אלפי תושבים מפונים משדרות, בעוטף עזה משקים חקלאיים נפגעו וננטשו

עוטף עזה מפונה: אחרי הפינוי של תושבי הקיבוצים והמושבים, שספגו אבידות קשות בנפש, גם תושבי שדרות יפונו. לא מדובר בפינוי חובה
send whatsapp messsage send FB messsage
פגיעת רקטה בשדרות (צילום סטילס ו-וידאו ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

הנגב במלחמה, בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית של חמאס-דאע''ש: אולי בפעם הראשונה, עיר תפונה בישראל בגלל מצב לחימה. אלפים מתושבי שדרות יפונו למקום מבטחים. הם מצטרפים לאלפי תושבים מהקיבוצים והמושבים בעוטף, שספגו אבידות קשות. על פי הערכות, מספר הנרצחים במתקפת הטרור עולה על 1,300. למעלה מ-2,000 איש נפצעו. עדיין יש מאות נעדרים. מלאכת זיהוי הקורבנות טרם הושלמה. ההערכה היא שכ-160 ישראלים נחטפו על ידי מחבלי חמאס-דאע''ש. 

בשדרות אלפי תושבים מתפנים. חלקם עזבו במהלך השבוע, אחרי שהעיר הופגזה פעם אחר פעם. בסבב הנוכחי. חלקםפ יצאו על חשבונם לבתי הארחה, אולם התוכנית היא לפנות את מרבית 35 אלף תושבי העיר. העלות השבועית לתקציב המדינה של צעד כזה מוערכת בכ-70 מיליון שקל. המדינה החלה במימון מגורים חליפיים לאלפי תושבי עוטף עזה, בעלות מוערכת של  100 מיליון שקלים.

עיריית שדרות הודיעה כי לאחר החלטה של משרד הביטחון, במסגרת תוכנית "משב רוח", יוכלו לצאת כלל התושבים החל מהיום, ראשון, באמצעות מערך היסעים מסודר. במהלך השבוע פונו כבר אוכלוסיות מסוימות בהן בעלי צרכים מיוחדים, גמלאים ומשפחות חוסן. לא מדובר בפינוי כפוי, אלא ביציאה מרצון של התושבים.

מוקד מידע ושירות לתושב זמין  במספר 8516*, כמו גם מוקד ההפגות במספר 077-9727930 שזמין היום עד השעה 15:00 ובמוצ"ש החל מהשעה 19:00 ועד השעה 23:00.

החקלאות ספגה מכה נוראית: שדות, משקי חי, חממות

‘’הגענו עם הבגדים שעלינו'', אומר לנו מיכאל, מאחד הקיבוצים בעוטף. ‘’ההורים בארגנטינה, הם לא יודעים הכל, אבל אנחנו מנסים לא לחשוף אותם לכל מה שקרה. הם מאוד מבוגרים. זה ישבור אותם. חלק מהקהילה שלנו נרצחה, אנשים שהם הכירו מהביקורים בארץ. יצאנו בלי כלום, לא מסמכים, לא טלפונים. לא יודעים מה יהיה ואם נחזור לקיבוץ ומתי. איבדנו חברים, איבדנו את המשק החקלאי. אנחנו עוד בשלב להבין מה קרה לנו. מלווים אותנו המון מתנדבים, אנשים פה מקבלים בשורות קשות כמעט מדי יום''.

גם אחרי שוך הקרבות, ההערכה היא שייקח שנים לשקם את החקלאות ביישובי העוטף, המספק לתושבי ישראל תוצרת חקלאית טרייה. הלחימה פגעה בשני חבלי ארץ שעיקר פרנסתם בחקלאות - עוטף עזה וקו העימות בצפון. בין הנרצחים במתקפת הטרור בנגב עובדים זרים רבים. ‘’אני לא יודע אם התאילנדים יחזרו אלינו אי פעם'', אומר מיכאל. ‘’וגם אם כן, עדיין מוקדם לדעת מה יהיה עם הקהילה שלנו, איך מקום מזה''.

מרבית המשקים החקלאיים בעוטף עזה ניזוקו: חממות, מטעי פרי, רפתות ולולים, גידולים כמו גזר, כרוב, תפוח אדמה, חסה, עגבניות, בצל. ‘’לא קיבלנו סחורה, חסרים אנשים'', מספר בעל סופר שכונתי בבאר שבע. ‘’הרשתות הגדולות טיפה מאורגנות יותר, אבל אנחנו קונים ישירות מהמשקים ואין סחורה. הנהגים במילואים. חסרים עופות וביצים, חוץ מהיום הראשון שאנשים היו בלחץ,  אין התנפלות. הלקוחות יודעים שיש אספקה''.