הבחירות המוניציפליות בבאר שבע, 2023: דנילוביץ' ישאר על כסאו, הדרמה האמיתית תהיה הרכב המועצה

בעוד 39 ימים, יערכו הבחירות לרשויות המוניציפליות בארץ ובהן גם בעיר באר שבע. לראשונה, הבחירות יהיו רק למועצת העיר ולא יהיו מתמודדים מול ראש העיר המכהן רוביק דנילוביץ׳
send whatsapp messsage send FB messsage
ראשי הרשימות בבאר שבע

אתמול (חמישי 21.9) הסתיימה הגשת הרשימות לראשות העיר ולמועצת העיר, לאחר שבחודשים האחרונים צצו מתמודדים שחשבו להתמודד לראשות העיר בהם עדיאל חדד שניסה לקבץ סביבו אנשים שחושבים קצת אחרת ורצו לשנות את הדרך אותה מוביל דנילוביץ׳ מזה 15 שנה כראש עיר, ולאחריו ניסיון לטשטש את הבעיות ברשימת הליכוד בה התנגדו שהסגן החמישי בעיר שמעון בוקר ימשיך לכהן כראש הרשימה של הליכוד גם בבחירות אלו, על ידי הצהרה כי בוקר יתמודד לראשות.

מדובר בבחירות גורליות מעין כמותן לבאר שבע: על רקע מצב הביטחון בעיר, על רקע ההגירה השלילית לעבר יישובים בהם יש הנחות במס במסגרת חוקי הנגב והעובדה שהפרוייקטים הגדולים של צה''ל לא הביאו למעבר אוכלוסיות ‘’חזקות ואיכותיות'' לבאר שבע ושורה ארוכה של סוגיות פרנסה וחינוך. הבעיות האלה לא נעלמות מעיניי קברניטי העיר. למעשה, הן נידונות בישיבות המועצה וראש העירייה טורח להביא אותן אל שולחן הממשלה. בנושא חוקי הנגב, תתכן בשורה לתושבי באר שבע, אולי בחודשים הקרובים.

עם זאת, לא יהיו בחירות לראש העיר - וזאת לראשונה בתולדות באר שבע: איש לא הגיש מועמדות מול רוביק דנילוביץ'. שמעון בוקר ועדיאל חדד, שהתכוונו להתמודד לראשות העירייה, פרשו מהמירוץ, בוקר יתמודד רק למועצת העיר. 

דבר נוסף שאי אפשר להתעלם ממנו בבחירות האלה, הוא גילם הצעיר של מרבית המתמודדים. מדובר בדור פוליטי חדש, שגדל בעולם מתוחכם של רשתות חברתיות, עיצוב דעת קהל ואקטיביזם מגזרי. בניגוד לבחירות הקודמות, רואים יותר מגזרים מבקשים לקחת חלק פעיל בעשייה המקומית - להט''בים, ערבים, דור חדש ונחוש במגזר הדתי והחרדי.
 

הרשימות שהוגשו:

דרך חדשה  - בראשות רוביק דנילוביץ׳ שהוגשה גם להתמודדות לראשות העיר
רשימת ש''ס - בראשות הרב אושרי אביכזר
באר שבע ביתנו - בראשות ג׳ולי קייט
רשימת אור - בראשות משה ינאי
רשימה מאוחדת של עוצמה יהודית והציונות הדתית (טב) בראשות גדי מזוז ויאיר תורתי
רשימת קהילה - בראשות צח ברק (בתמיכת יש עתיד)
רשימת מחל בראשות אמנון כהן
רשימת גשר בראשות שמעון טובול 
רשימת 64 מנדטים בראשות שמעון בוקר
רשימת חוזה חדש לבארשבעים – בראשות עידו אטיאס 
רשימת ‘’עיר האבות'' בראשות לביא גוטקינד
רשימת ‘’קהילה'', בראשות צח ברק
רשימת שותפות - רשימה משותפת של ערבים ויהודים בראשות עו״ד שאחדה אבן בארי
רשימת ציר נאמן - בראשות נחום קרליץ

דרך חדשה בראשות רוביק דנילוביץ'
כיום לרשימתו של ראש עיריית באר שבע רוב ברור במועצת העיר. אמנם ראש העירייה לא יעמוד לבחירה, אך הוא עשה מהלכים להצעיר ולרענן את רשימתו ולמרות שהעניינים לכאורה ברורים באשר לעתידה הפוליטי של העיר, הוא נוקט במסע בחירות כאילו גם הוא עומד לבחירה. הוא ירצה לשמר את כוחו במועצה, על מנת לקדם את הנושאים החשובים לדעתו. 

 

דרך חדשה מגישים את הטפסים (צילום: דרך חדשה)ליכוד לא מלוכד
הליכוד התפצל לשני מחנות: הליכוד בראשות אמנון כהן (מחל) ומחנה 64 מנדטים בראשות שמעון בוקר. הליכוד כמפלגת שלטון בעיר בה הרוב הוא ימני שמצביע לממשלה רובו לפתק מחל לא ניחן בהצלחה מרובה בבחירות למועצת העיר מזה שנים, הסניף מפולג ולא מלוכד תחת מועמד מוסכם מזה שנים ארוכות. מאבקים פנימיים גרמו לסכסוכים שבאו לידי ביטוי בחוסר רצון להצביע, הביאו את קהל המתפקדים לגרוף 2 מנדטים בלבד במועצת העיר. הפעם גם הקהל הזה מתפצל לשתי רשימות נפרדות, אחרי שלא נמצא מועמד מוסכם. 

ליכוד 64 מגישים את הטפסים (צילום: באדיבות הרשימה)
רשימת הליכוד בעיר באר שבע שסימנה מ.ח.ל בראשותו של עו״ד אמנון כהן, יחד עם חברי הליכוד  אביעד שמלה, אביב סבג,  חיים חדאד ורותם מרציאנו (צילום: באדיבות הרשימה)רשימה יחידה בראשות אישה – ג׳ולי קייט / באר שבע ביתנו
כח נשי, ליברליות, נגיעה בנקודות הכואבות של התושבים עם תוכניות פעולה לביטחון אישי, קידום עסקים, רווחת בעלי החיים ורווחת התושבים. ג'ולי קייט, העומדת בראש הרשימה, היא עו''ס ופעילה ציבורית, לזכותה עשייה בבאר שבע, ביש/ראל ובחו''ל, לרבות בטיפ]ול בנפגעי טראומה. 

 

רשימתה של ג'ולי קייט, באר שבע ביתנו (צילום: יח''צ)

אן זה סוד כי העליות מברית המועצות וחבר העמים הביאו לגידול ופיתוח העיר בהם התמקמו העולים ועזרו בהתיישבות בעשורים האחרונים.

בבחירות לפני 2 קדנציות הכוח של מצביעי חבר העמים תפס 5 מושבים במועצת העיר עיר עם הגידול באוכלוסייה ועבודה נכונה של רשימה המחברת בין מועמדים מקצוות שונים אקדמאים, מסורתיים, אנשי עסקים ופעילים, רשימתה בולטת בשטח גם בקרב האוכלוסייה דוברת הרוסית וגם בקרב אוכלוסיות נוספות למרות השיוך למפלגת האם - ישראל ביתנו.
 

קלפי בבאר שבע בבחירות האחרונות (צילום: דני בלר)רשימת כן לביטחון 
רשימתו של יהודה בננו, שבחודשים האחרונים הציגה תוכנית למיגור הפשיעה בעיר עם רעיונות כמו סגירת הכניסות לעיר, הגיעה באיחור להגשת הרשימות בוועדה בעירייה, ללא מספיק חתימות וללא צ׳ק ביטחון להגשה. בשלב זה הרשימה נפסלה להתמודדות, אך ישנם ניסיונות להגיש ערעור. לדברי בננו, הבעיה בהגשה הייתה בשל חוסר ניסיון כפוליטיקאים, וכי הביאו צ'ק רגיל ולא צ'ק בנקאי. 


מצטרף ותיק למסע הבחירות
התמודדויות רבות למתמודד נחוש המגיע למערכות הבחירות הוא הרב נחום קרליץ שבכל מערכה מביא כמות הצבעות נמוכה (בבחירות הקודמות הצביעו עבורו 541 קולות),  אך בכל פעם ממציא את עצמו מחדש עם רשימה, רשימתו הפעם נקראת ''ציר נאמן'' ומונה 20 מתמודדים ובחמישיה הראשונה: 1. נחום קרליץ, יהודה הראל, מנחם אסייג, לב נעליק ומשה גרנדס.

בבחירות הקודמות קרליץ עתר כנגד תוצאות הבחירות (וזו לא הפעם הראשונה) אך בית המשפט קנס אותו ב-40,000 ש״ח. בעתירה זו הוקפאו כספי הבחירות במשרד הפנים למתמודדים האחרים באמצעותם תכננו לשלם לפעילים.

 

משה ינאי, רשימת אור, עם מקומות 2 ו-3 ברשימה, יוסי מואיל ואלי אוחיון (צילום עצמי)

משה ינאי – סיעת אור
רוב השאילתות והעניין במועצת העיר בשתי הקדנציות האחרונות היו מצידו של משה ינאי, הוא יצר את העניין בישיבות, הדיונים ואת האופוזיציה שאמורה להאיר את הנקודות שעל סדר היום.

ינאי מוערך בקרב ציבור בוחריו על עשייתו הציבורית, עזרה בענייני בירוקרטיה מול המוסדות הציבוריים בעיר ופותר בעיות לכל מי שפונה אליו.

ינאי הוא הוותיק מבין חברי המועצה, ובהתמודדותו הנוכחית רוצה להוכיח שכמות המנדטים שיביא תוביל אותו לשיתוף פעולה פורה גם בחיבור לרוביק ולסיוע מתוך הקואליציה לעשייה הרבה.

 

בכניסה לקלפיות בבבחירות האחרונות בבאר שבע (צילום: דני בלר)

רשימת קהילה, הראשות צח ברק
הרשימה מתמודדת במשבצת הליברלית בבאר שבע, שהתעוררה במערכת הבחירות הנוכחית. ברק הוא חבר במועצה היוצאת וקיבץ סביבו חברי רשימה המבקשים לקדם ענייני קהילה, חברה, כמו גם את ענייניה של קהילת הלהט''ב. 

 

רשימת קהילה, ברגע של נחת לקראת ראש השנה (צילום: סיעת קהילה)הקרב על הקול של הדתיים והמסורתיים

רשימת ש''ס מתחדשת ומתרעננת, לאחר שעופר כרדי העביר את השרביט לדור החדש לאחר 15 שנות עשייה ציבורית בהם כיהן כסגן ראש העיר ובראש הרשימה יעמוד הרב אושרי אביכזר, לאחר ההישג בשלושת סבבי הבחירות לראשות הממשלה, קהל הבוחרים הגדיל את הכח משמעותית. הרב אושרי אביכזר, הקים לפני 15 שנה את קהילת ״יגל אבי״ לקירוב, את רוב יומו משקיע בפעילות ציבורית ענפה ומוגדר כאחד מרבני הנוער המובילים בדרום.

הרשימה המאוחדת של עוצמה יהודית והציונות הדתית (טב) בראשות סגן ראש העיר הרב גדי מזוז הינה עוד חיבור מעניין, גם במישור הפוליטי. הרב גדי מזוז מוכר כמי שמעורב בענייני חינוך, קהילה ורווחה, מקובל מאוד בציבור הבאר שבעי וידוע כמי שמסייע לכל מי שפונה אליו. החיבור עם עוצמה יהודית עשוי להיות מעניין מבחינה פוליטית.

סיעת גשר בראשות שמעון טובול, מי שניהל את מוסדותיו של הרב בצרי למעלה מ-15 שנים, הינה סיעה נוספת המתמודדת על קול הקהל הבתי-מסורתי בבאר שבע. טובולן מעורה לא רק בענייני קהילה, אלא גם בסוגיות של ביטחון. טובול הוא סגן ראש עירייה במועצה היוצאת.

 

רשימת שותפות בעת הגשת הרשימות (צילום:  באדיבות הרשימה)לראשונה – מפלגה ערבית-יהודית תתמודד בבאר שבע (רשימת שותפות)

על פי הנתונים שבידי מערכת חדשות באר שבע והנגב, מתגוררים בבאר שבע כ- 6000 תושבים ערבים, בהם רופאים ואחיות בשירותי הרפואה, מהנדסים, אנשי מקצוע, סטודנטים ותושבים שעברו מהיישובים הבדואים לבאר שבע, בחיפוש אחר איכות חיים וביטחון. אנשי אקדמיה יהודים וערבים, פעילים ותושבים הקבצו יחדיו לראשונה בתולדות העיר, על מנת ליצור רשימה ליברלית שתספק מענה גם לצרכיהם בעיר.

רשימת ‘’חוזה חדש לבארשבעים''

מדובר באיחוד של שתי מפלגות - הבאר שבעים בראשות טימור מיכאלי וחוזה חדש בראשות עידו אטיאס. הרשימה המאוחדת הינה בעלת קו ליברלי, ומבקשת לקדם שורה ארוכה של נושאים חברתיים וקהילתיים בעיר. למיכאלי, בעבר איש מערך הדיגיטל של עיריית באר ולאחר מכן, פעיל בתחום השקיפות המוניציפלית. עידו אטיאס הוא ממובילי המאבק כנגד השינויים במערכת המשפט בנגב.

 

רשימת ‘’חוזה חדש לבארשבעים'' (צילום: אנא בראל)רשימת עיר האבות
לביא גוטקינד, עובד עירייה שהכריז על ריצה למועצה לפני מספר ימים. אחרי בירור מספר סוגיות, אתמול, חמישי בלילה, רשימתו אושרה סופית. גוטקינד מבקשת לקדם נושאים קהילתיים, לפעול למען שכונות העיר וחיזוק זהותה של בירת הנגב ברוחו של דוד בן גוריון.
 

צילום: דני בלרלסיכום:
בחירות אלו מוערכות כבחירות רדומות, אך כל פרובוקציה קטנה יכולה לעורר את הרשימות להסתער על המטרה, בעוד שבבחירות אלו אין הצבעה לראשות העיר, רוביק ורשימתו יאבקו על כל קול על מנת לשמור על יחס המושבים במועצה על מנת להמשיך לפעול ולפתח או לא.

רשימות קטנות הפועלות עבור אג׳נדות ממוקדות יהוו מצד אחד מעין לוחמי צדק עבור הבוחרים אך על מנת להשפיע יצטרכו להיות גם בקואליציה שהיא כמעט מקיר לקיר של רשימתו של דנילוביץ׳ לשתף פעולה בקידום העיר וגם לקבל חלק מדרישותיהם במהלך הקדנציה.

בבחירות אלו 3 רשימות בצד הליברלי שיאבקו ביניהם על כמות קטנה של בוחרים פוטנציאליים בבאר שבע, עיר ימנית ושמרנית, בה הצד השמאלי של המפה הפוליטית, החילונים, קהילת הלהט״ב וארגוני איכות הסביבה מהווים מיעוט.

שלוש רשימות נוספות מהוות את העוגן המסורתי, חרדי ודתי שידאגו לשמירת סטטוס קוו בצביון השמרני של העיר ושמירה על המסורת וערכי היהדות, בהן המאבק בחילול השבת.

אחוזי ההצבעות בבירת הנגב בבחירות המוניציפליות מגיעים לפחות מ-40 אחוזים (בבחירות הקודמות) - דבר המבטא סולידריות ואהבה לעשייה של ראש העיר ומצד שני, מבטאים את זה כי הרבה תושבים כלל לא מתעניינים בפוליטיקה.