כתב אישום נגד 12 תושבי הנגב, בהם קטין: מכרו נשק דרך וואצאפ

הקלות בה ניתן להשיג נשק בלתי חוקי הנגב: הנאשמים ניהלו את המכירות דרך היישומון וקיבלו על כל רובה בין 30,000 ל-98,000 שקלים
send whatsapp messsage send FB messsage
נשק בלתי חוקי שנתפס בנגב (צילום המחשה, ארכיון: משטרת ישראל)

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע שני כתבי אישום כנגד 12 נאשמים מרהט (אחד מהם קטין) ונאשם נוסף מתל שבע בגין עבירות נשק. זאת לאחר שהתכתבו באמצעות יישומון הווטסאפ על סחר בכלי נשק ותחמושת. כתב אישום נוסף הוגש לבית משפט השלום בבאר שבע נגד תושב רהט בגין עבירות נשק לאחר שבביתו של הנאשם נתפס רובה M-16.

מכתבי האישום שהגישה עו"ד לימור אחרק שנצר לבית המשפט המחוזי עולה כי בחודש מאי 2023  לאחר הפעלת סוכן משטרתי, נעצרו עשרות חשודים בעבירות סחר באמצעי לחימה. בסיום החקירה הוגש כתב אישום כנגד חלק מהחשודים (ביניהם גם אנס חמאיסה, שנאשם גם בפרשה זו). במהלך המעצרים נתפסו טלפונים של שניים מהנאשמים ובהם נמצאו ביישומון הווטסאפ התכתבויות מפורטות העוסקות במכירה ורכישת כלי נשק ותחמושת מסוגים שונים. בחלק מהמקרים פעלו הנאשמים על מנת לרכוש כלי נשק ותחמושת זה מזה או לתווך במכירה או רכישה של כלי נשק ותחמושת וכל זאת תמורת רווח כספי. באחד המקרים ביקש אחד הנאשמים להשיג נשק ארוך עבורו לצורך פתרון סכסוכיו.

 


מעשיהם של המשיבים מעידים על התארגנות עבריינית מדאיגה ביותר. כמעשה שבשגרה, המשיבים סוחרים בכלי נשק, חלקי נשק ותחמושת באופן אינטנסיבי ביותר. הנגישות, הזמינות והקלות הבלתי נתפסת של השגת אמל"ח והסחר בו תוך ציון  סכומי כסף גבוהים ביותר במסגרת ההתכתבויות, מעידה על מסוכנות רבה

 


רשת מתוחכמת, חלק משיגרה המציפה את רחובות ישראל בנשק בלתי חוקי

ההודעות כללו תמונות, סרטונים, מחירים ובמרבית הפעמים שימוש בשמות מפורשים של כלי נשק/חלקים/תחמושת. בנוסף, בטלפון של אחד הנאשמים נמצאו תמונות וסרטונים שונים, בהם תיעד חלק מהובלת האמל"ח, החזקות של אמל"ח על ידו ועל ידי נאשמים שונים ועבירות נשק נוספות. כך לדוגמה הוצעו למכירה אקדחים (חלקם טעונים) , M-16 ארוך ומקוצר, רובים שונים וכו' בסכומים הנעים בין 30,000 ₪ ל 98,000 ₪.

כתב אישום נוסף שהוגש לבית משפט השלום מייחס לנאשם עבירת החזקת נשק זאת לאחר שבחיפוש בביתו נתפס  רובה סער מסוג M-16  כאשר בתוכו ישנן שתי מחסניות בצולבת ותחמושת נוספת.

בבקשות המעצר שהוגשו במקביל ציינה עו"ד אחרק – שנצר: "...מעשיהם של המשיבים מעידים על התארגנות עבריינית מדאיגה ביותר. כמעשה שבשגרה, המשיבים סוחרים בכלי נשק, חלקי נשק ותחמושת באופן אינטנסיבי ביותר. הנגישות, הזמינות והקלות הבלתי נתפסת של השגת אמל"ח והסחר בו תוך ציון  סכומי כסף גבוהים ביותר במסגרת ההתכתבויות, מעידה על מסוכנות רבה.

....עצם העיון בהתכתבויות בכללותן ובאופן פרטני, מלמדות על התחכום והקלות הבלתי נסבלת של השיטה העבריינית, וישנו חשש כבד כי מדובר רק בקצה הקרחון. ההתנהלות שנחשפה בטלפון של ..., מגלה כיצד הוצפו רחובות מדינת ישראל בכלל ורחובות הישובים במגזר הערבי בפרט, באלפי כלי נשק בלתי חוקיים, אשר גובים מחיר בלתי נסבל של חיי אדם, ואשר פוגעים פגיעה חמורה בביטחון האישי של אזרחי ישראל. והכל ממניע של בצע כסף.

אחד הנאשמים: קטין

לאנס חמאיסה (19) מרהט יוחסו עבירות של ניסיון לביצוע עסקה אחרת; סחר בנשק; עבירות בנשק (נשיאה והובלה); החזקת נשק שלא כדין; לסלאמן מדיעם (20) מרהט יוחסו עבירות של ניסיון לביצוע עסקה אחרת; סחר בנשק; לאנס אבו עליון (22) מרהט יוחסו עבירות של ניסיון לביצוע עסקה אחרת בנשק; עבירות בנשק (נשיאה והובלה) ; ירי מנשק חם; החזקת נשק שלא כדין סחר בנשק (תחמושת); לשאדי אלעביד (21) מרהט יוחסה עבירת ניסיון לביצוע עסקה אחרת בנשק; למחמד חמיאסה (19) מרהט יוחסו עבירות של ניסיון לביצוע עסקה אחרת בנשק; החזקת נשק שלא כדין; לסגר אל גבור (18) יוחסו עבירות של עבירות בנשק (נשיאה והובלה); החזקת נשק שלא כדין; לזיאד אל גבור (24) ומוחלס חמיאסה (18) מרהט יוחסה עבירה של החזקת נשק שלא כדין; לקטין יוחסו עבירות של החזקת נשק שלא כדין; השמדת ראיה והפרעה לשוטר בעת מילוי  תפקידו; לסאלח אבו קודר (20) מתל שבע וראאד טראבין (20) מרהט  יוחסה עבירה של ניסיון לביצוע עסקה אחרת בנשק; לצוהיב אבו צהיבן (22) מרהט יוחסו עבירות של ניסיון לביצוע עסקה אחרת בנשק, השמדת ראיה והפריה לשוטר בעת מילוי תפקידו; לנדים חמאיסה (21) מרהו יוחסו עבירות של ניסיון לביצוע עסקה אחרת בנשק, החזקת נשק שלא כדין.

נגד מחמד חמיאסה (24) מרהט, הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בבאר שבע הכולל עבירות בנשק (החזקה). התיק נחקר על ידי ימ"ר מרכז במשטרת ישראל.