100 ימים לבחירות המקומיות: הסכנות, המוקשים והנעלמים במועצת העיר באר שבע

אלה לא יהיו בחירות רגילות: העובדה שאיש לא יתמודד מול רוביק דנילוביץ', עלולה להביא לשאננות שתשנה את פני המועצה - והעיר באר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
מועצת העיר באר שבע (צילום: מערכת חדשות באר שבע והנגב)

 

100 ימים לבחירות המקומיות – שהפעם יערכו במציאות שונה בתכלית מקודמותיהן. על פי המסתמן, לראשונה בתולדותיה, בבאר שבע יהיה מועמד אחד לראשות העירייה, ראש העירייה המכהן, רוביק דנילוביץ', אשר בקדנציה הנוכחית יש לו רוב במועצת העיר וקואליציה כמעט מקיר לקיר (למעט חבר המועצה משה ינאי). במועצה הבאה צפויים שינויים רבים.

הסיפור בבאר שבע יהיה במועצת העיר – כאשר לאחוז ההצבעה ביום הבחירות תהיה השפעה מכריעה לא רק על דמותה של מועצת העיר בשנים הקרובות, אלא גם דמותה של העיר באר שבע.

‘’דרך חדשה''

נתחיל מהרשימות למועצה:  ב''דרך חדשה של רוביק דנילוביץ'' יהיה ריענון שורות. טל אל על הודיע לא מכבר על פרישה מהחיים הפוליטיים.  אילנה גינזבורג עוברת להתגורר בלהבים ובשל כך לא תוכל להתמודד בבאר שבע. גם אברהם ויינברגר צפוי להודיע על פרישתו.

מנכ''ל כיוונים דהיום, שלומי נומה  צפוי להיכנס לחיים הפוליטיים, כשהוא מביא עימו ניסיון רב בעבודה ציבורית, בחינוך, בתרבות וזוכה להערכה רבה על עשייתו.

 

מועצת העיר באר שבע (צילום: קובי סהר)

לרשימתו של דנילוביץ' עשוי להצטרף חבר בקהילת הלהט''ב – אך עניין זה בסימן שאלה, לאור האווירה הציבורית בבאר שבע. גם רשימות אחרות אינן מדברות על קהילת הלהט''ב כחלק מהאג'נדה שלהם או משבצות חבר מהקהילה במקום ריאלי. אחרי שנים של פתיחות יחסית בנושא בבאר שבע, העיר נסוגה ביחסה לקהילה, במיוחד על רקע פוליטי.

ש''ס: נהנים מקהל נאמן - ומספרי ברזל בכמות המצביעים

מי שמנוסים בהגעה לקהל שלהם ונהנים מ''מספר ברזל'' של מצביעים, הם ש''ס: עופר  כראדי נחשב לפוליטיקאי מנוסה ו-וותיק, שיודע להגיע לקהלי היעד ומעורה היטב בעשייה קהילתית. כראדי הוא גם אחד הוותיקים במועצה.

 

עופר כראדי (צילום: יח''צ)באר שבע ביתנו: ג'ולי קייט, האישה היחידה שמתמודדת בראשות רשימה בבאר שבע

ג'ולי קייט תוביל את רשימת באר שבע ביתנו, מבית ישראל ביתנו. היא גם האישה היחידה בראש רשימה למועצת העיר באר שבע. באר שבע ביתנו נהנית מתמיכה גדולה. כיום לבאר שבע ביתנו נציג אחד במועצת העיר ויאצ'סלב רוזנברג. ג'ולי קייט תנסה להגדיל את מספר המושבים של הרשימה, משימה לא בלתי אפשרית. קייט היא עובדת סוציאלית, מעורבת היטב בעשייה הקהילתית, בקידום ענייני השכונות, יוצאי חבר העמים, ענייני רווחה והעסקים בבאר שבע.

 

עו''ס ג'ולי קייט (צילום: יח''צ)למי יצביע הקהל החרדי? שאלת גשר ודגל התורה של שמעון טובול

סגן ראש העיר שמעון טובול, מסיעת גשר – עשוי להתמודד במסגרת רשימת דגל התורה. כיום לרשימה שני חברי מועצה (השני הוא משה בן זקן). בבחירות הקודמות חלק ממצביעי הקריה החרדית תמכו בו ונוצר מצב שגשר קיבלה שני מנדטים וש''ס שני מנדטים. כמו כן הצביעו למענה רבים ממי שתמכו ועזרו בעמותת נאיר. 

 

שמעון טובול (צילום: מגזין ברנז'ה)הארגון נוסד על ידי ובראשות איש הציבור והפעיל החברתי יאיר שושן. הפעם המצב ישתנה ויאיר שושן עשוי להצטרף לרשימתו של דנילוביץ'. בקרייה החרדית ובקרבתו של הרב בצרי יצטרכו במקרה זה להחליט במי לתמוך. טובול נהנה בין היתר מתמיכת הציבור החרדי בבאר שבע ומאנשי חב''ד בעיר. עמיתיו למועצה מתארים אותו כאיש ציבור נמרץ ונעים הליכות.

האופוזיציונר הוותיק במועצה: משה ינאי מקווה להתחזק

חבר מועצה ותיק נוסף מבקש את אמון המצביעים: משה ינאי, האופוזיציונר היחיד והוותיק במועצה. בפעם הקודמת הוא התמודד לראשות עיריית באר שבע, הפעם הוא יכוון את מאמציו למועצה בלבד וינסה להחזיר לעצמו את המנדט שאבד לו עם פרישתה יסמין פרידמן מסיעת אור לסיעה עצמאית ‘’יש עתיד''. ברגע שהפכה לח''כית,  צח ברק תפס את מקומה במועצה. ינאי נתפס כאוזן הקשבת של התושבים, בענייניהם מול הרשות והתאגידים העירוניים. בשתי הישיבות האחרונות ינאי מוביל קו ביקורתי כלפי חב''ד בבאר שבע, בטענה כי הארגון ''משתלט'' לכאורה על העיר וכי הוא ''לא שונא את חב''ד'' אך מביא קולות תושבים המלינים את השתלטות, לדעתם, של הארגון על השיח הדתי בעיר.

 

משה ינאי (צילום: דיאגוו מיטלברג)הליכוד לא מתלכד, האם יערכו פריימריז או שיובא מועמד חיצוני?

באר שבע הינה עיר ליכודית, אך בסניף הליכוד המקומי לא מצליחים ללכד את השורות, גם לא לקראת הבחירות המקומיות והמפלגה לא מצליחה לממש את כוחה האלקטורלי במנדטים למועצה. הסניף המקומי גם לא הצליח להביא לבחירת חבר כנסת מבאר שבע, דבר שלמשל קרה ב''יש עתיד''. שמעון בוקר שקל להתמודד לראשות העירייה, אך ככל הנראה, ויתר על הרעיון לעת עתה. אחד הצעדים שנבחנו בליכוד הוא הנצחת מועמד חיצוני (אמנון כהן הוא אחד השמות שעלה בסביבה הליכודית).

 

סגן ראש עיריית באר שבע, שמעון בוקר (צילום: דודו גרינשפן

ד''ר רותי פרנקל, מהליכוד, הזוכה להערכה רבה, אהודה ומקובלת על כלל הציבור בבאר שבע, תודיע על פרישתה מהמועצה, אחרי שנים ארוכות של עשיה. היא אמנם פורשת מהמועצה, אך לא מהעשייה הציבורית הענפה, לטובת כלל הציבור, עשיה שהיא ברובה בהתנדבות ובאהבה רבה.

שני צעירים מתמודדים על המחנה ליברלי בעיר: עידו אטיאס וטימור מיכאלי

דמות חדשה בפוליטיקה המקומית נכנסת למירוץ עם סיכויים לא רעים לנגוס ברשימות אחרות:  עידו אטיאס, ממובילי המחאה נגד השינויים במערכת המשפט, מאגד סביבו את קהל הסטודנטים, הצעירים, המאבק ביוקר השכירות, כאשר אליו חוברת גם קהילת הלהט''ב בבאר שבע. קהילת הלהט''ב חברה במישור הארצי למחאה כנגד הרפורמה, שעלולה לפגוע בזכויותיה ובמישור המקומי, מחפשת כתובת ייצוגית דומה. אטיאס עשוי לרכז סביבו חלק מהמצביעים הליברליים בבאר שבע.

 

עידו אטיאס (צילום: עצמי)

בגזרה הליברלית, הקטנה יחסית בבאר שבע, שנתפסת כעיר ימנית-מסורתית, מתמודד נוסף: טימור מיכאלי. כמו אטיאס, גם הוא עשה את הצעד מהעשייה הציבורית (מיכאלי הקים את הלובי המקומי, להגברת השקיפות בנעשה בעיריית באר שבע). מיכאלי, בן 28, פעיל חברתי מקומי בבאר שבע, הכריז ביום רביעי האחרון על הקמת מפלגה מקומית חדשה של צעירים תושבי העיר, אשר תתמודד למועצת העיר באר שבע בבחירות המוניציפליות הקרובות, שיתקיימו ב-31 באוקטובר השנה.

 

טימור מיכאלי (צילום: יח''צ)אג'נדה ביטחונית: יהודה בננו ויוחאי אבי פרץ אומרים ‘’כן לביטחון''

יהודה בננו ויוחאי אבי פרץ מובילים ברשימה שלהם, ''כן לביטחון'', את האג'נדה הביטחונית, אחד הנושאים שהכי מעסיקים את תושבי באר שבע. בננו החל בימים האחרונים בפעילות נמרצת של פגישות שטח עם תושבים, לדרוש שקיפות באשר לנושא היטל הביטחון בבאר שבע ומתנהל בצורה מאוד ערה ברשתות החברתיות. על יוחאי אבי פרץ הופץ כאיול הוא עובר לרשימתו של דנילוביץ'. פרץ מכחיש בצורה נמרצת: ‘’בניגוד לגל השמועות, אין לי כוונה לעבור לאף מפלגה אחרת. אני תומך באופן מלא במפלגת "כן לביטחון" בראשות יהודה בננו למועצת העיר, ואסייע בכל מה שיידרש כדי להביא למועצה מגוונת ופעילה לטובת תושבי ותושבות באר שבע".

 

יהודה בננו (צילום: יח''צ)

הרב גדי מזוז: האם יוביל את עוצמה יהודית בבאר שבע?

סגן ראש עיריית באר שבע, הרב גדי מזוז, אמור לחבור לרשימת עוצמה יהודית-הציונות הדתית, כך אומרים בסביבתו. הרב מזוז נחשב לאיש ציבור אהוב ומקובל, כאשר ההערכה כלפיו חוצה מחנות פוליטיים. הוא מעורב בעשייה הציבורית, במיוחד בתחום הרווחה. נועם הליכותיו ויכולתו לגשר ולפייס בין בני אדם, עומדים לזכותו.

 

הרב גדי מזוז, סגן ראש עיריית באר שבע, נואם באירוע בעיר (צילום: פייסבוק אישי)לפני מספר חודשים נערך בבאר שבע כנס השקה של הבחירות המוניציפליות של עוצמה יהודית, מאחר ובאר שבע נחשבת לאחד המעוזים של המפלגה והיא רוצה למקסם את כוחה בבחירות למועצת העיר. אלא שהעימותים הפנימיים בתוך המפלגה מונעים ממנה להתקדם בנושא.

במקביל, ישנה אכזבה רבה בנגב ובייחוד בבאר שבע, מהמפלגה. כל האבטחות למשילות, לביטחון, למיגור הפשיעה התרסקו – כאשר הבטחות הבחירות פגשו את המציאות המורכבת של הנגב.

עדיאל חדד עשוי להתמודד למועצה בלבד - ויאסור לתלות דגלי גאווה בבאר שבע

מי שלא נראה בשטח הוא עדיאל חדד, שהכריז על התמודדותו לתפקיד ראש עיריית באר שבע, אך פרש כשהבין שלא יוכל להתמודד מול הפופולריות של דנילוביץ. חדד, איש קבע בדרגת סגן אלוף, בעל עמדות שמרניות, הצהיר בראיון לחדשות באר שבע והנגב, כי אם ייבחר ישמור על הסטטוס קוו בעיר, אך גם הבהיר כי ימנע לתלות גדלי גאווה בבאר שבע. ''הדגל היחידי שייתלה בבאר שבע הוא דגל ישראל'', אמר. בראיון סיפר כי אין ברשותו משאבים כלכליים רבים וכי הוא מאמין שכסף בשמע בחירות לא קובע הצלחה.

נכון לכתיבת שורות אלה, הפוסט האחרון בעמוד הפייסבוק שלו הוא מלפני חודש ועוסק בכך שבאר שבע בדרך להיות עיר מעורבת ושזה ''או חדד או מסגד''.

 

עדיאל חדד (צילום: אלבום פרטי)

חודשיים לסגירת הרשימות: הכל פתוח, שום דבר לא בטוח

המועד הקובע הוא יום סגירת הרשימות.  ביולי 2023 שונה חוק הרשויות המקומיות ששינה את מועד שליפת פנקס הבחירות הקובע, מ40 ל-47 יום לפני הבחירות וכן את מועד הגשת הרשימות מ-34 ל-40 לפני הבחירות. עד אז, המועמדים עדיין יכולים לעשות שיבוצים ומועמדים יכולים אפילו לעבור מרשימה לרשימה, דבר שעשוי-עלול לקרות בבאר שבע.

בחירות גורליות, תחת מציאות פוליטית וחברתית מורכבת

הבחירות הנוכחיות אינן דומות לאף מערכת בחירות קודמת גם בשל העובדה כי מסתמן, לפחות כפי שזה נראה עכשיו, שלא יהיו מועמדים לתפקיד ראשות העירייה ובמקרה זה דנילוביץ' יישאר ראש עירייה לקדנציה נוספת – מצב שלא היה מעולם בבאר שבע. בעוד שכסאו מובטח, מה שלא מובטח הוא הרכב המועצה. העובדה שהקואליציה העירונית מונה רק חבר אופוזיציה בודד, שהצבעות מועברות פה אחד, שישיבות המועצה נמשכות לרוב שעה ללא התנגדויות – הופך את חברי המועצה ללא בולטים, יש הטוענים – לניצבים בסרט.

באר שבע של 2023 שונה בתכלית מזו של 2018, עת נערכו הבחירות המוניציפליות הקודמות: נושא הביטחון האישי והפשיעה הפכו למוקד, כמו גם היטל הביטחון, שלא הביא ביטחון, לתחושת התושבים.

 

צילום המחשה: דני בלרקרן הארנונה והקיטוב הפוליטי עלולים להגיע לקלפי המקומית

הבחירות הנוכחיות נערכות תחת המחאה כנגד השינויים במערכת המשפט ואחרי שאושרה קרן הארנונה. זוהי קרן שהוחלט להקימה במסגרת חוק ההסדרים לשנות התקציב 2023–2024, לפיה כל רשות מקומית בישראל (מלבד יהודה ושומרון שם לא ניתן להחיל את החוק מסיבות משפטיות) תעביר לקרן 10%-28% מההכנסות השנתיות של הארנונה שנגבתה מעסקים.

הכסף יחולק לעידוד בנייה למגורים ברשויות בעלות מעמד כלכלי נמוך, בהתאם לפרמטרים של היקפי בנייה למגורים. קרן הארנונה עלולה לשנות את מצבת ההכנסות של עיריית באר שבע. גם השינויים הצפויים במערכת המשפט עשויים לשנות את התמונה, גם במישור המקומי.

התמונה הפוליטית שונה לגמרי: הימים הם ימי קיטוב. מעולם תושבי באר שבע לא חסמו את הכניסה לחצרים או משמר הנגב מתוך איבה פוליטית. מעולם קהל הסטודנטים לא סומן כלא רצוי בבאר שבע, בשל חיבורו למחאה המשפטית.האם הצעירים בבאר שבע יקבעו את דמותה הפוליטית של המועצה?

אחד המשתנים בתוצאות הבחירות למועצה הוא בדפוסי הצבעה של קבוצות בעיר: צעירים (לבחירות המקומיות מותר להצביע מגיל 17. בבאר שבע יש כ-3,000 נערים ונערות שיצביעו בפעם הראשונה. בבחירות הקודמות, אחוז ההצבעה בבאר שבע עמד על 47%.

אחוז הצבעה נמוך יכול לשחק לטובת מי שיודעים להביא מצביעים לקלפי. בבאר שבע, מדובר בקהלי עולים ובמצביעים ברשימות הדתיות והחרדיות. שינוי באחוז ההצבעה יכול לבוא אם מי מהצדדים ירגיש מאוים והסקרים יראו כי באר שבע עומדת לשנות את אופייה, גם לאור השינויים בפוליטיקה הארצית.

הנעלמים הגדולים: כיצד יצביעו הסטודנטים, למי ייתנו קולם הציבור הערבי ומי ייצג את קהילת הלהט''ב, שחברה למחאה המשפטית?

נעלם נוסף, הוא אופן הצבעתו של הציבור הערבי בבאר שבע, המונה כמה אלפי מצביעים. נכון לכתיבת שורות אלה, אין מועמד ערבי או רשימה ערבית למועצת העיר.

שינוי נוסף, הוא בתמיכת קהילת הלהט''ב במחאה כנגד השינויים במערכת המשפט. בניגוד לשנים קודמות, השנה הוצב דוכן של נציגות האיחוד האירופי במצעד הגאווה המקומי, שנכנס לעניין בישראל בשל השינויים האפשריים בעקבות הרפורמה המשפטית.

ציבור מעניין נוסף הוא ציבור הסטודנטים בבאר שבע, המונה למעלה מ-20,000 איש – והוא עשוי לקבוע גם חלק מהתוצאה.

על פי חוק, כל אדם רשאי להשתתף בבחירות ברשות מקומית אחת בלבד, בה יהיה רשום 47 ימים לפני הבחירות, ביום 14 בספטמבר 2023, אולם מי שיהיה רשום בתקופת 18 החודשים שקדמו לבחירות, ברשות מקומית אחרת שבה התקיימו בחירות בתקופה זו, אינו יכול להשתתף בבחירות.