סיכום אירועי כיפור: מכוניות נסעו ברחבי העיר, צה''ל תקף ברצועה בתגובה לבלוני תבערה (תיעוד)

בשעה 19:10 הסתיים צום כיפור תשפ''ד, כשברקע מתיחות ביטחונית בגבול הרצועה והיערכות מיוחדת של המשטרה וכוחות ההצלה
send whatsapp messsage send FB messsage
ילדים ומשפחות בכביש טוביהו (צילום: דני בלר)

גם השנה, מכוניות נעו בכבישי באר שבע במהלך כיפור. אם לפני תקופת הקורונה הרחובות היו ריקים במהלך הצום - מלבד רכבי הצלה, השנה נראו ברחובות העיר לא מעט כלי רכב. ‘’אבא שלי גר לבד וסמוך לשעה 23:00 הוא התקשר אליי והחלטתי שאני נוסע אליו הביתה, ברחוב שאול המלך, בשכונה י''א'', מספר עמי. ‘’נסעתי לאט, עם אורות חזקים דלוקים, מי שהעיר הסברתי לו שאני בדרך לקחת את אבא למיון - ואיש לא עשה מזה סיפור. בדרך היו הרבה ילדים על אופניים, לא ראיתי שכאלה שיצאו לעשות דווקא. אני מתאר לעצמי שמי שהתניע את האוטו הייתה לו סיבה טובה''.

742 איש טופלו במהלך כיפור בסורוקה

צוותי המלר״דים (חדרי המיון) בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת כללית העניקו טיפול רפואי  ל - 742 מטופלים במהלך יום הכיפורים. מתוכם, 419 טופלו במיון הכללי (פנימי, כירורגי, אורטופדי, עיניים,א.א.ג וחדר טראומה), בעיקר על רקע חבלות, התייבשות, פצעי ירי ומחלות אחרות. 179 במיון ילדים, כאשר 8 פונו על רקע של חבלות, נפילות מאופניים וקורקינט. נערה בת 12 וחצי הועברה מביה״ח ברזילי על רקע נפילה מסקייטבורד כשהיא סובלת מחבלת ראש, מצבה קל-בינוני.

144 נשים טופלו במיון נשים ויולדות.  42 תינוקות נולדו במהלך יום הכיפורים, במרכז סבן למיילדות בסורוקה.

ד״ר דן שוורצפוקס, סגן מנהל ביה״ח ומנהל המיון הפנימי בסורוקה: ״מלר״ד סורוקה וחדרי הלידה במרכז סבן הם הפעילים ביותר בישראל לאורך כל ימות השנה, וגם בימי חג אלה, והצוותים ממשיכים להעניק את השירות  ואת הטיפול הטוב ביותר. אני מודה לצוותים כולם על עבודתם המאומצת לאורך כל השנה, ובפרט במהלך ימי החג״. 

הפעם, לשם שינוי ועל מנת למנוע סכנות, מספר רחובות בבאר שבע נחסמו לתנועה. בערב החג הייתה יוזמה של פעילים פוליטיים להטיל סגר על העיר, צעד שאינו ישים בעיר גדולה כמו באר שבע: מי שרוצה להיכנס לתוכה יכול לעשות זאת גם בדרכי עפר, שבימים רגילים משמשים דרכי מילוט של גנבי רכב. 

כיפור תשפ''ד נערך על רקע התרעות לפיגועים ומתיחות בגבול עזה. המשטרה נערכה בעיר וברחבי הנגב. בבתי הכנסת הקפידו על ההנחיה ליתר עירנות והמצאות אדם חמוש בעת התפילות. גורמי ההצלה נערכו בהיערכות מיוחדת לקדם כל אירוע. 
 

רחובות ריקים בבאר שבע (צילום: דני בלר)


צה''ל תקף בכיפור
דקות בודדות לאחר כניסת יום הכיפורים צה"ל תקף שתי עמדות תצפית לא מאויישות של ארגון הטרור חמאס בתגובה להפרחת בלוני התבערה והפרות הסדר אמש. בעזה סברו כי צה''ל לא יתקוף בכיפור וניצול את ההזדמנות להפרות סדר על גבול הרצועה והפרחת בלוני בתערה. צה''ל השיב אש. 

הערב, שלישי, צה"ל תוקף מספר עמדות תצפית נוספות של חמאס, בתגובה להפרות סדר והפרחת בלוני תבערה היום אחרי הצהריים.

מד''א טיפל במקרים רבים במהלך הצום
כמדי שנה, צוותי מגן דוד אדום היו עמוסי עבודה ביום הכיפורים. החובשים והפאראמדיקים של מד"א הוזנקו להעניק טיפול רפואי ל- 3,025 בני אדם ברחבי הארץ, מתוכם 2,069 בני אדם פונו להמשך טיפול בבתי החולים, מהם: 295 התעלפו, התייבשו וחשו ברע עקב הצום.

307 בני אדם נפגעו ונזקקו לטיפול רפואי עקב פציעה מרכיבה על אופניים, גלגיליות, קורקינטים וסקייטבורד, מהם 1 קשה, גבר בן 68 שנפצע בראשו בדרך פרויד בחיפה כשהחליק מהאופניים, 5 בינוני ו- 301 קל.


 סוכנות דואר נפרצה

הפריצה לחנות בשדה בוקר (צילום: מצלמת אבטחה)ממש בבוקר כיפור פרצו אלמונים לחנות ‘’בצל היערה'' - מרכז מבקרים, חנות מטיילים וסוכנות דואר במדרשת בן גוריון וזרעו שם הרס. ‘’טלפון שקיבלתי בזמן חקירת המשטרה מעלה האפשרות של העברת מסר איום נוסף להסרת מועמדותי בבחירות לראשות מועצה אזורית רמת הנגב'', אומר טל גרליץ. ‘’בניסיון, לא ממש מוצלח, לפגוע בי הושבתה זמנית סוכנות מדרשת בן גוריון של דואר ישראל תושבים מאילת ועד באר שבע נותרו ללא מענה בערב כיפור''.