באר שבע נערכת לכיפור: מתי מתחיל ומסתיים הצום ולמה כדאי לשים לב?

יום הכיפורים תשפ''ד, שיחל מחר, ראשון, יצויין תחת היערכות של כוחות הביטחון, ההצלה ועם מזג אוויר רגיל לעונה
send whatsapp messsage send FB messsage
שדרות טוביהו בכיפור (צילום ארכיון: דני בלר)

יום כיפור תשפ"ד 2023, מתחיל ביום ראשון, ט' תשרי, 24 בספטמבר,  עם שקיעת החמה  ומסתיים למחרת, י' תשרי, 25 בספטמבר, בצאת הכוכבים.

כניסת כיפור 

באר שבע: 18:13
ירושלים: 17:54
תל אביב: 18:14
חיפה: 18:05

צאת הצום יום כיפור

באר שבע: 19:10
ירושלים: 19:09
תל אביב: בשעה 19:10
חיפה: 19:10

במהלך יום כיפור המשטרה, מד''א וצה''ל יעמדו בכוננות מוגברת, בשל התרעות לביצוע פיגועים במהלך החג ועל רקע המתיחות בגבול עזה. משרד הבט''ל אף קרא להמצאות אדם חמוש אחד לפחות בכל בית כנסת. תחנות המשטרה ומשמר הגבול פועלות במתכונת מיוחדת. מעבר ארז סגור וסגר הוטל על השטחים.

תחנות מד"א מתוגברות בחובשים ופאראמדיקים. כונני מד"א בבתים ובבתי הכנסת ישהו עם ציוד רפואי מציל חיים.  לקראת הצום מומלץ להרבות בשתייה ובמהלך הצום בשל החום הכבד, לשהות במקומות מוצלים וממוזגים ולהימנע מלצאת מהבית. 

בכל צורך רפואי יש לפנות למוקד 101 של מד"א באמצעות קו החרום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' שאף תזהה מידיית את מיקומו של המתקשר ותאפשר לקצר את זמני התגובה.

במד"א פונים לציבור לשמור על הנחיות משרד הבריאות, לאפשר לאמבולנסים, לניידות לטיפול נמרץ, לאופנועי מד"א ולרכבי הבימבולנס הנוסעים בנסיעת חירום תנועה חופשית ללא הפרעה.

מזג האוויר במהלך הצום: רגיל לעונה

בבאר שבע ובנגב ישררו בכיפור טמפרטורות רגילות לעונה - 33 מ''צ ביום, 18 מ''צ בלילה.

סכנת האופניים בכבישים

אחד החששות הגדולים בבאר שבע הוא לשלום הילדים שייסעו בכבישים הריקים, החשש הוא לא מרכבי ההצלה, הנוסעים במהלך כיפור למשימות מצילות חיים. אלא נוסעים תוך הפעלת סירנות ומדובר, בכל מקרה, בצוותים מיומנים היטב. אלא שבשנה שעברה התחילה תופעה של נסיעה מתריסה ברחבי העיר, של כלי רכב שנהגיהם נהגו בצורה המסכנת אותם ואת הציבור.

וידאו: תנועה בכבישי הנגב ביום כיפור לפני שנה (צילום: מצלמות נתיבי ישראל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
 הבעיה היא עם נהגים המבקשים להתריס ולנסוע דווקא בכיפור, בהם כאלה הבאים מחוץ לבאר שבע. במהלך כיפור 2022 הייתה תנועה דלילה, אך לא מעטה, בכבישי באר שבע, כפי שניתן לראות בתיעודים בכתבה (צלומים: מצלמות נתיבי ישראל, דני בלר)