץ, אך קולות הנפץ והעובדה שהיו מנתוקים מהמטפלים עשתה את שלה.

מבצע הפינוי היה מורכב: בעלי החיים המפוחדים בלאו הכי  בשל הירי הבלתי פוסק לעבר היישוב ומתקפת הטרור שחווה, לא הבינו מה קורה איתם. אחרי מאמצים לא קטנים, כל בעלי החיים הועברו לכלובים ומשם למקום מבטחים - בו נשמרות הלהקות המקוריות, הוקפד שלאט להפריד ביניהם. הננדו הועבר לגן החיות חי כיף בראשון לציון, שם יחל את חייו החדשים, עד אשר ניתן יהיה לשקם את פינת החי ולהשיבו.

הננדואים הם עופות גדולים דמויי יענים, ללא יכולת תעופה מאמריקה הדרומית. הם קרובים מעט לאמו ולקזואר וכן לעופות הטינמו. לעומת מרבית העופות הקדומים חסרי השיניים הם די קטנים, אך עדיין מגיעים לגובה של 1.4 מטר ולמשקל של מעל 40 ק"ג. נוצותיהם פרועות ומעניקות להם בידוד. הננדואים אוכלי כל  והם מותאמים לריצה מהירה כדי לברוח מטורפים כמו פומות או מכלבים. משמעות השם ננדו הוא "עכביש גדול" זאת בגלל הסלסול שנוצר בנוצותיו כשהוא רץ.

גלי דוידסון, מנהלת אגף הגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה: "העשייה שלנו עבור בעלי החיים החלה באזורי הלחימה בגזרה הדרומית, והיא כוללת הקמת חמ"ל לוגיסטי לחלוקת מזון וציוד רפואי לאזורי חלוקה במקומות הלחימה, חילוצי בעלי חיים, פינויי פינות חי וחלוקת אוכל ומים עבור בעלי החיים שלא ניתן לפנות. עם התחממות הזירה הצפונית, פינינו גם פינת חי מכפר גלעדי בתיאום מלא עם מפעיליה. בעלי החיים בפינות החי זקוקים לטיפול רציף וכשאין את היכולת לספק להם זאת, יש צורך בפינויים. בעלי החיים יוחזקו במתקנים בהם יקבלו טיפול מסור עד שניתן יהיה להחזיר אותם. נמשיך לסייע ככל הניתן גם בהמשך"

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "אנחנו ממשיכים בפעולות להצלת בעלי החיים והעברתם למקום מבטחים. בעת המורכבת הזו כל נושא הדאגה לבעלי החיים חשוב במיוחד, בצפון ובדרום. לאור הלחימה, התעורר צורך לפנות עשרות בעלי חיים שנותרו ללא השגחה וטיפול בשל האירועים הקשים, ולהעביר מזון וציוד רפואי. במיוחד בשעה קשה זו, חשוב לנו להמשיך ולעזור גם לחברינו הטובים והנאמנים, בעלי החיים, בעזרת שיתופי פעולה עם גורמים רבים. נמשיך לדאוג לבעלי החיים, אשר רבים מהם נותרו ללא בית וללא טיפול".

בחילוצים משתתפים נציגי משרד הגנת הסביבה – אגף הגנה על בעלי חיים והמשטרה הירוקה של המשרד, ופקחי רט"ג - בלווי צבאי ומשטרתי.

ברשות הטבע והגנים מספרים כי פניות רבות מגיעות למוקדים של הרשות ומשרד החקלאות על בעלי חיים במצוקה.  אנו קוראים לאזרחים שמזהים חיות בר במצוקה או שצריכות סיוע ופינוי לעדכן את מוקד רשות הטבע והגנים וייעשה מאמץ לתת מענה מתאים.

ניתן לפנות למוקד רשות הטבע והגנים 3639*