''חוק הפרוטקשן'' עבר בכנסת: האם הוא ירתיע את העבריינים בנגב?

עונשי מינימום של שנתיים לסחטנים, מרחב פעולה מוגדל למשטרה - שתוכל לחקור מקרי סחיטה ללא תלונת הקורבנות, בנגב מצפים לראות כמה עבריינים יוכנסו לכלא
send whatsapp messsage send FB messsage
ח''ג אלמוג כהן עם אישור החוק, הערב (צילום: דוברות ח''כ לאמוג כהן)

חוק הפרוטקשן, הקובע עונש מאסר מינימום של שנתיים למורשעים בגביית דמי חסות, עבר הערב, ראשון, בכנסת. גביית דמי חסות תוגדר כעבירה רשמית בספר החוקים, דבר שיעזור באכיפה כנגד תופעות הפרוטקשן. החוק החדש קובע ענישה מינימלית עבור גביית דמי חסות (פרוטקשין) ובכך פוגע באופן משמעותי בעבריין המנצל מצוקה של אדם החושש מפגיעה בגופו או ברכושו. החוק יאפשר גם למשטרה לפתוח בחקירה גם בלי שקורבן יתלונן. 

כנגד העבריינים הוחמרה הענישה הכלכלית: בנוסף לרף ענישה מינימלי החוק יאפשר חילוט רכוש של העבריין בגובה העבירה ובכך מבצע העבירה ייפגע אנושות ורכושו יעוקל ויעבור לאוצר המדינה. חידוש נוסף הינו שהחוק יהיה בעל חזקה משפטית המאפשרת פתיחת חקירה משטרתית ללא תלונה או הוכחה ודאית, אלא עפ"י רצף הוכחות שהתמורה שניתנה הינה בלתי סבירה ונבעה מתוך מצוקה של האדם.

ח''כ אלמוג כהן, יוזם החוק, אמר: ‘’ כידוע, ״צינור החמצן״ הפיננסי של ארגוני הטרור הפלילי הוא גביית דמי החסות.  חקיקה אגרסיבית זו תאפשר לגופי האכיפה לבוא חשבון עם אותם קרטלים, לאחר שנים רבות בהם חמקו מאימת הדין. אני מודה לשותפי לדרך, ח״כ יצחק קרויזר ולשר לבל״מ איתמר בן גביר על הסיוע והשותפות לאורך הדרך''.

בבאר שבע אמנם בירכו על החוק, אך גם ביקשו לראות אם יהיו לו שיניים: ‘’אנשים בנגב הגיעו למצב בו מעדיפים לשלם ‘’דמי שמירה'' כביכול ולא להסתבך עם החמולה של הגנב. משלמים את הכמה מאות שקלים בחודש, אם זה עסק קטן, במקום לערב משטרה. אנשים פוחדים. אצלנו הקטנים זה ככה, אז מע יגידו קבלנים?'', אומר בעל עסק שבקש להישאר בעילום שם. ‘’אם המשטרה יכול  לפתוח בחקירה בלי תלונה, הלוואי ותצליח להביא לענישה של הנבלות האלה. אני מחכה לעבריין הראשון שישלח לכלא. שנתיים מינימום זה לא הרבה. הנבלות האלה הורסים לנו את החיים''.