''סיירת המסג'ים'' של סלומון: התעוור בשירותו הצבאי, מצא את הייעוד שלו בהפגת כאבים

סלומון ביטון, שהתעוור בשירותו הצבאי, עושה ימים כלילות בסורוקה, מסייע להפיג כאבים ומתחים של הצוותים, הפצועים והמש
send whatsapp messsage send FB messsage
סלומון ביטון (משמאל) עם פרופ' יצחק אביטל. התנדבות מסביב לשעון (צילום: עצמי)

מאז שפרצה המלחמה והפצועים הראשונים החלו להגיע לבית החולים סורוקה, סלומון ביטון וצוות של 200 מעסים נמצאים בסורוקה כמעט מסביב לשעון - כדי להעניק הקלה וטיפול לצוותי הרפואה, כמו גם לפצועים ובני משפחותיהם. 

ביטון, בן 68, תושב באר שבע, איבד את ראייתו במהלך שירותו הצבאי. הוא שירת משך כמעט 30 שנה ביחידה קרבית, כסגן מפקד סיירת גששים בפיקוד דרום, במהלכם התרחשה הפציעה שגרמה לאובדן מאור עיניו. 

 

להפיג כאב ומתח. סולמון ביטון בסורוקה (צילום: עצמי)אחרי שאיבד את מאור עיניו, הוא מצא עצמו במה שהגדיר ‘’תהום חשוכה'': ‘’אבל לא ויתרתי. לפציעה הקשה שלי בגב וברגל היה שיקום, לבעיה ברשתית לא. הפכתי לאדם עיוור לגמרי, אך החלטתי שאני יוצא לדרך חדשה, דרך בה אוכל לעשות טוב ולסייע לאנשים. החלטתי שאני ממשיך בחיים בכל הכוח. הלכתי ללמוד רפואה משלימה במכון וינגייט. לפני 19 שנה התחלתי לנהל קליניקה פרטית ולעסוק בעיסוי, במסגרת הכשרתי במעסה רפואי בכיר''.

וידאו: סלומון מקבל את מגן שר הבריאות
 

סלומון ביטון משמש כמעסה ראשי במרפאת כאב בקופת חולים מאוחדת בבאר שבע. הוא מתנדב  בבית הלוחם באר שבע, במחלקה האונקולוגית בבית החולים סורוקה, בפרויקט  "רוח דרומית", בכפר שיקומי עלה נגב, בארגון נכי צה"ל, ומעניק טיפול לבעלי צרכים מיוחדים.  אבל בכל מערכה ואירוע לחימה הוא בין הראשונים להתייצב. תחילה, בטיפולי מגע לסיירת הגששים בפיקוד דרום, אך בהמשך הדרך, בהקמת קבוצה המונה 250 מתנדבים. ‘’אנחנו מעניקים טיפולים מקלים. בימי שגרה אנחנו מגיעים לימי ספורט וימי כיף. פורסים מיטות ומטפלים ברפלקסולוגיה, שיאצו, טוויינה ועיסוי. אבל בימי לחימה זה אחרת. מגיעים לבסיסים ולנקודות כינוס, גם מקל על החיילים שחוזרים מהחזית. הטיפול במגע מיטיב, גם אצל מי שנפצעו. הוא מפחית לחץ וכאב. לא רק אצל מי שנפצעו פיזית, אלא גם אצל מי שחוו חרדה''.

 

עם תא''ל (מיל.) הרב רפי פרץ, בעבר שר החינוך (צילום: עצמי)

‘’הפעם, כשנודע לי היקף האירוע, הגעתי לסורוקה. זו זכות גדולה עבורי ועבור המתנדבים, להקל על אנשים. יש את הצוותים שעובדים מסביב לשעון. יש את המשפחות, שחלקן נמצאות שם כבר מאז האירוע, ישנות, אם בכלל, על כורסא, כל הגוף תפוס. יש את הפצועים, שעבורם יש טיפולים  מקלים על הכאב. אנחנו כאן, מסביב לשעון, בשביל האנשים, מכל הלב. בשביל מי שחווה את הימים האלה, הקלה על כאב, על מתח ולו  גם כהפוגה במשך הטיפול''.
 


‘’אנחנו מעניקים טיפולים מקלים. בימי שגרה אנחנו מגיעים לימי ספורט וימי כיף. פורסים מיטות ומטפלים ברפלקסולוגיה, שיאצו, טוויינה ועיסוי. אבל בימי לחימה זה אחרת. מגיעים לבסיסים ולנקודות כינוס, גם מקל על החיילים שחוזרים מהחזית. הטיפול במגע מיטיב, גם אצל מי שנפצעו. הוא מפחית לחץ וכאב. לא רק אצל מי שנפצעו פיזית, אלא גם אצל מי שחוו חרדה''
 

בימים אלה של מלחמה, הצוותים הרפואיים נמצאים מסביב לשעון, מצילים חיים. אין עובד בסורוקה שלא נרתם. מתנדבים רבים מלווים את העשייה של בית החולים שקלט, ביחד עם ברזילי באשקלון, את מספר הפצועים הגדול ביותר. סלומון והמתנדבים שאיתו מתייצבים תמיד ראשונים כשאזעקות מתחילות.

 

מסייע לצוותים בסורוקה, העובדים מסביב לשעון (צילום: עצמי)סלומון: ‘’ידעתי שזה הייעוד שלי, הדרך בה אוכל להמשיך לתרום, כאשר, בעת פגישה עם באי בית העיוור, בה סיפרתי את סיפורי האישי והחברים התלהבו מהרעיון וביקשו גם הם ללמוד. ביקשתי לעשות טוב ולהמשיך לתרום, כפי שעשיתי כל חיי. זאת עשייה שממלאת אותי סיפוק וגאווה גדולה''.

על עשייתו הענפה,סלומון קיבל לפני שנה את מגן שר הבריאות.