באר שבע והנגב מתחמשים: כך תוציאו רישיון לנשק

בעקבות מתקפת הטרור על הנגב, הביקוש לנשק להגנה עצמית מרקיע שחקים - אבל תהליך קבלת הרישיון לנשיאת נשק בישראל מורכב. כך תקבלו רישיון - ומהר
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: SHUTTERSTOCK

מתקפת הטרור על הנגב, שגבתה את חייהם של למעלה מ-1,300 בני אדם, בנוסף למאות חטופים ונעדרים, העלתה מאוד את הביקוש לנשק להגנה עצמית בבאר שבע והנגב. בארצות הברית, התיקון השני לחוקה מאפשר לכל אזרח לרכוש נשק באופן חוקי בכפוף למילוי  טופס. בישראל ההליך הרבה יותר מסובך, אך בעקבות המצב הביטחוני, ישנן הקלות מסויימות בתחום הרישוי.

הבשורה הראשונה היא כי המשרד לביטחון לאומי תגבר את האגף לאישור כלי ירייה ב-60 עובדים נוספים במטרה לתת לכלל האזרחים הזכאים אפשרות לשאת כלי ירייה פרטי, במסגרת תבחין ״ישוב מזכה״. החל מפרוץ הלחימה התקבלו במשרד לביטחון לאומי כ-10,600 בקשות חדשות לקבלת רישיון לנשיאת כלי ירייה פרטי.
 


עם פרוץ הלחימה, השר לביטחון לאומי ח"כ איתמר בן גביר הנחה את האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון לאומי לצאת למבצע חירום, על מנת לאפשר לאזרחים רבים ככל האפשר לשאת כלי ירייה פרטי וכל אזרח שעומד בתבחינים לנשיאת כלי ירייה פרטי
 בין היישובים בנגב אשר זכו בהקלה, נמצאת העיר שדרות: תושביה יוכלו להגיש בקשה לנשיאת כלי ירייה פרטי בתבחין "מגורים ביישוב זכאי". השר לביטחון לאומי פועל לחזק משמעותית את מוקד כלי ירייה במטרה לתת לכלל האזרחים הזכאים אפשרות לשאת כלי ירייה פרטי. המוקד תוגבר בכ-60 עובדים ממקורות המשרד לביטחון לאומי ומשרדי ממשלה נוספים לצורך סיוע במבצע. 

החל מפרוץ הלחימה, על פי נתונים שפורסמו השבוע, התקבלו במשרד לביטחון לאומי כ-10,600 בקשות חדשות לקבלת רישיון לנשיאת כלי ירייה פרטי, הונפקו 814 אישורים מותנים וניתנו 1,382 רישיונות חדשים. בנוסף, התקבלו כ- 15,000 פניות טלפוניות לאגף כלי ירייה במשרד לביטחון לאומי. מתחילת השנה ניתנו למעלה מ- 27,000 רישיונות לנשיאת כלי ירייה פרטי לאזרחים.

 

צילום: Image by Brett Hondow from Pixabay

עם פרוץ הלחימה, השר לביטחון לאומי ח"כ איתמר בן גביר הנחה את האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון לאומי לצאת למבצע חירום, על מנת לאפשר לאזרחים רבים ככל האפשר לשאת כלי ירייה פרטי וכל אזרח שעומד בתבחינים לנשיאת כלי ירייה פרטי. במקביל המשרד לביטחון לאומי רכש בשלב ראשון למעלה מ 10,000 כלי ירייה ויחלק לכיתות הכוננות במידי כ-4,000 רובי סער ממפעל בכרמיאל ויחלק קסדות ואפודי מגן וביישובים רבים צפויות לקום כיתות כוננות חדשות.

השר לביטחון לאומי ח"כ איתמר בן גביר:  ״כל תושב שדרות יכול מהיום לקבל רישיון לנשק כישוב מזכה ונרחיב את זה לישובים נוספים. פעלנו לתגבור חמ״ל החירום של אגף רישוי ופיקוח כלי ירייה על מנת לאפשר האצת מתן רישיונות לאזרחים והוקצה כוח אדם מתגבר למוקד השירות האגפי על מנת לאפשר מענה טלפוני לפונים. נשק מציל חיים״.-

הנוהל לקבלת נשק: מבחן זכאות, ראיון אישי ומילוי טפסים

על מנת לקבל רישיון על המבקשים לעמוד בתנאי סף ולהוכיח כי הם עומדים בקריטריונים המזכים בנשיאת כלי ירייה, בהם היותם אזרחי ותושבי ישראל, שליטה בעברית, גיל מתאים ובריאות תקינה. כדי לעבור את הבדיקה כל יש להיכנס לאתר המשרד לביטחון פנים, רישוי כלי ירייה, ולבדוק במחשבון הזכאות האם עומדים בתנאים לקבלת רישיון ירייה. 

קישורים:

בדיקה זכאות מהירה 

קישור להגשת הבקשה

טיפים להגשה נכונה של הטפסים

 

צילום: Image by Jabba from Pixabayלאחר בדיקת הזכאות באתר, יש להגיש את דף הבקשה לרישיון כלי ירייה פרטי - טופס בקשה מקוון באתר המשרד לביטחון פנים, בו ממלאים את הפרטים הנדרשים. בין היתר יש לרשום מהו התבחין שבגינו  מבקשים את הרישיון - הסיבה לבקשת רישיון לנשק ואת סוג הנשק וכן צירוף מסמכים כמו תעודת זהות והצהרת בריאות.

לאחר הגשת המסמכים הרשות המוסמכת במשרד לביטחון הפנים בודקת את הבקשה, ואם היא מאושרת היא מזמנת את המועמד לרישיון לראיון בלשכת הרישוי. לאחר מעבר הראיון בהצלחה מקבל המועמד אישור מותנה שמאפשר לרכוש כלי ירייה ותחמושת מסוחר מורשה ולבצע אימון ירי במטווח קליעה. בשלב זה יש לפעול לפי ההוראות הכתובות באישור המותנה ולשלם את האגרה בעלות 62 שקלים בשנה.

בשלב זה לשכת הרישוי בוחנת את המסמכים שהוגשו ומנפיקה רישיון זמני, עד להגעת כרטיס הרישיון המגנטי שנשלח בדואר. כבר בשלב הזה ניתן לשאת נשק כחוק ולהוות חלק מכוחות הביטחון במקרה של אירוע חבלני במרחב הציבורי.