הגרלת מענקים לדירת יד שניה: מה תוכלו לקנות בבאר שבע?

ההגרלה בתוכנית ''מענקים לרכישת דירות יד שנייה'' תפתח בסוף החודש: 1,000 הזוכים יקבלו מענק לרכישת דירה בפריפריה - שמחירה בין 300,000 ל-600,000 שקלים. מצאנו רק עשרות דירות בבאר שבע במחיר הזה - רובן ב-ד'
send whatsapp messsage send FB messsage
מבחר מיקומים שעומדים בקריטריונים לזכאים: שכונה ד', שכונה ג' ואפילו שכונה ה' (גוגל מפות)

ההגרלה במסגרת תוכנית "מענקים לרכישת דירות יד שנייה", המבוססת על החלטת ממשלה מס' 737, תפתח בסוף החודש. מטרת התכונית: להקל על חסרי דירה לרכוש דירות זולות מיד שנייה. במסגרת התוכנית יינתן לזכאים חסרי דירה שיזכו בהגרלה מענק מותנה בסך 50,000 שקלים לצורך רכישת דירה מיד שנייה בבנייה רוויה, שמחירה בין 300,000 שקלים עד 600,000 שקלים . בהגרלה יוגרלו 1,000 מענקים.  במחירים האלה, כל הדירות הן בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, בה עדיין נשארו נכסים זולים באיזורים עם ביקוש מועט.
 


איך נקבעו הקריטריונים? הוגי התוכנית עשו עבודת מטה במהלכה נמצא שאפשר למצוא דירות בטווח המחירים הזה. ביצוע עסקאות, הם מעריכים, תעיר את שוק הנדלן, שסובל מקיפאון.עם זאת, מדובר בפיילוט בלבד. במחירים האלה, אין דירות באיזורי הביקוש, שם עיקר הלחץ. באיזורי הפריפריה המבחר יותר גדול, אך מדוברבמקומות הרחוקים ממרכזים כלכליים או ממקורות תעסוקה. בבאר שבע, מתוך כ-60 דירות, 40 נמצאות בשכונה ד', לרוב דירות שמשקיעים מכרו אחרי שגילו שהתשואה בבאר שבע הרבה פחות מחלומית

 

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, אמר על התוכנית: "המטרה שלי היא לאפשר דיור בר השגה לכל הזוגות הצעירים ומשפחות מחוסרות דיור. 1,000 המשפחות שיזכו השנה ו-1,000 שיזכו בשנה הבאה, יקבלו מענק בגובה 50,000 שקלים לרכישת דירה ולזכות בקורת גג שבה יוכלו לבנות את עתיד משפחתם". על פי אתר מדל''ן, בבאר שבע יש 64 דירות במחיר של עד 600,000 שקלים, רובן בשכונה ד', בעיקר דירות חדר ושני חדרים. 

עם זאת, משרד השיכון מבהיר את התנאים לזכאות:  זוג נשוי או זוג ידוע בציבור בהתאם להגדרת משרד הבינוי והשיכון עם או בלי ילדים, ללא הגבלת גיל. יחידים (רווקים, גרושים אלמנים) מעל גיל 35.  הורה עם ילד אחד לפחות שהוא רווק וטרם מלאו לו 21 שנים. משפחה שבראשה עומד הורה עצמאי ("חד הורית") עם ילד אחד לפחות שטרם מלאו לו 21 שנים והוא רווק. על ההורה להציג הסכם גירושים שקיבל תוקף של פסק דין. זוגות העומדים להינשא: הזכאות מותנית בכך שהזוג עומד להתחתן עד 3 חודשים מיום הגשת בקשת הזכאות.  התוכנית מיועדת גם לנכים יחידים בני 21 ומעלה ונכים רתוקים לכיסא גלגלים.

כך למשל, מצאנו דירה ב-590,000 שקלים ברחוב יד ושם 24 בשכונה ג'. מדובר בדירה שבעליה ביקשו 620,000 שקלים ועתה הוא מתפשר במחיר. לפי גוגל מפות, מדובר בבניין הצמוד ללשכת הגיוס, באיזור בו מתגוררים לא מעט סטודנטים.

 

יד ושם 24 בבאר שבע (גוגל מפות)זוהי דירה בקומה 6, 2 חדרים, 55 מטרים. הבניין יחסית לשאר הבתים ברחוב, חדש. מרבית הבניה ברחוב היא בת 50 עד 60 שנה. הבניין עצמו נקי ומסודר, הסביבה היא אוכלוסיה ותיקה באיזור שקט של שכונה ג'.

ברחוב אליהו הנביא 2, בשכונה ד', מצאנו דירה ב-600,000 שקלים בדיוק: 2.5 חדרים, קומה 8 מתוך 11. 

 

רחוב אליהו הנביא 2, באר שבע (גוגל מפות)מדובר בבניין הגבוה במרכז גילת, בו מתגוררים עולים רבים ויוצאי חבר העמים. הבניין נמצא מעל מרכז חנויות, במרכז מסחרי ותיק בבאר שבע. האוכלוסיה בסביבה היא תערובת של תושבים ותיקים, מבוגרים וסטודנטים השוכרים דירות בגלל הקרבה לאוניברסיטה.  עם זאת, תושבים בסביבה עימם שוחחנו, מתלוננים על הזנחה בשכונה, למרות שלפני מספר שנים נעשה במקום מהלך של שיפוץ מרכז גילת הוותיק. בבניין זה ישנן עוד דירות למכירה, בטווח מחירים דומה. 

אם רוצים לצאת משכונה ד', המבחר קטן יותר. בשכונה ה' מצאנו דירה בודדת במחיר הזה, ברחבת מינץ. דירת 50 מ''ר, שני חדרים, בקומה ראשונה מתוך ארבע, בבניין שלא צויינה כתובתו, אך כן שהוא על במינץ - על דרך מצדה. 

 

רחבת מינץ על דרך מצדה (צילום: גוגל מפות)גם כאן, מדובר בבניין ותיק, הפונה לרחבת מינץ. הבניה במקום היא מאמצע-סוף שנות השבעים. בבניינים הפונים לצומת מצדה שמשון היו בזמנו מעט דירות שירות של צה''ל, ללינת אנשי קבע ששירתו קרוב לבאר שבע. הבניין קרוב לתחנת אוטובוס ובמרחק הליכה בפארק החייל האוסטרלי. 

ב-499,000 שקלים מצאו בשכונה ו'  דירת חדר ברחוב מבצע עובדה. זאת דירת 25 מ''ר בקומה רביעית. 

 

מבצע עובדה 20 (צילום: גוגל מפות)הדירה קרובה למרכז חנויות, לגן הציבורי ע''ש עוזי פרץ ולדרך מצדה. 

‘’להעיר את שוק הנדל''ן''

איך נקבעו הקריטריונים? הוגי התוכנית עשו עבודת מטה במהלכה נמצא שאפשר למצוא דירות בטווח המחירים הזה. ביצוע עסקאות, הם מעריכים, יעיר את שוק הנדלן, שסובל מקיפאון על רקע המיתון בכלכלה הישראלית. עם זאת, מדובר בפיילוט בלבד. במחירים האלה, אין דירות באיזורי הביקוש, בהם עיקר הלחץ. באיזורי הפריפריה המבחר יותר גדול, אך מדוברבמקומות הרחוקים ממרכזים כלכליים או ממקורות תעסוקה. בבאר שבע, מתוך כ-60 דירות העומדות בקריטריונים, 40 נמצאות בשכונה ד', לרוב דירות שמשקיעים מכרו אחרי שגילו שהתשואה בבאר שבע הרבה פחות מחלומית. 

משפחה תתקשה לגדל ילדים בדירת 55 מ''ר, אם כי רבים בבאר שבע יספרו שההורים והסבים גרו בדירות כאלה במסגרת הדיור הציבורי בשנות השישים והשבעים. המענק לזוכים בהגרלה עומד על 50,000 שקלים, כאשר פירוש הדבר שהם צריכים לגייס עוד כחצי מיליון שקלים, בתנאי הריבית של היום, על מנת לרכוש את הדירה.

האם העסקה כדאית? זו המשכנתא שתשלמו - והיא יקרה להחריד

האם זה כדאי? ניגשנו למחשבון המשכנתא, במקרה זה של בנק הפועלים. הפריסה הרחבה ביותר היא ל-30 שנה. מעתה ועד לשנת 2053, המשפחה תשלם, עבור משכנתא של חצי מיליון שקלים על פי מסלול משכנתא לא צמודה סכום של 2,669 שקלים לחודש. בסיכומו של דבר, במסלול הזה, היא תשלם מאוד ביוקר: סך ההחזר הכולל עומד על 960,786 שקלים. זהוי למעשה האפשרות הזולה ביותר, במצב הריבית כיום. האפשרויות האחרות מקפיצות את ההחזר החודשי ליותר מ-3,000 שקלים - וכל זאת על רקע חוסר הוודאות הכלכלית בשל החקיקה המשפטית.  בפחות מהסכום הזה אפשר לשכור דירות גדולות יותר (ברחוב הצבי בשכונה ה' למשל).