גל חום קיצוני - וקצר, סיכוי לגשם בדרום

בשבת תחול התחממות ניכרת, לקראת שיא גל החום ביום ראשון, אז ישררו בבאר שבע כ-40 מעלות - עם סיכוי לגשם קל
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Rosy from Pixabay

גל חום קיצוני בדרך לישראל, אך בניגוד לקראון, מדובר בגל חום יחסית קצר, אחרי יחזרו לשרור טמפרטורות רגילות לעונה. מחר, שבת, תחול עלייה ניכרת בטמפרטורות בעיקר בהרים ובפנים הארץ ויתפתחו תנאי שרב. לאורך החוף יעשה הביל. צפויה הכבדה ניכרת בעומסי החום, וברוב אזורי הארץ ישררו עומסי חום כבדים עד קיצוניים. משעות הצהריים הרוחות הצפוניות יתחזקו לאורך החוף. בנגב יהיה חם ויבש, עם טמפרטורות של 35-22 מ''צ. 

שיא גל החום יגיע ביום ראשון: בבאר שבע הטמפרטורה תגיע לשיא של 39 מ''צ ביום ו-23 מ''צ בלילה. ביום שני תחול ירידה קלה בטמפרטורות ותורגש הקלת מה בעומסי החום אך עדיין ישרור עומס חום כבד עד קיצוני ברוב האזורים. הלילות יעשו חמים והלחות תעלה. בהמשך השבוע ישובו לשרור טמפרטורות רגילות לעונה: 34 מ''צ ביום, 23מ''צ בלילה. 

גל החום הקיצוני שיפקוד אותנו בימי ראשון ושני אינו אופייני לעונה, אלא לעונות מעבר. 

המלצות למניעת פגיעות חום
ההגנה הטובה ביותר כנגד נזקי החום - היא מניעה. יש לעקוב אחר תחזיות מזג האוויר ולהיערך בהתאם.  באזור השפלה ורצועת החוף יש לשים לב לא רק לטמפרטורה אלא גם לעומס החום – מדד המשלב חום ולחות.

יצירת סביבה קרירה
בשעות השיא של החום מומלץ לשהות במקום שיש בו מיזוג אויר. זוהי הדרך הטובה ביותר לקירור הבית. אין צורך להפעיל את המזגן בכל שעות היממה, אבל חשוב לעשות זאת בשעות שיא החום. במקומות בהם אין מיזוג אויר, מומלץ לשהות מספר שעות במקום ציבורי ממוזג, ולצמצם את משך השהיה בחום.

מאווררים יכולים להקל על תחושת החום, אך כאשר טמפרטורת הסביבה היא מעל 35 מעלות צלזיוס, אין ביכולתם לקרר את הגוף או להגן מפני פגיעה בריאותית.
מומלץ בשעות החום להגיף תריסים או וילונות, כדי לצמצם את חדירת קרינת השמש, אך להשאיר את הבית מאוורר. תריסים מוגפים יכולים להוריד את חדירת החום לדירה בכ-80%.
רחצה במים קרירים במקלחת או אמבטיה עוזרת בקירור הגוף.
רצוי ללבוש בגדים בהירים, קלים ונוחים.

מכת חום (Heat Stroke) - פגיעה בריאותית חמורה ביותר מחום

מתרחשת כאשר הגוף לא מסוגל לקרר את עצמו בסביבה החמה: מנגנון ההזעה אינו יעיל, וטמפרטורת הגוף עולה במהירות, לעתים מעל ל-41 מעלות צלזיוס בתוך רבע שעה.  במצב זה עלולה להיות פגיעה במערכת העצבים ובמערכות חיוניות אחרות בגוף. מכת חום עלולה לגרום למוות או נכות תמידית, אם לא יינתן טיפול מיידי. הסיכון לפתח "מכת חום" גבוה יותר בגיל המבוגר, בגילאי 0 עד 4, בחולים במחלות לב וכלי דם, באנשים הסובלים מהשמנת יתר, בחולים במחלות כרוניות אחרות, במטופלים בתרופות מסוימות, ובעת מחלה חריפה או התייבשות.

סימנים:

טמפרטורת גוף גבוהה מ-39.5 מעלות צלזיוס
עור אדום, חם ויבש (ללא הזעה)
דופק מהיר
כאב ראש חזק (כולל הרגשה של "דפיקות הלב" בראש)
סחרחורת, בחילה, בלבול, ירידה בהכרה

טיפול:

העברת הנפגע במהירות לבית החולים
עד להגעת העזרה, מיקום הנפגע באזור קריר ומוצל ולקירורו אותו (כגון במגבות רטובות)
אזהרה: במכת חום - אסור לתת לנפגע לשתות! הטיפול בנוזלים יעשה דרך הווריד, על ידי הצוות הרפואי

תשישות חום (Heat Exhaustion) - מצב מתון יותר של פגיעה מחום

מצב העלול להתפתח לאחר חשיפה לחום במשך מספר ימים בהיעדר שתיה מספקת. 
הסיכון גבוה במיוחד בגיל המבוגר, באלה הסובלים מיתר לחץ דם ובאנשים שעשו מאמץ גופני בסביבה חמה.

סימנים:

הזעה מרובה, עור קר ולח

חיוורון, סחרחורת, ונטיה להתעלפות

כאבי שרירים, עייפות, חולשה

כאבי ראש

בחילה או הקאות

דופק מהיר וחלש ונשימות מהירות ושטחיות

טמפרטורת גוף יכולה להיות בתחום התקין

ללא טיפול - המצב עלול להידרדר למכת חום.

טיפול:

מנוחה באזור קריר, ושחרור בגדים לוחצים

קירור הגוף (כגון במגבות רטובות)

קירור הסביבה או מעבר למקום ממוזג

שתיה בלגימות קטנות מים או שתיה קלה אחרת

מעקב אחר המצב. אם יש החמרה, כגון הקאה, ירידה בערנות או בלבול - יש לפנות מיידית לעזרה רפואית.

צו איסור הדלקת אש בפארקים

צו איסור הדלקת אש בפארקים, יערות ושטחים פתוחים בימים ראשון ושני בשל תנאים קיצוניים המעלים את הסבירותן להתרחשות דליקות.

נציב כבאות והצלה לישראל רב טפסר אייל כספי סיים לפני זמן קצר הערכת מצב לבחינת מוכנות הזרוע המבצעית למזג האוויר הקיצון שישרור בתחילת השבוע ויאופיין בעומסי חום כבדים ומזג אוויר חם ויבש עד שרבי בהרים ובפנים הארץ והביל במישור החוף.   הצו הוצא בשל תנאים קיצוניים המעלים את הסבירות להתרחשות דליקות והוא אוסר על הדלקת מדורות, לרבות הבערת אש בשטחים פתוחים בכל רחבי הארץ.  תוקף הצו ביום ראשון 13.08.2023 (כ"ו באב, התשפ"ג) החל משעה 08:00 ועד ליום שני 14.08.2023 (כ"ז באב, התשפ"ג) בשעה 23:59.

למען הסר ספק יובהר כי איסור כללי זה כולל איסור על הבערת אש כמשמעותה בתקנות, לרבות עבודות טכניות היוצרות הבערה או אש גלויה בשטח פתוח ושריפת צמחים וגזם.

על פי תחזית  השרות המטאורולוגי בתחילת השבוע ישררו ברוב אזורי הארץ עומסי חום כבדים עד קיצוניים   וכבר מחר (ששבת ) תחול עלייה משמעותית בעומס החום שיגיע לשיאו ביום ראשון עם טמפ' של 35-40 מעלות בהרים,40 מעלות ויותר ברמת הגולן ובעמקי המזרח.

בתום הערכת המצב הנחה הנציב כספי כי מרכזי השליטה והכוחות המבצעיים יתוגברו ויהיו בדריכות מרבית.  הצוותים יקיימו סיורים ממונעים ויפתחו נקודות הזנקה קדמיות בפארקים, ביערות ובשטחים עם היסטוריה גזרתית.

טייסת הכיבוי האווירית "אלעד" תעמוד בכוננות מלאה ומשעות הבוקר ביום א' תבצע פטרולים אוויריים יזומים לאיתור מוקדי אש בליווי מערך הרחפנים.

מתחילת עונת הקיץ התמודד מערך כבאות והצלה עם  ארבע (4) מערכות ימי קיצון שאופיינו בעומסי חום כבדים וטמפרטורות חריגות במהלכן התחוללו מאות שריפות ביממה, בפריסה רב זירתית שחייבו מענה מבצעי מהיר ונחוש מן הקרקע והאוויר למניעת התפשטות השריפות ליישובים תוך סיכון חיי אדם, רכוש ופגיעה בערכי טבע.

היענות הציבור להנחיות הצו וההקפדה על הוראות הבטיחות של גופי החירום סייעה לכוחות למקד מאמץ מבצעי ולבלום במהירות התפשטות שריפות מסכנות חיים.
  
הציבור מתבקש לגלות ערנות ולדווח למוקד-102 על כל אירוע או חשש לשריפה בשל תנאי מזג אויר הקיצון.