כבר לא בירת הנדל''ן: רבע ממכירת דירות המשקיעים בבאר שבע - במחירי הפסד

מוכרים בכל מחיר: נתונים מדאיגים בסקירת ענף הנדל''ן למגורים - רבעון ראשון לשנת 2023, שפרסם השבוע אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר
send whatsapp messsage send FB messsage
בניה בבאר שבע, נכסים להשכרה. המשקיעים יוצאים מהמשחק (צילומים: דני בלר)

‘’קניתי דירה בשכונת הפארק, אבל נתקעתי עם הדירה שלנו בשכונה י''א'', מספר אריה. ‘’הגיע רגע שכבר לא הייתה ברירה והייתי חייב למכור בכל מחיר'', מספר לחדשות באר שבע והנגב אריה, אשר השבוע  סוף סוף הצליח למצוא קונה לביתו. ‘’לפני חמש שנים חברים לעבודה יצאו מהשקעות בבנקים, בכל מיני קרנות וקנו  בתים, היה רושם שבאר שבע הפכת להיות בירת המשקיעים. מי שיכל, יצא בזמן. אתה לא יכול לסמוך רק על הסטודנטים והסטודנטים לא פראיירים. עברו הימים שאנשים שילמו כל סכום. גם השכירות בבאר שבע יקרה ואנשים עוברים לערים קרובות, שיש בהן הנחה במס''.
 


‘’בפילוח מכירות המשקיעים לפי ישובים  בולטות מספר ערים באזור הדרום עם שיעור גבוה יחסית של מכירות בהפסד, כאשר העיר באר שבע עצמה מובילה עם רבע מהדירות שנמכרו בה בהפסד הון ריאלי''
 עוד אומר לנו אריה, שהגיע עם המובילים לפנות ציוד מהדירה: ‘’כשאתה צריך לממש, אתה מוכר לבן אדם הראשון שבא עם הסכום הנכון. אין פה לא רגשות, לא ציונות, לא כלום. אתה לא רוצה להפסיד מעבר למה שכבר הפסדת''. לדבריו של אריה יש סימוכין גם במספרים בשטח: על פי סקירת ענף הנדל"ן למגורים - רבעון ראשון לשנת 2023, שפרסם השבוע אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, עולה כי  בפילוח מכירות המשקיעים לפי ישובים  בולטות מספר ערים באזור הדרום עם שיעור גבוה יחסית של מכירות בהפסד, כאשר העיר באר שבע עצמה מובילה עם רבע מהדירות שנמכרו בה בהפסד הון ריאלי. אם לפני 5 שנים המשקעים נהרו לבאר שבע לחפש בה את עסקת חייהם, המציאות היום הרבה יותר עגומה.

 

מוכרים דירות בהפסד: רבע מהעסקאות בבאר שבע (צילום: מתוך הסקירה)התהפכות מגמה בדימונה

דימונה, אשר הובילה את המכירות בהפסד ברבעון השני אשתקד (עם שיעור חריג של יותר משליש מהדירות שנמכרו בה בהפסד) רשמה ירידה משמעותית בשיעור הדירות שנמכרו בה בהפסד ברבעון הראשון השנה, כאשר שיעור זה עמד על 9% מהמכירות. על רקע נתון זה, במקביל לירידה החדה בשיעור הדירות שנמכרו בהפסד בדימונה, נרשמה ירידה חדה במספר הדירות שמכרו המשקיעים בעיר זו, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, בעוד שבעיר באר שבע  למשל נרשמה ירידה מתונה של %2 בלבד במכירות המשקיעים.

‘’לא ניתן לפסול על הסף את האפשרות לפיה הירידה המשמעותית בשיעור הדירות שנמכרו בהפסד בדימונה מבטאת בין היתר העדפה של בעלי דירות שמופסדים "על הנייר" בשלב זה להימנע ממכירה במחיר שיביא אותם ל"ממש" הפסד זה בפועל'', סבורים אנשי אגף הכלכלן הראשי.

גם בתל אביב היקרה המשקיעים בורחים

גם בתל אביב, בה הביקוש אדיר והמחירים הפכו בלתי אפשריים, מצויין בדוח כי באופן חריג, מאז הרבעון האחרון של 2021 , רכישות המשקיעים נמוכות באזור תל אביב מזה שבאזור באר שבע.  סך הדירות שרכשו המשקיעים ברבעון הראשון עמד על 3,103 דירות, הרמה הנמוכה ביותר מאז הרבעון השני של 2020 .

בכך הוסיפו רכישות המשקיעים לרשום ירידה חדה, זאת בהמשך לירידות שהחלו מאז הרבעון הראשון אשתקד(כל רבעון לעומת המקביל לו בשנה קודמת), עוד טרם החל בנק ישראל להעלות את הריבית במשק. נציין כי במהלך הרבעון האחרון של 2021 הועלה מס הרכישה על דירות להשקעה, עובדה אשר מצאה ביטוי ברמה חריגה של רכישות במהלך אותו רבעון, טרם העלאת המס (זו נכנסה לתוקף בסוף נובמבר 2021 ) וירידה חדה לאחריה.