סוף הקיץ? ממש לא: באר שבע לקראת גל חום חריג

41 מעלות בשישי, לקראת שבוע עם מעט מאוד הקלות בעומס החום. בעוד שביוון וספרד יורדים גשמי זעף, ישראל מקבלת גל חום חריג, אשר סופו אינו בטווח התחזית
send whatsapp messsage send FB messsage
סופה טרופית מעל הים התיכון. בישראל, גל חום קשה (צילום: NASA / נחלת הכלל)

לקראת שבוע לוהט: גל חום חריג יפקוד את ישראל בשבעת הימים הקרובים, סופו אינו נראה בטווח התחזית. מחר חמישי, הטמפרטורה תטפס ל38 מעלות וגם הלילות יהיו חמים. בשישי ישררו בבאר שבע 41 מעלות. בלילה ישאר מאוד חם, עם 27 מעלות. 

הקלה מסויימת תגיע בשבת והאמפטורה תעמוד על 37 מעלות. רק ביום ראשון הטמפרטורה תשוב להיות רגילה לעלונה ותעמוד על 33-22. מיום שני, חוזר ומתחמם, כאשר ביום שלישי הבא צפויות בבאר שבע 38 מעלות. 

בינתיים, ביוון ובספרד, ישנם אירועי גשם חזקים, עם מאות מילימטרים מדי יממה, הגורמים הצפות קשות. למה בישראל חם ואילו ביוון גשמי זעף? את יוון פוקדת מדיקן - סופה טרופית ים תיכונית. המדיקנים נוצרים במרכז הים התיכון בו שטח ימי רחב. המדיקנים מתפרקים ככל שנעים מזרחה, לכיוון ישראל, בשל הימצאות הרמה הברומטרית והאיים היבשתיים שמחלישים את מרכז הלחץ של הסופה.

למי שלא מכיר: סופה טרופית ים תיכונית (לפעמים נקראת "מדיקן", באנגלית Medicane: שילוב בין Mediterranean - הים התיכון, ל-Hurricane - הוריקן) היא תופעה מטאורולוגית נדירה המתרחשת בים התיכון. עקב האוויר היבש בים התיכון, הופעת סופה טרופית היא תופעה לא-מצויה, עם רק 99 סופות דמוי טרופיות מתועדות בין השנים 1948–2011, מרביתן מתפתחות באזור שמדרום-מזרח לאיטליה.

בשונה מהוריקן, סופה טרופית בים התיכון יכולה להתפתח גם כשטמפרטורת המים מתחת ל-26°C. התפתחות סופה טרופית מתרחשת בשני אזורים נפרדים של הים. האזור הראשון, האזור של מערב הים התיכון, בעל יותר סיכויים להיווצרות של סופה לעומת האזור השני, מהים היוני עד מזרח הים התיכון. הטפאוגרפיה ההררית של האזור מעלה קשיים נוספים למרות היותו נוח להתפתחות של מזג אוויר סוער, ורק עם סיבות מטאורולוגיות לא רגילות יכול להתפתח מדיקן.

מחקרים רבים על השפעת ההתחממות הגלובלית על סופות טרופיות ים תיכוניות הגיעו למסקנה שיופיעו סופות יותר אינטנסיביות. ישנן הוכחות שמדיקנים פגעו בחופי המזרח התיכון, אך במאות השנים האחרונות התנאים באזור השתנו, והתופעה לא שכיחה כל כך.

 

לא משנה איך תמדדו - יהיה חם (צילום: ehudg / תחת תנאי שימוש חופשי)בעיריית באר שבע פרסמו הנחיות לקראת גל החום החריג

בימים הקרובים צפוי בישראל גל חום קיצוני, שיימשך מספר ימים ויגרום לעומסי חום כבדים באזורים רבים, בכל רחבי הארץ. יש להימנע ככל האפשר מחשיפה לחום ולשמש בדגש על אוכלוסיות בסיכון בהן: קשישים, נכים, ילדים, אנשים עם צרכים מיוחדים ובנוסף בעלי חיים. ההקפדה על ההנחיות – מצילה חיים!

להלן המלצות לימים הקרובים:

• להקפיד על שתיה מרובה ובגדים קלים ומתאימים
• לשהות ככל הניתן במרחב ממוזג, מאוורר או מוצל
• להעדיף יציאה החוצה בשעות הבוקר המוקדמות או שעות אחה"צ המאוחרות 
• להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי
• להימנע מטיולים בשעות החמות ובכל מקרה להקפיד על כמות מים מספקת וכובע 
• להימנע מקיום פעילויות חוץ בשעות החום
• להרבות בהפסקות ובשתיה למי שנדרש לעבוד בחוץ (תברואה, חקלאות, בניין וכד').

יש לדאוג במיוחד לתינוקות וילדים קטנים, לקשישים, לחולים ולאנשים עם מוגבלויות. ולא לשכוח גם את בעלי החיים.

בעומס חום תיתכן אפשרות לפתח "מכת חום . במקרה של טמפרטורת גוף גבוהה מ-39.5 מעלות, עור אדום, חם ויבש (ללא הזעה), דופק מהיר, כאב ראש חזק, סחרחורת, בחילה, בלבול וירידה בהכרה – יש להתקשר למוקד חירום לקבלת טיפול באופן מיידי. עד להגעת העזרה יש להישאר באזור קריר ומוצל ולדאוג לקירור הגוף (מידע מפורט באתר משרד הבריאות.)

בימים החמים יש להקפיד שבעתיים על אי-שיכחת ילדים ברכב. לא נועלים את הרכב לפני שבודקים שכולם יצאו.

*בשל תנאי מזג האוויר הקיצוני, נציב כבאות והצלה לישראל הוציא צו האוסר על הדלקת אש בכל רחבי הארץ מהיום ועד ליום ראשון, 10/9/23 בשעה 08:00. הציבור מתבקש לגלות ערנות ולדווח ל-102 על כל אירוע של עשן ואש.

*הציבור מתבקש לא להפעיל מכשירים "זוללי חשמל" שאינם חיוניים, כגון מכונות כביסה, מייבשי כביסה ומדיחי כלים בין השעות 21:00-16:00